شنبه 7th جولای 2012 , ساعت: 12:07کد مطلب : 15376 نسخه قابل چاپ
تلاش تازه ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی:

«بخش‌خصوصی» وارد گود شد

همزمان با افزایش تحریم‌های نفتی علیه ایران، با توافق وزارت نفت و بانک مرکزی روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران توسط کنسرسیومی متشکل از صادرکنندگان بخش خصوصی به بازارهای جهانی به ویژه اروپا صادر خواهد شد.

به گزارش مهر،به زودی اولین محموله صادرات نفت خام کشور توسط بخش خصوصی به بازارهای جهانی تحویل داده می شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران،حسن خسروجردی امروز از امضای قرارداد جدیدی بین بانک مرکزی، وزارت نفت و اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی برای صادرات نفت خام ایران خبر داد و گفت: برای اجرای این برنامه کنسرسیومی متشکل از صادرکنندگان خوشنام بخش خصوصی برای صدور نفت تشکیل شده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه هفته جاری اولین قرارداد صادرات نفت ایران توسط بخش خصوصی امضا می شود، اظهار داشت: مطابق با توافق انجام گرفته قرار است ۲۰ درصد از کل صادرات نفت ایران توسط این کنسرسیوم خصوصی انجام شود.

وی با یادآوری اینکه بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران در صورت موفقیت بخش خصوصی محدودیتی در فروش نفت توسط این کنسرسیوم وجود ندارد، تاکید کرد: در حال حاضر با بررسی بازار نفت تدابیر لازم برای صادرات نفت به بازارهای مختلف جهان دیده شده است.

برنامه جدید ایران برای صادرات نفت به اروپا

خسروجردی در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از بازارهای صادرات نفت توسط این کنسرسیوم بخش خصوصی پالایشگاه های اروپایی هستند، تاکید کرد: مذاکراتی با پالایشگرهای اروپایی انجام شده است و حتی توافق نهایی حاصل شده است.

وی با بیان اینکه به یک توافق نهایی با پالایشگرهای اروپایی دست یافته‌ایم، تبیین کرد: با توجه به شرایط تحریم امکان اعلام جزئیات توافق‌ها و ساز و کار صادرات نفت به برخی از پالایشگاه‌های اروپایی وجود ندارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه علاوه بر این مذاکراتی با برخی از مشتریان قدیمی و جدید نفت ایران انجام گرفته است، گفت: این احتمال وجود دارد که به دلیل محدودیت‌های بین المللی امتیازات و یا تخفیف‌های جزئی به برخی از خریداران نفت بدهیم.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که برای دور زدن تحریم بیمه کشتی‌های نفتکش چه اقداماتی انجام شده است، اعلام کرد: با توافق با برخی از پالایشگرها این مشکل به طور کامل حل شده است.

خسروجردی با بیان اینکه فردا نشست مشترکی با مسئولان بانک مرکزی برگزاری خواهد شد، خاطرنشان کرد: قرار است در این نشست برای نحوه بازپرداخت منابع مالی حاصل از فروش نفت مذاکرات و در نهایت ساز و کار نهایی تدوین شود.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.