چهارشنبه 14th آگوست 2013 , ساعت: 12:08کد مطلب : 49372 نسخه قابل چاپ
طیق گزارش بانک جهانی

ایران مقام سوم بالاترین تورم جهان شد

بانک جهانی در گزارشی شاخص تورم ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی را ۲۷٫۳ درصد اعلام کرد که پس از بلاروس و سوریه رتبه سوم را دارد.

به گزارش فارس، بانک جهانی در آخرین اعلام خود از وضعیت تورم و قدرت خرید مردم در فاصله ۴ ساله ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ بالاترین تورم کشورها را اعلام کرد.

بنابراین گزارش، بلاروس با ۵۹٫۲ درصد تورم در سال ۲۰۱۲ بالاترین شاخص تورم را در جهان داشته است.

همچنین جمهوری عربی سوریه با ۳۶٫۷ درصد جایگاه دوم و جمهوری اسلامی ایران با ۲۷٫۳ درصد جایگاه سوم تورم را دارد.

بنا بر این گزارش  نمودارهای تورم در این گزارش بانک مرکزی حکایت از آن دارد که تورم ایران و سوریه شیب صعودی داشته و تورم بلاروس به سمت ثبات حرکت می‌کند.

 اتیوپی با ۲۳٫۴ درصد، مالاوی با ۲۱٫۳ درصد، ونزوئلا ۲۱٫۱ درصد، بروندی با ۱۸ درصد، یمن ۱۷٫۳ درصد، تانزانیا با ۱۶ درصد، گینه با ۱۵٫۲ درصد، ۱۰ کشور اول با تورم بالا به حساب می‌آیند.

گرجستان با منفی ۰٫۹، سوئیس با منفی ۰٫۷، ژاپن با صفر درصد تورم در انتهای این لیست قرار گرفته‌اند.

بنابراین گزارش، کویت با ۲٫۹ درصد، عمان ۲٫۹ درصد، چین ۲٫۷ درصد، ارمنستان ۲٫۶ درصد، عربستان سعودی با ۴٫۵ درصد، اردن با ۴٫۸ درصد، مصر ۷٫۱ درصد، ترکیه ۸٫۹ درصد، هند ۹٫۳ درصد، پاکستان ۹٫۷ درصد و افغانستان با ۶٫۸ درصد از کشورهای مهم منطقه هستند.

تورم ایران در سال ۲۰۱۱، ۲۰٫۶ درصد، در سال ۲۰۱۰، ۱۰٫۱ درصد، در سال ۲۰۰۹، ۱۳٫۵ درصد و در سال ۲۰۰۸، ۲۵٫۵ درصد گزارش شده است.

برخی از کارشناسان اقتصاد ایران اعتقاد دارند تورم ایران از رقم  اعلام شده بالاتر است . حسن روحانی رئیس جمهور کشور ار تورم ۴۲ درصدی در دوره احمدی نژاد خبر داده بود.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.