چهارشنبه 9th ژانویه 2013 , ساعت: 12:01کد مطلب : 33825 نسخه قابل چاپ
رییس پلیس آگاهی اعلام کرد

افزایش ۲۱ درصدی سرقت و ۴۳ درصدی سرقت خودرو در کشور

معاون مبارزه با سرقت و جرایم خاص پلیس آگاهی با اشاره به افزایش ۲۱٫۳ درصدی وقوع سرقت‌ها نسبت به سال گذشته گفت: این در حالی است که آمار کشف جرایم۱۸٫۵ درصد افزایش داشته است.

سرهنگ فریدون خالقی‌فرد معاون مبارزه با سرقت و جرایم خاص پلیس آگاهی پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اعلام این مطلب افزود: در ۹ ماهه گذشته سال ۹۱ بالغ بر ۹۳ درصد از جرایم مربوط به سرقت‌های خرد بوده است.

وی گفت: در بحث وقوع سرقت نسبت به مدت مشابه سال ۹۰ شاهد ۲۱٫۳ درصد رشد بوده‌ایم و این در حالی است که آمار کشف نسبت به سال ۹۰ رشد ۱۸٫۵ درصدی داشته است.

وی درباره نسبت کشف جرم به وقوع آن گفت: در این مدت ۶۴ درصد از جرایم وقوع یافته کشف شده است.

خالقی‌فرد با اشاره به این مطلب که از مجموع سرقت‌های رخ داده ۵۲ درصد مربوط به سرقت وسایل نقلیه و لوازم داخل آن بوده ۲۲ درصد مربوط به سرقت‌های خاص نظیر سرقت اهشام ، ۱۸ درصد مربوط به سرقت اماکن نظیر منزل، مغازه و بانک و در نهایت ۸ درصد مربوط به انواع دیگر سرقت‌ها بوده است.

معاون مبارزه با سرقت و جرایم خاص پلیس آگاهی تصریح کرد: بیشترین وقوع سرقت مربوط به لوازم داخل خودرو بوده که ۳۱٫۴ درصد را به خود اختصاص داده و در رتبه بعدی سرقت موتورسیکلت قرار دارد که ۱۲٫۴ درصد سرقت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

وی به افزایش ۴۳٫۲ درصدی سرقت خودرو اشاره کرد و گفت: این در حالی است که ۹۱ درصد کل سرقت‌های خودرو در سال ۹۱ منجر به کشف شده که این عدد از برخی جنبه‌ها حائز اهمیت است.

وی گفت: اگر به این نکته توجه داشته باشیم که پایه وقوع برخی از سرقت‌ها نظیر کیف‌قاپی، سرقت به عنف و حتی جعل عنوان مأمور به وسیله خودرو انجام می‌شود در آن زمان اهمیت کشف ۹۱ درصدی خودروهای سرقتی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

وی تصریح کرد: ۹۷٫۹ درصد از سرقت‌های واقع‌شده در سال ۹۱ سرقت‌های عادی بوده است و ۲ درصد آن سرقتهای به عنف نظیر زورگیری و خفت‌گیری بوده است.

خالقی‌فرد خاطر نشان کرد: از مجموع سرقت‌های عادی در سال ۹۱، حدود ۶۳ درصد منجر به کشف شده که افزایش کشف نسبت به سال ۹۰، ۱۹ درصد برآورد شده است.

وی درباره دستگیری سارقان نیز با اشاره به این مطلب که ۵٫۵ درصد نسبت به سال ۹۰ شاهد افزایش دستگیری‌ها هستیم گفت: از این تعداد ۹۶٫۳ درصد سارقان هستند و ۳٫۶ درصد خریداران اموال مسروقه.

معاون مبارزه با سرقت و جرایم خاص پلیس آگاهی همچنین سهم افراد سابقه‌دار را ۴۲٫۸ درصد و سهم افراد فاقد سابقه کیفری را ۵۷٫۱ درصد اعلام کرد و گفت: از این میان ۹۷٫۱ درصد مردان و ۲٫۹ درصد زنان هستند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.