پنج‌شنبه 10th اکتبر 2013 , ساعت: 02:10کد مطلب : 52859 نسخه قابل چاپ
باهنر:

با رشد اقتصادی منفی ۵/۴، بیکاری ۱۶ درصدی و تورم ۴۴ درصدی کار دولت خیلی سخت است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یخ های میان ایران و آمریکا آب شدنی نیست، افزود: «ما امروز به دوران مدیریت دشمنی رسیده ایم یعنی می توانیم دشمن باشیم اما آن را طوری مدیریت کنیم که حداقل زیان را از این دشمنی ببینیم؛ بنابراین امروز دوران آب شدن یخ ها نیست و داستان ما با آمریکا با این نوع مذاکرات و دیدارها حل نخواهد شد.»

 به گزارش مهر، محمدرضا باهنر در اجلاس سراسری جبهه پیروان خط امام و رهبری که در مجتمع فرهنگی حزب موتلفه در حال برگزاری است با بیان اینکه جبهه پیروان باید در برخی از رفتارها و سرمایه های اجتماعی اش تجدیدنظر کند و قدم محکم و قوی تری بردارد، گفت: ما اعضای جبهه پیروان می خواهیم با هماهنگی و همنوایی نسبت به دولت یک موضع یکسان داشته باشیم بنابراین جلسات متعددی برگزار کردیم و به جمع بندی مناسبی در این موضوع رسیدیم.

 گزیده سخنان نایب رییس مجلس به این شرح است:

ما به شرط اعتدال، خردگرایی، تنش زدایی و حرکت به سمت وحدت بیشتر از سوی دولت از آن حمایت و دفاع خواهیم کرد.

رئیس جمهور محترم گفته است بعد از ۱۰۰ روز می گویم که چه کشوری تحویل گرفته ام اما ما این را کار خوبی نمی دانیم چرا که خود شاخص ها می گوید که ما امروز در چه وضعیتی قرار داریم.

امروز شاخص رشد اقتصادی منهای ۵٫۴ درصد است که در طول انقلاب حتی در اوج جنگ هم ما با چنین شاخصی روبرو نبوده ایم و یا اینکه امروز ۱۵ الی ۱۶ درصد نرخ بیکاری رسمی کشور داریم که این شاخص تکان دهنده ای است و دیگر اینکه در مورد سطح عمومی قیمت ها توسط خود بانک مرکزی دولت گذشته تورم نقطه به نقطه ۴۴ درصدی اعلام شده است. از طرفی نیز با فشارها و تحریم های خارجی روبرو هستیم بنابراین کار این دولت سخت است و باید دریادل باشد تا مشکلات را حل کند.

حل مشکلات، تصمیمات شجاعانه می خواهد اما نه با بی باکی و بی خردی.

در قبال مسکن مهر خانواده هایی خانه دار شدند که نسل در نسل زیر سقف نخوابیده بودند و این مثبت بود چرا که یک میلیون خانواده خانه دار شدند اما در کنار آن به خانواده های دیگر ۱۰ واحد درصد تورم تحمیل شد. آیا نمی شد کاری کنیم که این خانوارها خانه دار شوند اما تورم ۱۳ درصدی نیز در سر اجرای پروژه مسکن مهر به وجود نیاید؟ این کار با خردمندی دولت عملی می شد.

مثلا گشایش ال سی که در گذشته ۱۰ درصد بوده است و در اواخر دولت احمدی نژاد به ۱۳۰ درصد رسید دولت این رقم را به ۳۰ درصد رسانده است که این اقدامی موثر بوده است.

دولت هر ماه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه های نقدی خانوارها کمبود منابع دارد که از بانک مرکزی هم نمی تواند استقراض کند بنابراین آخر هر ماه کلاه بر می دارد و از این بنگاه و آن بنگاه پول می گیرد که این نیز موجب ضعف بنگاهها و در نهایت ضربه زدن به تولید اقتصادی کشور خواهد شد.

سخنگوی دولت گفته است ما تا آخر سال فرآورده های نفتی را گران می کنیم که این حرف پخته ای نیست.

ما الان به ۷۳ میلیون نفر یارانه می دهیم و حداقل یک تا دو دهک به این یارانه نقدی احتیاج ندارند، حداقل دولت می تواند از میان کارمندان خود کسانی که مثلا حقوق بالای ۲ میلیون تومان می گیرند و یا کسانی که سالانه ۵۰ میلیون مالیات می دهند را شناسایی و از آنان بخواهد که دیگر یارانه نقدی دریافت نکنند و دولت می تواند تا پایان سال حداقل دو دهک را شناسایی و حذف کند.

دولت می تواند بگوید که مثلا بنزین کوپنی نداریم و قیمت بنزین همان ۷۰۰ تومان شود.

دولت اگر اقدامات شجاعانه اقتصادی انجام دهد می تواند این ۴۴ درصد را به ۳۵ درصد برساند که ما باید به آن دست مریزاد بگوییم.

رئیس جمهور بعد از روی کارآمدنش گفته بود ما نمی خواهیم همه را بیرون کنیم اما کسانی که بدون بلیت سوار اتوبوس شده بودند را بیرون خواهیم کرد اما رئیس جمهور بگوید که چند درصد از این کسانی که شما تغییر داده اید بدون بلیت بوده اند، آیا همه این افرادی که تغییر کرده اند بدون بلیت سوار اتوبوس شده بودند؟ و اگر این دولت اصلش بر تغییر باشد این جای نگرانی است.

آیا هیچ کدام از ۳۰ نفر استانداران دولت احمدی نژاد به درد نمی خوردند؟ حداقل ۵ یا ۶ نفر از آن استاندارها را می شد نگه داشت. این همه تغییر یک سال وقت دولت چهارساله را می گیرد.

ما حتی اعتقاد داریم که می شد چند نفر از وزرای احمدی نژاد را نگه داشت و از آنان استفاده کرد.

سیاست خارجی دولت یازدهم نسبت به دولت های قبلی تغییر رویکرد داشته است اما سیاست های راهبردی و اصولی مان در کشور هیچ گاه تغییر نخواهد کرد. سیاست های اصلی ما در زمینه سیاست خارجی در شورای عالی امنیت ملی تصویب می شود و پس از آنکه به تایید مقام معظم رهبری رسید، لازم الاجرا است و هیچ نهادی نمی تواند در آن تغییر به وجود آورد.

من هیچ گاه با دیپلماسی لبخند دولت اصلاحات و نه دیپلماسی اخم احمدی نژاد موافق نبوده ام چرا که از این ابزارها را باید به موقع در دیپلماسی استفاده کرد.

نتیجه دیپلماسی و تغییر سیاست راهبردی دولت یازدهم در سیاست خارجی هفته آینده در ژنو معلوم خواهد شد، هفته آینده معلوم می شود که آیا ۱+۵ نیز به دنبال بازی برد- برد هست یا خیر.

به رسمیت شناختن حق غنی سازی ۲۰ درصدی اولین قدم از سوی ۱+۵ و آمریکا برای آغاز یک بازی برد- برد است. ما هم می توانیم در مقابل این به رسمیت شناختن با آنان همکاری کنیم؛ چرا که ما کاملا راهمان روشن است و ولی فقیه مان استفاده از سلاح های کشتار جمعی را حرام دانسته است.

یخ های میان ایران و آمریکا آب شدنی نیست، ما امروز به دوران مدیریت دشمنی رسیده ایم یعنی می توانیم دشمن باشیم اما آن را طوری مدیریت کنیم که حداقل زیان را از این دشمنی ببینیم؛ بنابراین امروز دوران آب شدن یخ ها نیست و داستان ما با آمریکا با این نوع مذاکرات و دیدارها حل نخواهد شد.

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.