سه‌شنبه 30th آوریل 2013 , ساعت: 10:04کد مطلب : 42751 نسخه قابل چاپ
مصطفی تاجزاده:

اگر در کاندیداتوری خاتمی مشکلی پیش آمد، اصلاح‌طلبان رای ندهند

مصطفی تاجزاده در یادداشت کوتاه خود با اشاره به نکاتی پیرامون انتخابات نوشته است رهبری باید از انتخابات تک اسبه مجلس نهم درس بگیرد.

به گزارش نوروز، رییس ستاد انتخابات دولت اصلاحات با اشاره به این نکته که با امثال آقایان حداد و فلاحیان و نامزد آقای مصباح حماسه ای خلق نخواهد شد آورده است: “رهبر باید بداند انتخابات را می توان فرمایشی برگزار کرد اما حماسه هرگز فرمایشی شکل نخواهد گرفت. انتخابات زمانی تبدیل به حماسه خواهد شد که همه مردم احساس کنند که آزاد و قانونی و رقابتی برگزار می شود و صاحبان همه سلایق وافکار و گرایش های سیاسی در آن مشارکت فعال دارند. مهم تر آن که بدانند امید به اصلاح و بهبود اوضاع در داخل و خارج کشور و در سطح منطقه ای و بین المللی وجود دارد. ”

تاجزاده پیشنهاد کرده است در صورت مانع تراشی رهبری در کاندیداتوری آقای خاتمی و در اعتراض به نقض اولین و مسلم ترین حق ملت که حق تعیین سرنوشت خویش است، اصلاح طلبان از شرکت در انتخابات خودداری کنند و اعلام نمایند که مسئولیت رأی ندادن شان به عهده شخص رهبر است.

 

متن کامل این یادداشت در پی می آید:

 

در خصوص سخنان اخیر احمدی نژاد باید بگویم که منطق احمدی نژاد همان منطق کیهان و اقتدارگراهاست که اولین بار چند دهه پیش حزب توده آن را در ایران باب کرد. شعار توده ای ها این بود که غربی ها، سرمایه داران، فئودال ها، خان ها و مرتجعان با ما مخالفند. بنابراین اولاً ما خوب و برحقیم. ثانیاً مخالفان ما آب به آسیاب امپریالیسم جهانی و ارتجاع داخلی می ریزند.

اکنون نیز احمدی نژاد می گوید: دولت اسرائیل با من بد است. پس من خوبم و منتقدان و مخالفانم در خط اسرائیلند. این همان استدلال کیهان است که همه با ما بدند پس ما خوبیم و راهمان درست است.

تا وقتی این منطق نقد نشود، اقتدارگراها حرفی برای گفتن علیه احمدی نژاد نخواهند داشت.

 

اتهاماتی هم که اقای احمدی نژاد علیه عده ای در حکومت می زند که میلیادرها دلار خرده و برده اند، عین روش آقای جنتی است که مثلا در انتخابات مجلس دو هزار نفر را رد صلاحیت می کند و بعد برای این که به حساب خود تقوی را رعایت کرده باشد، ریاکارانه اعلام می کند که ما نام کسی را به خاطر جنبه های اخلاقی نمی بریم اما مردم اجمالاً بدانند کسانی که رد صلاحیت شده اند، یا سوء استفاده مالی داشته اند یا به لحاظ اخلاقی مرتکب فساد شده اند و یا جرائمی چون جاسوسی و وابستگی به فرق ضاله داشته اند. امروز شاگرد آقای جنتی یعنی احمدی نژاد هم همین روش را به کار می برد. به صورت مجهول اعلام می کند که هزارمیلیارد دلار یعنی به اندازه درآمد نفتی کشور از ابتدای مشروطه تاکنون برده و خورده اند و به کسی هم پاسخ گو نیستند. در هر حال اقتدارگراها به لحاظ اخلاقی زمانی مجاز به انتقاد از احمدی نژاد هستند که اولاً از حمایت های کورکورانه پیشین خود عذرخواهی کنند به خصوص کسانی که شکست احمدی نژاد را شکست خود می خواندند و ثانیاً به لحاظ سیاسی منطق خود را اصلاح کنند.

 

و اما نکاتی درارتباط با انتخابات ریاست جمهوری:

 

۱یک هفته تا ثبت نام داوطلبان باقی است و همگان چشم به رهبر دوخته اند که آیا طبق قانون اساسی و وعده ای که در نوروز به مردم داده است، امکان حضور نامزدهای همه سلایق به ویژه آقای خاتمی را در انتخابات فراهم می کند یا خیر؟

 

۲رهبر باید بداند انتخابات را می توان فرمایشی برگزار کرد اما حماسه هرگز فرمایشی شکل نخواهد گرفت. انتخابات زمانی تبدیل به حماسه خواهد شد که همه مردم احساس کنند که آزاد و قانونی و رقابتی برگزار می شود و صاحبان همه سلایق وافکار و گرایش های سیاسی در آن مشارکت فعال دارند. مهم تر آن که بدانند امید به اصلاح و بهبود اوضاع در داخل و خارج کشور و در سطح منطقه ای و بین المللی وجود دارد. بنابراین با امثال آقایان حداد و فلاحیان و نامزد آقای مصباح نه تنها حماسه ای خلق نخواهد شد بلکه وضع از این هم که هست بدتر خواهد شد.

 

۳رهبری باید از انتخابات تک اسبه مجلس نهم درس بگیرد که به محض روشن شدن آن که انتخاباتی غیرآزاد و غیررقابتی است، تحریم ها علیه ایران به طور گسترده و بی سابقه ای گسترش یافت و تشکیل یک مجلس ضعیف هم نه تنها باری از دوش ملت برنداشت بلکه هیچ امیدی را هم برای آینده ایجاد نکرد. ایشان باید نشان دهند که طبق قانون اساسی و وعده ای که به ملت داده اند ولایت فقیه مخالف دیکتاتوری است نه این که تلاش های ولی فقیه معطوف به مطلقه و فردی کردن حکومت باشد تا دوباره رژیم ایران مانند زمان رضاشاه (وبه قول خود او) به رژیمی یک نفره تبدیل شود. راه اثبات این که در ایران هنوز «جمهوری» هست نه «سلطنت» اسلامی و میزان رأی ملت است نه رأی یک نفر ،آن است که نامزد اصلی همه سلائق از جمله نامزد اصلی و اجماعی اصلاح طلبان را ازحق نامزدی و در معرض رأی و انتخاب مردم قرار گرفتن، محروم نکنند.

 

۴پیشنهاد من این است که در صورت مانع تراشی رهبری در کاندیداتوری آقای خاتمی و در اعتراض به نقض اولین و مسلم ترین حق ملت که حق تعیین سرنوشت خویش است، اصلاح طلبان از شرکت در انتخابات خودداری کنند و اعلام نمایند که مسئولیت رأی ندادن شان به عهده شخص رهبر است. علت آن نیز آن است که در این شرایط حساس تنها با خلق یک حماسه و انتخاب چهره ای چون خاتمی به عنوان سکاندار قوه مجریه می توان با معضلات کنونی مقابله کرد و کشور را از بحران و بن بست نجات داد. و این موضوعی است که اصلاح طلبان باید در مورد آن اندیشه کنند و به اتفاق نظر برسند.


 1. شیرازی

  جناب تاج زاده عزیز
  مگر قراراست که کسی رای دهد ؟؟؟!!!!!!!!!!!

 2. آرش

  البته احتمالا بعد از نیامدن خاتمی آقای تاجزاده یک مطلب پرشور در حمایت از جهانگیری می نویسند. از این شاخه به اون شاخه زیاد پریدند ایشان.

 3. صدای ایرانی

  با امثال آقایان حداد و فلاحیان و نامزد آقای مصباح حماسه ای خلق نخواهد شد. البته ، این دوستان کاندیدا نیستند. بلکه کاریکاتور ماجرا هستند.

 4. داراب

  {…} یک روز {…} شرکت کنید {…} چند روز بعد میگوید شرکت نکنید {…} چند روز دیگر ازادش میکنند میشود سخنگوی چنبش با رادیو تلویزیونهای استکباری به گفتگو میپردازد{…}اینجا همان زندانی هست که زندانی ها زیر شکنجه کشته میشوند یا هتل اوین است

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.