سه‌شنبه 25th سپتامبر 2012 , ساعت: 10:09کد مطلب : 24424 نسخه قابل چاپ
وزیر ارشاد:

ایران در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران در واکنش به انتشار فیلم موهن علیه پیامبر اعظم (ص) در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحییه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت (انقلاب و دفاع مقدس) که در کرمان برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در واکنش به انتشار فیلم موهن علیه پیامبر اعظم (ص) در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند.

وی مدعی شد: تمام افراد در جریان فیلم اهانت‌آمیز به ساحت پیامبر اکرم (ص) و واکنش‌ها در این زمینه هستند. این فیلم دل همه مسلمانان را به درد آورد و سینماگران ما هم ساخت آن را علی‌رغم نداشتن ارزش هنری به شدت محکوم کردند، اما از روزهای قبل بحث حضور در اسکار و موضع‌گیری علیه این فیلم مطرح بود، چرا که این فیلم در آمریکا ساخته شده و مراسم آکادمی اسکار هم در این کشور برگزار می‌شود، ضمن آن که تاکنون هیچ اظهارنظر رسمی‌ای از سوی کشور سازنده در این زمینه انجام نشده است.

وی با اشاره به انتخاب «یه حبه قند» به عنوان نماینده ایران در اسکار، ادعا کرد: کار هیات انتخاب نماینده ایران در این مراسم طبق روال انجام شده بود و فیلم ارزشمند یه حبه قند اثر آقای میرکریمی به این مراسم انتخاب شده بود. اما امروز از سوی آقای شمقدری (رییس سازمانی کشور) درخواستی مبنی بر این که در صورت موافقت دست‌اندرکاران این فیلم (حوزه هنری) در مراسم اسکار شرکت نکنیم مطرح شد. من امروز طی صحبت‌هایی که با حوزه داشتیم، دیدیم که آنها هم با این اقدام موافق هستند و به همین دلیل رسما اعلام می‌کنم ما به عنوان واکنش جدی در قبال اهانت و جسارت غیرقابل تحمل به ساحت پیامبر اسلام (ص) امسال از شرکت در مراسم جایزه اسکار ممانعت می‌کنیم و از سایر کشورهای اسلامی هم تقاضا داریم که اینگونه اعتراض خود را نشان دهند.

حسینی همچنین خاطر نشان کرد : امسال از حضور در اسکار ممانعت می کنیم و امیدواریم فیلم های در رابطه با تاریخ اسلام و سیره و سنت پیامبر اعظم (ص) در داخل و خارج کشور ساخته شود.

لازم به ذکر است، یکشنبه شب «یه حبه قند» به عنوان نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار معرفی شد. اما صبح دیروز (سوم مهرماه) جواد شمقدری درخواست و پیشنهاد تحریم مراسم اسکار از سوی سینمای ایران را با توجه به توهین به پیامبر اسلام داد.


  1. shirazi

    آقای وزیر لطفا توضیح دهید که اسکار چیست ؟

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.