جمعه 13th جولای 2012 , ساعت: 10:07کد مطلب : 16235 نسخه قابل چاپ
عبدالکریم لاهیجی:

ایران حق احضار نوجوانان را به دادگاه عمومی ندارد

عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر درباره ممنوعیت خروج از کشور رضا خندان همسر و مهرآوه دختر دوازده ساله نسرین ستوده گفت: ایران از امضا کنندگان کنوانسیون حقوق کودک است و بر اساس این کنوانسیون حق احضار یک نوجوان به دادگاه عمومی را ندارد. به گزارش بی‌بی‌سی، به گفته آقای لاهیجی، نوجوانان تنها در صورتیکه ۱۶ تا ۱۸ سال سن داشته باشند و مرتکب جنایتی مانند قتل شده باشند به دادگاه احضار می شوند که این دادگاه هم باید دادگاه خاص این افراد باشد نه دادگاه عمومی.

این حقوقدان عنوان کرد این رفتار دستگاه قضایی برای اعمال فشار بیشتر بر روی نسرین ستوده است.

آقای لاهیجی همچنین گفت به نظر می رسد که برگه هایی که برای احضار این دو نفر و احمد صدر حاج سید جوادی به آنها ابلاغ شده، فرم های چاپی بوده است که موضوع ممنوع الخروجی از پیش روی همه آنها چاپ شده است.

لازم به ذکر است چندی پیش نیز دستگاه قضایی برای تحت فشار قرار دادن چند تن از نیروهای ملیمذهبی و نهضت آزادی در بند اقدام به احضار و حتی بازجویی از کودکان وابسته به آن‌ها کرده بود.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.