دوشنبه 3rd دسامبر 2012 , ساعت: 01:12کد مطلب : 31121 نسخه قابل چاپ
نامه اعظم طالقانی به مصطفی تاجزاده:

انشاءالله شما از جمله کسانی هستید که نور چشم متقین قرار دارید

خانم اعظم طالقانی، دختر مرحوم آیت الله طالقانی نامه ای سرگشاده خطاب به مصطفی تاج زاده نوشته است.

به گزارش سایت ملی-مذهبی خانم اعظم طالقانی در بخشی از این نامه آورده است:«جوانان می توانند از آن تجربیات بهره گیرند و نسل های بعدی از تجربیات کسانیکه این نظام را تجربه می کنند خود را برکنار ندارند و از این نسل و پدران خود بخواهند برای عاقبت بخیری و موفقیت در زندگی از این تجربات بهره گیرند.»

متن کامل این نامه به شرح زیر اس:

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

و َالْعَصْرِ ﴿۱﴾ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ﴿۲﴾إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾

سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل] (۱) که واقعا انسان دستخوش زیان است (۲) مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‏اند (۳)

…هر روز عصر، هنگام رسیدگی سود و زیان می باشد و هرکس محصول کار روزنامه خود و سرمایه فکری و بدنی و مالی را که مصرف کرده، رسیدگی می نماید تا معلوم شود چه به دست آورده و مزدش چه است…از سرمایه حیات و قدرتی که هر شب به صورتی تجدید می شود و هر صبح با گسترش نور و نفوذ اشعه آن به کار می افتد و هر ظهر به منتهای ظهور می رسد و پیوسته مصرف می شود، اصیل تر و با ارزش تر سرمایه ای نیست…آیا برای آزادی و رستگاری و بهره مندی انسانها منشور و اصول عمیق تر و کامل تر از این سه آیه می توان یافت؟ نه! به صبر و حق سوگند.

جناب آقای مصطفی تاجزاده

با سلام و آرزوی سلامتی

انشاءالله طاعات و عبادات شما مقبول حضرت حق باشد، اساساً عبادات می توانند یکی از علل مخلِص و مخلَص کننده انسان باشد که از جمله آنها نماز و روزه است که شما این ظرفیت سازی را به خواست خدا در خودتان ایجاد کردید. در سوره والعصر چند نکته بیش از همه به انسان توجه می دهد. همانطور که دریافت سعی و تلاش انسان در عصر همان روز محاسبه می شود، ماحصل عمر و فشرده بازیافت اعمال انسان هم در مجموع عملکرد او در پایان عمر محاسبه می شود و به همین دلیل است که در کتاب خدا بارها ذکر شده «والعاقبه للمتقین، لله عاقبه الامور» و در دعا می گوییم «خدا عاقبت ما را به خیر گرداند» و این نعمتی عظیم و مهم است.

بخاطر دارم زمانی که معاون وزارت کشور بودید و در رابطه با انتخابات با شورای نگهبان درگیری داشتید در ملاقاتی که با برخی از برادران اینجانب داشتید، جمله ای گفتید که آن را نقل به مضمون می کنم: «در اوائل انقلاب آیت الله طالقانی مطالب و نکاتی می گفت که ما معترض بودیم که چرا ایشان چنین و چنان می گوید، اما حالا متوجه شدیم که ایشان صحیح و درست و برحق می گفت. کسانیکه در نظام گذشته تجربه آموختند برای آنان هزینه ها پرداخته بودند که جوانان می توانند از آن تجربیات بهره گیرند و نسل های بعدی از تجربیات کسانیکه این نظام را تجربه می کنند خود را برکنار ندارند و از این نسل و پدران خود بخواهند برای عاقبت بخیری و موفقیت در زندگی از این تجربات بهره گیرند.

والسلام

انشاءالله شما از جمله کسانی هستید که نور چشم متقین قرار دارید

اعظم طالقانی


  1. شیرازی

    انشاالله و انشاالله بکوری چشم سید علی آقای پائین خیابانی و انصارش

  2. احمد

    خانم اعظم طالقانی – شما را به خدا بیش از این از پدر طالقانی برای آبرو دادن به اسلام سیاسی خرج نکنید ، ایشان نسبتی با آن نداشت .
    از ادبیات دینی هم در نامه سرگشاده استفاده نکنید ، مردم اشباع شده اند و بیش از این موجب دلزدگی است .
    ایام عزت مستذام .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.