دوشنبه 1st آوریل 2013 , ساعت: 05:04کد مطلب : 40554 نسخه قابل چاپ
پیام تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت درگذشت احمد صدر حاج سید جوادی

او از جمله کنشگران اخلاقی‌، منصف‌، صبور، صادق و مومن ایران بود

در پی درگذشت احمد صدر حاج سید جوادی ، کهنسال ترین مبارز سیاسی کشور و از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران، شورای هماهنگی راه سبز امید پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش کلمه، شورای هماهنگی راه سبز امید در پیام خود آورده است: «عضو شورای انقلاب، وزیر کشور و دادگستری در دولت موقت مرحوم مهندس بازرگان، و نماینده دور نخست مجلس شورای اسلامی، در دفاع از حقوق اساسی ایرانیان و مقابله با اقتدارگرایی و نقد خودکامگی، دچار رنج‌هایی نه چندان اندک شد. چنان‌که حتی در ۸۴ سالگی بازداشت و روانه‌ی سلول انفرادی شد. بعدتر، دادگاه انقلاب، «سرپرست دائره المعارف تشیع» را در ۹۰ سالگی به ممنوع الخروج شدن از کشور، محکوم کرد.»

سید احمد صدر حاج سید جوادی، روز گذشته پس از یک دوره بیماری در سن ۹۶ سالگی در بیمارستان آبان تهران درگذشت. او کهنسال ترین فعال سیاسی در ایران بود که تا آخرین ماههای زندگی هم از تلاش برای بهبود شرایط کشور و انتقاد از حاکمان از روی نگرانی ایران، دریغ نکرد.

متن کامل پیام تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید که نسخه ای از آن در اختیار کلمه قرار گرفته بدین شرح است:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ؛ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا »؛ «از میان مؤمنان مردانى‏اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند؛ برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آنها در همین انتظارند و هرگز عقیده خود را تبدیل نکردند.» (سوره احزاب، آیه ۲۳)

دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی، کنشگر دیرپای آزادی و مردم‌سالاری و مدافع دیرین حقوق بشر و استقلال ایران، چشم بر جهان فروبست. دکتر حاج سید جوادی، به گواهی دوست و مخالف، ارجمله کنشگران اخلاقی‌، منصف‌، صبور، صادق و مومن ایران بود؛ آن که درگذشت‌اش به‌ ضایعه‌ای نه چندان قابل جبران مبدل می‌شود.

بیش از شش دهه حضور پیوسته‌ و موثر دکتر حاج سیدجوادی در متن جامعه مدنی ایران، و برای دفاع از حقوق بشر و آزادی و دموکراسی و استقلال ایران، وی را به ناظری دلسوز و داوری شایسته مبدل ساخته بود.

زنده‌یاد حاج سیدجوادی از نهضت ملی شدن صنعت نفت، و همسو با روش و بینش سیاسی و اجتماعی دکتر محمد مصدق، فعالیت‌های وطن‌دوستانه‌ی خود را آغاز کرد. او بعدتر در نهضت مقاومت ملی و نهضت آزادی ایران ـ کنار یاران آزادی‌خواه و دین‌باوری چون زنده‌یادان مهندس مهدی بازرگان، دکتر یدالله سحابی و آیت‌الله طالقانی ـ تلاش‌های خود را برای مبارزه با استبداد و خودکامگی، مجدانه پیگیر شد.

وکیل مدافع حقوق بشر در حاشیه‌ی مبارزات انقلابی مردم ایران برای تغییر نظام شاهنشاهی، از پایه‌گذاران جمعیت دفاع از آزادی و حقوق بشر ـ در کنار ایران‌دوستانی چون شادروان دکتر اسدالله مبشری ـ شد.

دکتر حاج سیدجوادی همچنین وکالت بسیاری از فعالان سیاسی و روحانیان مبارز (ازجمله مرحوم آیت‌الله منتظری) را برعهده داشت.

عضو شورای انقلاب، وزیر کشور و دادگستری در دولت موقت مرحوم مهندس بازرگان، و نماینده دور نخست مجلس شورای اسلامی، در دفاع از حقوق اساسی ایرانیان و مقابله با اقتدارگرایی و نقد خودکامگی، دچار رنج‌هایی نه چندان اندک شد. چنان‌که حتی در ۸۴ سالگی بازداشت و روانه‌ی سلول انفرادی شد. بعدتر، دادگاه انقلاب، «سرپرست دائره المعارف تشیع» را در ۹۰ سالگی به ممنوع الخروج شدن از کشور، محکوم کرد.

نامه‌های سرگشاده و انتقادی وی خطاب به مسئولان ارشد جمهوری اسلامی، و همراهی آن مرد آزاده و ایران‌دوست با جنبش سبز مردم ایران، چون دیگر کوشش‌های مدنی و حقوق بشری ایشان، از یاد نارفتنی است.

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن عرض تسلیت به ملت ایران، خانواده‌ محترم حاج سیدجوادی، و یاران آن مرحوم در نهضت آزادی ایران، همراهان جنبش سبز را به حضوری در خور آن عزیز، در آیین‌های گرامیداشت ایشان، و نیز تداوم بخشیدن به شیوه‌ی سیاست‌ورزی اخلاقی آن زنده‌یاد فرامی‌خواند؛ مشی و روشی که دغدغه‌ی آزادی و آبادی ایران دارد و رعایت حقوق بشر.

شورای هماهنگی راه سبز امید

۱۱فروردین ۱۳۹۲


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.