شنبه 8th فوریه 2014 , ساعت: 08:02کد مطلب : 59544 نسخه قابل چاپ
یک روز پس از بیماری قلبی وزیر بهداشت صورت گرفت

اعتراض لاریجانی به حذف ۳هزار میلیارد تومان از وزارت بهداشت

یک روز پس از اعتراض وزیر بهداشت به انتقال ۳هزار میلیارد تومان از بودجه وزارتخانه تحت مدیریتش به بیمه ها، رییس مجلس هم به آن اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ روز پنجشنبه مجلس مصوب کرد صد درصد از منابع دریافتی مالیات سلامت به سازمان بیمه سلامت ایرانیان اختصاص پیدا کرد. با این مصوبه رقمی معادل ۳ هزار میلیارد تومان از بودجه سال ۹۳ وزارت بهداشت، به بیمه ها منتقل می شود.

براساس بند الحاقی اصلاح شده به تبصره ۹ لایحه بودجه از ابتدای سال ۱۳۹۳ علاوه بر افزایش قانونی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، یک واحد درصد به عنوان مالیات سلامت به نرخ مالیات بر ارزش افزوده سهم دولت اضافه و همزمان با دریافت مستقیما به ردیف درآمدی ۱۱۰۵۱۲ واریز می‌شود. صددرصد منابع دریافتی از طریق ردیف ۵۳۰۰۰۱۲۲ سازمان بیمه سلامت ایرانیان و نسبت به پوشش کامل درمان افراد ساکن در روستاها و شهرهای بیست هزار نفر جمعیت و پائین‌تر و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی خارج از روستاها و شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت و جامعه عشایری در چارچوب نظام ارجاع اقدام نماید و پس از تحقق هدف فوق نسبت به تامین تجهیزات بیمارستانی با اولویت بیمارستانهای مناطق توسعه نیافته، مصارف هیات امنای ارزی و ارتقاء سطح بیمه بیماران صعب‌العلاج و اقدام کند.

اما دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت دیروز به این مصوبه واکنش نشان داد و حتی کارش به بیمارستان هم کشید.

امروز اما رییس مجلس در هنگام شروع ادامه بررسی لایحه بودجه، به این مصوبه واکنش نشان داد. علی لاریجانی پس از تذکر حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره وجود ابهام در مصوبه اخیر مجلس درباره نحوه هزینه کرد و متولیان مالیات سلامت، گفت: مصوبه قانونی براساس آیین نامه داخلی نمی‌تواند در کمیسیون تلفیق اصلاح شود از این رو از رئیس این کمیسیون می‌خواهیم که برای رفع این ابهام چاره‌ای بیندیشد.

او با وارد دانستن تذکر رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مبنی بر وجود ابهام در مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر اختصاص یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده در بودجه سال ۹۳ به سازمان بیمه سلامت ایرانیان به جای وزارت بهداشت، گفت: قطعا این موضوع باید در کمیسیون تلفیق بار دیگر بررسی شود. زیرا هم اکنون متولی اموری مانند مانند تامین تجهیزات بیمارستانی، مصارف هیات امنای ارزی و بیمه بیماران صعب العلاج در بند الحاقی به تبصره ۹ مشخص نیست. از طرفی دیگر مصوبه قانونی براساس آیین نامه داخلی مجلس نمی‌تواند در کمیسیون تلفیق اصلاح شود از این رو از رئیس این کمیسیون می‌خواهیم که برای حل این ابهام چاره‌ای بیندیشد.

رییس کمیسیون بهداشت در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور در تذکری با اشاره به مصوبه روز پنجشنبه، ۱۷ بهمن مجلس گفت: قطعا این مصوبه به علت حذف عبارت “در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد” دارای ابهام است زیرا در بند الحاقی به تبصره ۱۰ آمده است که سازمان فوق باید نسبت به تامین تجهیزات بیمارستانی و مصارف هیات امنای ارزی اقدام کند این درحالی است که این اقدامات از وظایف سازمان بیمه سلامت ایرانیان نیست. در دولت‌های گذشته اعتباراتی برای حمایت از این حوزه اختصاص داده می‌شد اما ان دولت‌ها این اعتبارات را محقق نمی‌کردند اما خوشبختانه دولت جدید برای حمایت از حوزه سلامت مصمم است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر لزوم رفع ابهام بند الحاقی به تبصره ۱۰ تاکید کرد و گفت: به طور حتم با مصوبه کنونی اقدامات و وظایفی مانند تامین تجهیزات بیمارستانی، مصارف هیات امنای ارزی و بیمه بیماران صعب العلاج در بلاتکلیفی قرار می‌گیرد از این رو این موضوع باید رفع ا بهام شود. از طرفی دیگر در مصوبه مذکور صد در صد از منابع اعتباری در اختیارسازمان بیمه سلامت ایرانیان قرار گرفته این درحالی است که هنوز این سازمان به طور واقعی تشکیل نشده است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.