پنج‌شنبه 5th فوریه 2015 , ساعت: 01:02کد مطلب : 73663 نسخه قابل چاپ
به دلیل ترس از تکرار سرنوشت خلبان اردنی

امارات متحده عربی حملات هوایی به گروه حکومت اسلامی را متوقف کرد

مقامات آمریکا می‌گویند که امارات متحده عربی ادامه حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش را متوقف کرده است.

چند مقام آمریکایی که نخواسته‌اند نامی از آنها برده شود، روز ۱۵ بهمن به خبرگزاری رویترز گفتند که پس از سقوط هواپیمای اردنی در شمال سوریه و اسیر شدن خلبان آن به دست نیروهای گروه حکومت اسلامی، امارات حملات هوایی به مواضع این گروه را متوقف کرده است.

گروه داعش با انتشار عکس‌هایی  مدعی شد خلبان اردنی را که دسامبر سال گذشته اسیر کرده بود، «زنده سوزانده است».

یک دیپلمات آمریکایی به رویترز گفته است :«من تایید می‌کنم که پس از سقوط هواپیمای خلبان اردنی، امارات متحده عربی حملات هوایی به داعش را متوقف کرد، اما این کشور هنوز هم یک عضو معتبر و شریک در میان دیگر کشورهای ائتلاف علیه داعش است».

آمریکا می‌گوید ائتلاف جهانی علیه داعش شامل ۶۰ کشور است که هر کدام وظیفه خاصی انجام می‌دهند، برخی در حملات نظامی، برخی کمک‌های انسان‌دوستانه، برخی تبلیغات و برخی دیگر در از بین بردن منابع مالی داعش ایفای نقش می‌کنند.

آمریکا همچنین می‌گوید کشورهایی مانند عربستان، بحرین، قطر و اردن پا به پای آمریکا در حملات هوایی علیه مواضع داعش در سوریه مشارکت دارند. استرالیا، بریتانیا، کانادا و فرانسه نیز به آمریکا در حملات هوایی علیه داعش در عراق پیوسته‌اند.

به گزارش رویترز، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بر این بود که ائتلافی بزرگ از کشورهای منطقه را به جنگ علیه داعش جلب کند تا چنین القا نشود که فقط قدرت‌های خارجی درگیر کمپین مبارزه علیه نیروهای افراطی «حکومت اسلامی» شده‌اند.

با این حال دولت باراک از موضع جدید امارات اظهار بی‌اطلاعی کرده و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود گفته است: ما بنا نداریم که گزارش‌ها پیرامون دیگر کشورها و عملیات نظامی آنها را تایید کنیم.

در همین زمینه خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از قول دو مقام آمریکایی که آن‌ها هم نخواسته‌اند نامشان ذکر شود، تایید کرده که امارات متحده عربی دیگر قصد ادامه حملات نظامی به داعش در سوریه را ندارد.

با این‌حال این مقامات تاکید کرده‌اند که امارات هنوز هم در فهرست ائتلاف حضور دارد و نقش‌هایی غیرنظامی را عهده‌دار شده است.

روزنامه نیویورک تایمز اولین رسانه‌ای بود که خبر خودداری امارات متحده عربی از انجام حملات هوایی علیه داعش را منتشر کرد و علت آن را «ترس این کشور از تکرار سرنوشت خلبان اردنی برای خلبانان اماراتی» عنوان کرد.

آمریکا گفته که پس از سقوط هواپیمای خلبان اردنی، سریعا نیروهای آمریکایی با نظامیان اردنی هماهنگی‌ها را انجام داده و تلاش برای یافتن محل سقوط هواپیما و خلبان آن آغاز کرده‌اند، اما نتوانستند قبل از نیروهای داعش، وی را پیدا و آزاد کنند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.