چهارشنبه 21st آگوست 2013 , ساعت: 04:08کد مطلب : 49741 نسخه قابل چاپ
علی اکبر ولایتی:

ایران را پاسخ گوتر خواهید یافت/ رهبری پیشرفت در مذاکرات را دور از انتظار نمی بیند

مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید انتخاب حسن روحانی اعتدال‌گرا به عنوان رییس‌جمهور فرصتی برای قدرت‌های جهانی فراهم کرده است تا به یک توافق با ایران بر سر برنامه هسته‌یی‌اش دست یابند.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر ولایتی، مشاور آقای خامنه ای در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت که برای رسیدن به توافق اکنون توپ در زمین غرب است، اما اطمینان خاطر دارد که ایران «زبان متفاوتی» از روش‌های شعاری و جنجالی محمود احمدی‌نژاد، سلف روحانی به کار خواهد بست.

به گزارش آسیو شیتدپرس  اظهارات ولایتی، که نزدیک به رهبر انقلاب ایران است و مورد اعتماد وی است، بیانگر این نکته  است که رهبر عالی ایران از کنار گذاشتن شعارهای تند و به کارگیری زبان دیپلماتیک به جای آن حمایت می‌کند و قانع شده است که هم می‌تواند برنامه هسته‌یی‌اش را حفظ کند و در عین حال از تنش با غرب بکاهد.

ولایتی هم‌چنین اشاره کرد :” مقام معظم رهبری پیشرفت بالقوه در مذاکرات دوجانبه با کشورهای غربی _ از جمله آمریکا _ را دور از انتظار نمی‌بینند.”

ولایتی به آسوشیتدپرس گفت که انتخاب روحانی «آزمایشی برای حسن نیت کشورهای غربی است.» او گفت: آ‌ن‌ها (غرب) باید از این فرصت استفاده کنند.

وی به جزئیات این که آمریکا و متحدانش چه باید بکنند نپرداخت، اما یادآور شد که غرب ایران را پاسخ‌گوتر خواهند یافت.

ولایتی، که وزیر اسبق خارجه ایران است، گفت: به نظر من، تکرار همان لحنی که داشته‌ایم مفید نیست. ما باید با زبان متفاوتی سخن بگوییم. همان اهداف اما زبانی متفاوت.

وی تاکید کرد که اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران باید “بسیار فعال” باشند و نه تنها در قالب ۱+۵ با شش کشور مذاکره کنند بلکه مستقیم یا غیرمستقیم با تک تک این کشورها به گفت و گو بپردازند.

او گفت حل موضوع چنین پیچیده‌ای نیاز به عقلانیت بیشتر دارد.

در عین حال، وی یادآور شد:”غرب باید بداند که تصمیم‌گیر نهایی در موضوع هسته‌ ای رهبر عالی ایران، آیت الله خامنه ای است نه روحانی.”

او گفت:” رهبر انقلاب اصول سیاست خارجی را تعیین کرده و دولت موظف به تبعیت از آن است.”

بنابراین، دولت روحانی از نظر استراتژیکی همان راه دولت گذشته را خواهد رفت، اما از نظر فنی و تاکتیکی روش متفاوتی را پی خواهد گرفت.

به نظر می رسد که تکرار اشاره وی به گفت‌و‌گوهای دو جانبه نشان از نرم‌تر شدن ایران به ایده مذاکره مستقیم دارد.

ولایتی احتمال گفت‌و‌گوهای دو جانبه را رد نکرد و گفت این موضوع بستگی به رفتار آمریکا خواهد داشت.

وی گفت: اگر رفتار و عملکرد آمریکا همان باشد که در گذشته بوده است، فکر نمی‌کنم مذاکره‌ای صورت گیرد. آن‌ها (آمریکایی‌ها) باید از موضع خود پایین بیایند. آنها هنوز فکر می‌کنند که یک ابرقدرت هستند.

ایران تاکید می‌کند که از حق خود مبنی بر غنی‌سازی و توسعه برنامه هسته‌یی صلح‌آمیز در چارچوب پیمان منع سلاح هسته‌یی نخواهد گذشت.

ولایتی گفت ایران دوباره برنامه غنی‌سازی خود را تعلیق نخواهد کرد، چون تجربه تلخی از تعلیق غنی‌سازی به عنوان یک اقدام اعتماد ساز در سال ۲۰۰۳ دارد.

او گفت: ما هرگونه غنی‌سازی را برای دو سال متوقف کردیم. نتیجه چه شد؟ هیچی. هر روز آنها (اروپایی ها) ادعایی به ادعاهای گذشته خود افزودند. چرا ما باید این تجربه را تکرار کنیم؟

اظهارات دیگر ولایتی این گمانه‌زنی را تقویت می‌کند که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جدید و نماینده دائم سابق ایران در سازمان ملل، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌یی ایران خواهد بود.

ولایتی گفت: ظریف یک دیپلمات کهنه کار و مذاکره‌کننده بسیار خوبی است. او تجربه بسیار خوب و کارآمدی در دیپلماسی دارد. با حضور دکتر ظریف در راس دستگاه سیاست خارجی ایران، ما امیدواریم نهایتا بتوانیم به راه حلی نه تنها در موضوع هسته‌یی بلکه در دیگر مسائل منطقه‌ای نیز دست یابیم.

ولایتی  ادامه داد تحریم‌ها نخواهد توانست ایران را وادار به عقب نشینی کند چون ایران بیش از سه دهه است که با تحریم‌های غرب خو گرفته است.  شما نمی‌توانید تحریم‌های موثر علیه کشوری همچون ایران که ۱۵ همسایه دارد اعمال کنید. وانگهی، ما توانسته‌ایم راه‌هایی برای بی اثر کردن تحریم‌ها بیابیم.”

خاطرنشان می شود احتمال اینکه مسئولیت مذاکرات را به جای شورای عالی امنیت ملی وزارت خارجه بر عهده بگیرد بالاست.


حوزه :
 1. حمید

  در اینکه تصمیم گیر اصلی مقام عالی نظام است ، کسی شکی ندارد . این همه خوشبختی که نصیب این ملت شده است ، جای شکی باقی نمیگذارد که تصمیم گیر اصلی نباید یک آدم معمولی باشد . به عنوان نمونه همین مسئله هسته ای . ساخت بمب اتم که حرام است ، غنی سازی صلح آمیز در فردو و نطنز هم که تحت نظارت آژانس هسته ای است . پس قرار است که ما در مذاکراتی که تصمیم آن با رهبر عالی نظام است ، تنها با تغییر ادبیات خود این همه بدبختی ناشی از تحریم ها را کاهش دهیم ؟ این ادبیات که در زمان خاتمی توسط همین حسن روحانی به کار میرفت چه عیبی داشت که رهبر عالی نگذاشتند ادامه پیدا کند . اگر چاشنی فحش نداشت ، رهبر عالی نظام میتوانستند مانند امام راحل عظیم الشان که رهبر کشورهای منظقه را به سنگ استنجا تشبیه فرمودند ، جبران شود . طرف غربی هم که سخنانی که فقط مصرف داخلی دارد را تشخیص میداد . خلاصه اینکه ما بکلی گیج شده ایم و ناچاریم قبول کنیم که رهبر عالی آدم معمولی نیست .

 2. ناظر

  بی بی سی به نقل از وزارت خارجه ایران اطلاع داد که ، سلطان قابوس با تعدادی از وزرای کشور عمان هفته آینده به تهران می آید و اضافه فرموده است که عمان کشوری است که همواره روابط حسنه با ایران اسلامی داشته است . به گمان من این بار مشکل ایران با امریکا بکلی حل میشود ، چرا که به نظر میرسد که زمینه آن فراهم شده است .
  ۱- دشمنی رهبر معظم ما با امریکا تنها به این علت است که امریکا تنها ابر قدرت فعلی دنیا است و دشمن هم باید در حد عظمت ما باشد . والا روس و انگلیس بیش از امریکا به کشور ما خسارت زده اند . بحرین و هرات را انگلیس و ولایات شمالی ایران را روسیه از ایران جدا کرد .
  ۲ – مقام معظم هم خود وارد جریان مذاکره شده اند ، که طرف مذاکره تنها ابر قدرت فعلی قرار گرفتن تنها در شان معظم له است ، هرچند که خودشان فرموده باشند که دیپلمات نیستم و انقلابی هستم .
  ۳ – تنها همردیف سلطان ما در منطقه یعنی سلطان قابوس هم واسطه است . اگر در منطقه سلطان قابوس را نداشتیم کار مشکل میشد .
  عظمت را به هر قیمتی باید به دست آورد ، حتی به قیمت ویرانی کشوری چون ایران . یاد دائی جان ناپلئون به خیر که انگلیسیها با فرستادن یک سرجوخه برای مذاکره میخواستند آن مبارز بزرگ را در تاریخ بدنام کنند و این غصه او را کشت .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.