چهارشنبه 16th می 2012 , ساعت: 07:05کد مطلب : 9495 نسخه قابل چاپ
دکتر مازیار اشرفیان گزارش بی بی سی را اصلاح کرد

ایرانی‌ها آریایی‌اند اما مهاجر نبوده‌اند

مدتی پیش بی بی سی با انتشار گزارشی از تحقیقات علمی دکتر مازیار اشرفیان بناب مدعی شد در این گزارش عنوان شده ایرانیان نژاد آریایی ندارند و تیتر این گزارش در ابعاد وسیعی  در رسانه ها منتشر شد. اما دکتر مازیار اشرفیان ضمن اصلاح تیتر گزارش بی بی سی توضیح داد :«عموم ما ایرانیان از اعقاب آریائیهائی هستیم که از بیش از ده هزار سال قبل در این سرزمین می زیسته اند و بزرگترین تمدنهای انسانی را پایه گذاری کرده اند و تئوری مهاجرت اقوامی از اروپای شرقی به ایران (که به غلط و حتی عمدا توسط عده ای از دانشمندان اروپائی نام آریائی بر آنها نهاده شده) و جایگزینی اقوام بومی توسط آنان یک فرضیه غلط و نژاد پرستانه وارداتی است.»
متن کامل توضیح این دانشمند ایرانی  به بی بی سی به شرح زیر است:

اینجانب در مصاحبه خود با گزارشگر محترم بی بی سی فارسی به هیچ عنوان ادعا و عنوان نکرده ام که “اکثر ایرانیان نژاد آریائی ندارند” و این جمله که به اشتباه به عنوان تیتر گزارش انتخاب شده، کاملا با آنچه اینجانب مطرح کرده و باور دارم متفاوت است.

تحقیقات اخیر ژنتیکی اینجانب نشان می دهند که عموم اقوام و گروه های جمعیتی ایرانی که در ایران امروزی (و حتی فراتر از مرزهای سیاسی فعلی ایران) ساکن هستند، علیرغم اینکه دارای تفاوتهای جزئی فرهنگی هستند و حتی گاه به زبانهای مختلف هم تکلم می کنند، دارای ریشه ژنتیکی مشترکی هستند و این ریشه مشترک به جمعیتی اولیه که در حدود ده تا یازده هزار سال پیش در قسمتهای جنوب غربی فلات ایران ساکن بوده بر می گردد.

این مطالعات ژنتیک نشان می دهند که شباهت های ژنتیکی ما ایرانیان با اروپائیان نه به دلیل مهاجرت اقوامی از اروپا به ایران (در حدود چهار هزار سال قبل) بلکه به دلیل مهاجرت کشاورزان ایرانی به سمت اروپا (در حدود ده هزار سال قبل) می باشد.

اندکی تفحص در منابع و مدارک تاریخی موجود نشان می دهد که کلمات “آریا و آریائی” به کرات توسط شخصیتهای تاریخی و مورخان داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته و دارای معانی مختلفی بوده اند، مثلا به عنوان نامی برای یک جمعیت باستانی در ایران، نامی برای زبان ایران باستان و حتی نامی برای سرزمینی که محل اقامت ایرانیان باستان بوده است به کار رفته است. اسناد و شواهد تاریخی و باستان شناسی نشان می دهد که آریائیان اقوامی مهاجر نبوده اند، بلکه از حدود ده هزار سال قبل در این سرزمین ساکن بوده و مبدا و منشاء بزرگترین ابداعات و نو آوریهای انسان مدرن بوده اند (از جمله ابداع کشاورزی، پیدایش نخستین روستاها و شهرهای کشف شده در جهان، اهلی کردن حیواناتی چون احشام برای اولین بار، ابداع خط و نگارش و بنیان گذاری بزرگترین و اولین تمدنهای پیشرفته بشری در بسیاری از نقاط ایران مانند جیرفت، سیلک، شهر سوخته).

هر چند بررسی دقیق اینکه آریائیان که بوده اند، چه وقت و در کجای سرزمینهای ایران باستان ساکن بوده اند نیاز به تحقیقات جامع زبان شناسان، متخصصان تاریخ و باستان شناسی دارد، امروزه شواهد مختلفی از جمله یافته های باستان شناسی و ژنتیک درستی این فرضیه که اقوامی از سرزمینهای دور اروپائی به فلات ایران مهاجرت کرده اند را به طور جدی مورد سئوال قرار داده و آنرا رد می کنند.

باور بنده اینست که برخی انسان شناسان و زبان شناسان اروپائی برای فرضیه نژادپرستانه خود که قصد توضیح و توجیه ریشه مشترک و نحوه گسترش زبانهای هندو-اروپائی و حتی برتری نژادی برخی اروپائیان را داشته است و برای اصالت بخشیدن به این فرضیه خود نیاز به یک نام اصیل و باستانی داشته اند و نام “آریائی” را که ریشه در زبانهای سانسکریت و ایران باستان دارد را به امانت گرفته و به نوعی مورد سوء استفاده قرار داده اند.

همزمانی این سوء استفاده علمی دانشمندان اروپائی در قرون نوزدهم و بیستم میلادی با سیاستهای ملی گرایانه وقت و تبلیغات وسیع و آموزش اینکه ایرانیان ریشه در جمعیتهای (آریائی) اروپائی دارند، در طول چندین دهه این باور غلط را در ذهن ما ایرانیان ایجاد کرده است که در حدود چهار هزار سال قبل قبایلی که به زبانهای هندو-اروپائی صحبت می کرده اند (و دانشمندان اروپائی آنها را آریائی نام نهاده اند)، از شمال وارد فلات ایران شده و جایگزین اقوام بومی ایران شده اند و ما ایرانیان امروزی از اعقاب این آریائیان مهاجر هستیم. استناد این دانشمندان اروپائی تغییر زبان ایرانیان باستان از دراویدی به هندو-اروپائی در حدود چهار هزار سال پیش است.

تحقیقات بسیار جدید و برجسته ژنتیکی و زبان شناسی نشان می دهند که زبان یک جمعیت براحتی و حتی با حضور فقط ده در صد از مردان مهاجم یا مهاجر که مزیت و برتری نسبی نسبت به جمعیت بومی داشته اند تغییر می کرده است. این مسئله در کنار شواهد مربوط به تغییرات عمده آب و هوائی و خشکسالی بسیار شدید در فلات ایران که منجر به محو تمدنهای جنوب و جنوب شرقی ایران و مهاجرت وسیع ایرانیان به سمت شمال (در حدود چهار هزارو دویست سال قبل) شده اند، می توانند براحتی تغییر زبان رایج در ایران (از زبان دراویدی به هندو-اروپائی) را در حدود چهار هزار سال قبل توجیه کنند.

در پایان و بطور خلاصه اعتقاد بنده اینست که عموم ما ایرانیان از اعقاب آریائیهائی هستیم که از بیش از ده هزار سال قبل در این سرزمین می زیسته اند و بزرگترین تمدنهای انسانی را پایه گذاری کرده اند و تئوری مهاجرت اقوامی از اروپای شرقی به ایران (که به غلط و حتی عمدا توسط عده ای از دانشمندان اروپائی نام آریائی بر آنها نهاده شده) و جایگزینی اقوام بومی توسط آنان یک فرضیه غلط و نژاد پرستانه وارداتی است.

دکتر مازیار اشرفیان بناب

دانشگاه پورتموث – انگلستان


حوزه :
برچسب ها :
 1. ابو محمد المحمراوی

  باسلام. هرچه زمان پیش می رود نیاز به عقلایی مثل مرحوم بازرگان بیشتر احساس می شود.هرچند سایت ملی مذهبی می خواهد منعکس کننده همه نظرات باشد واین امری مثبت و منبعث از یک روحیه دمکراتیک است، اما نشر مقالاتی که با انگیزه ای نژادپرستانه وحرافانه غیرواقعیتها را تزریق می کند دور از شان دمکراسی خواهی . مذهبی بودن است،مضافا جامعه را به سمت احتقان بیشتر پیش می برد.درحالی تکه وقع ما از وارثان نهج بزرگوارانی جون مرحوم بازرگان مبارزه قاطع و روشنگرانه است،درغیر اینصورت آینده ای تاریک در پیش داریم و کار مردم از جابجایی دیکتاتوران فرنخواهد رفت،چنانچه در ۸۷ سال گذشته بوده ،رژیمی کودتایی با تهاجم نژادپرستانه پس از نیم قرن سرنگون ورژیم بعدی با تقویت خرافات وبازتولید آن وبدعتهای جمکرانی ۳۳ سال در حال نابود کردن انسان واحسان و اخلاق است،هنوز تکلیف رژیم فعلی مشخص نشده، بازهم شاهد موجی از نژادپرستی از نوع وحشتناک تر ازقبل هستیم،جامعه ای که مراجع ب اصطلاح تقلیدش در قبال تجاوز جنسی به زندانیان قرص سکوت خورده،اما برای یک اشتباه جوان دست پرورده خویش فتوای اهدار الدم صادروحواشی آنان با خمس پدران جوانان و ردیفهای محرمانه بودجه وزیرمیزهای اعطائی توسط رهبر برای قاتل جایزه تعیین می کنند.قطعا ازچنین مراجعی که باآب بیغما رفته کارون غسل و وضوء می گیرند وبرای کودکان عرب فاقد آب نشسته درکناره کارون ککشان نمی گزد.سالها گاز لوله کشی دارند ونشستگان بر آن ذخایر سیلندر برسر دنبال ماشین گازند.جدیدا پست اندیشان نژادپرست ،من عرب را هم ازنژاد آریایی دانسته حرفی را که رضاقلدر کودتاچی نکرده تو دهن ما غیر فارسها کرده اند.یادشان رفته که آدم زنده وکیل نمی خواهد،تازه اگر هم وکیلی باشد یا در زندان است یا درآینده زندان خواهد شد.وسلام

  • Parviz

   Aghayeh Abou Mohammad ,,
   In goftehaye shoma che rabty be matalebeh darj shodeh dar maghaleh darad????????????v
   Dovoman mely mazhaby yek vajeh beassas va be manny ast
   mellate Iran va Mazhabe eslam 2 ghotbeh mokhalef hastand , va agar dar kenareh ham gharar gereftand booyeh gandeh tafoneh dictatoriye idealogiyeh mazhab az soorakh sonbeha biroon mezanad

 2. ناشناس

  بالاخره ما آرایی هستیم پس. خ.شحال شدیم

 3. ناشناس

  الان واقعا این مساله چه قدر اهمیت داره؟ الان اگه من بفهمم آریاییم چه تاثیری توی زندگیم داره؟ الان این اهمیتش آیا از اینکه من بدونم یه قوری چینی داره حول سیاره اِم ۸ که به دور ستاره اپتیموس در کهکشان گاما میگرده بیشتره یا کمتر به نظرتون؟

 4. کامران

  با سلام
  حالا فرض کنیم همه ما با نژاد ملت آلمان ۱۰۰ در صد یکی هستیم وغرب هم این را قبول کرد. آیا ما هیچگاه در ۳۰۰ سال گذشته(حداقل) منشا یک تحول مهم علمی بوده ایم؟ آیا کیفیت زندگی و شهر سازی ما حتی در شهر تهران با برلین و برن وپاریس ونیویورک یکی است؟آیا رانندگی ما از ملل عرب زبان که هیچشان حساب نمی کنیم واقعا”بهتر است اروپایی جماعت که دیگر پیشکش!
  دوستان و هم وطنان آیا تاکنون سفری مجازی یا واقعی به کشور کره جنوبی داشته اید؟ همان ها که نه آریایی هستند و نه ادعای هم نژادی با ملل متمدن فعلی را دارند. ببینید چگونه با زحمت و رنج ظرف ۳۵ سال تبدیل به قدرت قابل توجه اقتصادی شدند. امروز من و شما محصولات صوتی و تصویری و یا خودروساخت کره ای ها را می خریم و استفاده می کنیم و صنایع خودی با خاک مذلت یکی شده اند. شاخص توسعه همان تلاش یک ملت است نه موی بور و چشم آبی یا فلان نژاد و جنس. هیچ ملتی هم تاکنون ثابت نشده که از ملت دیگری هوشمند تر است و همه چیز به جوهر آن ملت بستگ دارد.
  با تشکر

 5. غلی

  کامران گرامی بنده با بحث های قومی نژادی شدیدا مخالف هستم خودم ترک تبار ولی اول ایرانی هستم در مورد کره باید بگویم بنده دوبار در سالهای ۸۷ و ۸۸ به آنجا سفر داشته ام آنها خود را متمدن تر از ژاپنی میدانند میگویند ژاپنی ها تمدن آنها را ربوده اند و به پیشرفت رسیده اند ودر ژاپن نیز بدترین توهین کره ای بودن و یا چینی بودن است متاسفانه اینگونه مسائل در همه ملتها و کشور ها هست این وظیفه روشنفکران و جامعه فرهنگی هر کشور است که از بحث های نژادی و قومی جامعه را بدور نگهدارد.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.