پنج‌شنبه 6th آگوست 2015 , ساعت: 04:08کد مطلب : 82849 نسخه قابل چاپ
اوباما:

با رد توافق ایران در کنگره، تنها گزینه‌ باقی‌مانده جنگ خواهد بود

رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۴ مرداد در سخنرانی خود در «دانشگاه آمریکن» واشینگتن بار دیگر از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و در عین حال گفت: شعار «مرگ بر آمریکا» باور همه مردم ایران نیست.

به گزارش رادیو فردا باراک اوباما در ابتدا به سخنرانی تاریخی جان اف کندی، سی و پنجمین رییس جمهوری آمریکا در سال ۱۹۶۳ در این دانشگاه اشاره کرد و گفت که جان اف کندی توانست دنیا را از یک فاجعه هسته‌ای نجات دهد.

وی اظهار داشت: ما با استفاده از زمان و فضا در جنگ سرد پیروز شدیم حتی بدون این که گلوله‌ای به سمت اتحاد جماهیر شوروی شلیک کنیم.

رییس جمهوری آمریکا افزود: «توافق هسته‌ای با ایران بر این سنت مستحکم دیپلماسی دوران جنگ سرد بنا نهاده شده است».

آقای اوباما تاکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران تمام‌ راه‌های دسترسی این کشور به بمب هسته‌ای را می‌بندد.

ایران و شش قدرت جهانی در ۲۳ تیرماه سال جاری در وین بر سر برنامه هسته‌ای تهران به توافقی جامع دست یافتند. اکنون کنگره آمریکا می‌بایست نظر خود را در خصوص این توافق اعلام کند.

جمهوریخواهان که اکثریت مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را در اختیار دارند اعلام کرده‌اند که به این توافق رای منفی خواهند داد.

این در حالی است که دولت اوباما تلاش‌های خود را برای متقاعد کردن افکار عمومی و نمایندگان کنگره درباره نتایج مثبت توافق هسته‌ای با ایران، تشدید کرده است.

با این حال باراک اوباما روز چهارشنبه گفت: «اگر کنگره این توافق را رد کند، ما چیز با ارزش‌تری را از دست می‌دهیم، و آن اعتبار آمریکا است. اعتبار آمریکا به عنوان رهبر دیپلماسی در جهان».

رییس‌جمهوری آمریکا هشدار داد که با رد توافق هسته‌ای در کنگره، تنها گزینه‌ای که باقی می‌ماند جنگ است، و اضافه کرد: «با کلمات بازی نکنیم، تنها گزینه‌هایی که در نهایت با آن روبه‌رو هستیم، انتخاب بین دیپلماسی یا نوعی از جنگ است».

شعار «مرگ بر آمریکا»

باراک اوباما تصریح کرد که تندروها در ایران و جمهوریخواهان هدف‌های مشترکی برای مخالفت با این توافق هسته‌ای دارند.

وی اظهار داشت: صرف این که تندروها در ایران شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دهند، به معنای این نیست که همه ایرانی‌ها چنین باوری دارند.

رییس جمهوری آمریکا افزود: در واقع، این تندروها (در ایران) هستند که از وضعیت موجود نفع می‌برند. این تندروهایی که شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دهند، مخالفان اصلی توافق هستند. آنها با جمهوریخواهان اهداف مشترکی دارند.

اسرائیل و توافق هسته‌ای

رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «هر کشوری که در جهان در خصوص برنامه هسته‌ای ایران نظری داشته است از این توافق حمایت کرده، به جز اسرائیل».

آقای اوباما اضافه کرد که ایرانِ مجهز به سلاح هسته‌ای به مراتب برای اسرائیل و آمریکا، خطرناک‌تر از ایرانی است که در نهایت از تحریم‌ها رهایی می‌یابد.

وی در خلال سخنرانی خود اشاره کرد که حتی پیش از انتخاب شدن به ریاست‌جمهوری آمریکا روشن ساخته که از دیدگاه او ایران نباید اجازه یابد که به سلاح هسته‌ای دست یابد.

باراک اوباما تاکید کرد:« ما آمریکایی‌ها می‌بایست به این دستاورد افتخار کنیم».

وی در پایان سخنرانی خود از شهروندان آمریکایی درخواست کرد تا با نمایندگان خود در کنگره تماس گرفته و نظرشان را در مورد توافق هسته‌ای با ایران با آنها در میان بگذارند.

در حالی باراک اوباما گفته است، با رد توافق هسته ای با ایران در کنگره تنها گزینه جنگ دیگری در خارومیانه باقی می ماند، سناتور جان مک کین، از حزب جمهوری خواه ساعاتی پیشتر گفته بود: «باید بر این تصور که در صورت عدم توافق، تنها راه باقیمانده جنگ است خط بطلان کشید.»

سناتور جمهوری‌خواه مک‌کین هشدار داد که این توافق «اطمینان کافی برای حمله به اسرائیل» را به ایران می‌دهد.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.