یکشنبه 8th دسامبر 2013 , ساعت: 04:12کد مطلب : 56210 نسخه قابل چاپ

بانوی بلوچ اهل سنت شهردار شهر سرباز شد

در حالی که عدم انتصاب هموطنان ایرانی در اقلیت های قومی و مذهبی باعث اعتراض فعالان مدنی و سیاسی دموکراسیخواه ایرانی شده یک سایت خبری گزارش داده یک بانوی بلوچ اهل سنت به عنوان شهردار شهر سرباز منصوب شده است.

ﺧﺎﻧﻢ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﺳﺎﻣﯿﻪ ﺑﻠﻮﭼﺰﻫﯽ ﮐﻪ دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﯿﻌﯽ از دانشگاه علوم تحقیقات تهران میباشد، توسط اعضای شورای شهر کلات شهرستان سرباز در جنوب بلوچستان به عنوان ﺍﻭﻟﯿﻦ بانوی بلوچ به مقام شهرداری این شهر منصوب شد.

سایت تیاب در این باره می نویسد :«انتخاب یک شهردار زن به خودی خود یک رویداد بسیار نادر در ایران است ، اما انتخاب یک شهردار زن از اقلیت قومی و مذهبی بلوچ و اهل سنت ، بی سابقه است.»

شهردار شهر سرباز در گفتگوی اختصاصی با پاپایا گفته است : «بنده برخودلازم میدانم با توجه به حقوق مسلم خود در اصل بیست و یکم قانون اساسی به دنبال احقاق حقوق از دست رفته زنان این قشر همیشه قربانی باشم تا به خودباوری برسند.»

خانم سامیه بلوچزهی ادامه داده است :«امید به آنکه با این حرکت که یک زنگ استارت برای تمام زنان نواخته شده زنان بیشتری در اجتماع ایفای نقش کنند. امیدوارم شرایطی فراهم شود که نقش کمرنگ زنان در جامعه که به صورت جدی محسوس است همگام با برادرانشان در ساختن بنیادهای اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی پررنگ شود.»

خاطرنشان می شود مشارکت اقلیت های قومی و مذهبی در مدیریت کشور یکی از خواسته های اصلی جنبش دموکراسیخواهی ایران در طول سال های اخیر بوده است.


حوزه :
 1. حمید

  بهتر بود از انتخاب شد ، به جای منصوب شد استفاده میکردید تا موجب سوء تفاهم نشود .

 2. farid

  آخه کجا زنان همیشه قربانی هستن؟! این مردا هستن که دهنشون تو ایران آسفالت میشه خانوم محترم!

 3. ali manly

  آنقدر به حقوق زن با توسل به احکام سنتی و غیر عقلی طی قرون و سالیان گذشته اجحاف شده که ممکن است بعض آنان را سرکش کند٬ولی انصافا چنین نیست. زنان معمولا در موقعیتهای شغلی و حرفه ای حتی میدانند که باید بیشتر از مردان مایه بگذارند تا نامی سمبلیک از خود باقی بگذارند.
  با احترام

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.