شنبه 25th ژانویه 2014 , ساعت: 08:01کد مطلب : 58642 نسخه قابل چاپ
با حضور گسترده گارد ضد شورش و نیروهای امنیتی

از دفن دکتر میناچی در حسینیه ارشاد ممانعت به عمل آمد

ماموران امنیتی و گارد ضد شورش از دفن دکتر ناصر میناچی  در حسینیه ارشاد ممانعت به عمل آوردند و از سویی مانع مراسم تشییع  این یار صدیق دکتر شریعتی شدند.

بنا بر اخبار رسیده به سایت ملی-مذهبی، در حالی که قرار بود پیکر دکتر ناصر میناچی امروز عصر در حسینیه ارشاد دفن شود شرکت کنندگان در این مراسم با سد ماشین های  های گارد ضد شورش و ماموران امنیتی مواجه شدند.

این در حالی است که ناصر میناچی وصیت کرده بود در حسینیه ارشاد دفن شود.

میناچی که  سال های طولانی مدیریت این نهاد مذهبی را بر عهده داشت امروز صبح بعد از تحمل بیماری دارفانی را وداع گفت و به دیار حق شتافت.

ممانعت از برگزاری این مراسم در شرایطی صورت گرفته که انتظار می رفت به دلیل خدمت طولانی مدت این چهره  فرهنگی و سیاسی در حسینیه ارشاد با دفن جسد وی مخالفتی صورت نگیرد.

اما به رغم حضور دوستداران دکتر میناچی، ماموران امنیتی و گارد ضد شورش از برگزاری این مراسم ممانعت به عمل آوردند.

طبق گزارش دریافتی، نیروهای امنیتی و گارد ضد شورش از مردم خواسته اند در سریع ترین زمان ممکن اطراف حسینیه ارشاد را ترک کنند.

خاطرنشان می شود در طول سال های اخیر ، حاکمیت از هر گونه برگزاری مراسم های شخصیت های ملی-مذهبی در حسینیه ارشاد ممانعت به عمل آورده است.

ناصر میناچی حقوقدان و از جمله تهیه کنندگان پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی در اوایل انقلاب بود که در این پیش نویس نامی از ولایت فقیه نبود.
دکتر میناچی با تشکیل دولت موقت، وزارت  تبلیغات و جهانگردی (ارشاد فعلی) و سرپرستی اوقاف را بر عهده داشت.

وی یکی از بنیانگذاران حسینیه ارشاد است که بعد از تعطیلی آن در سال ۱۳۵۱ از سوی ساواک مدیریت آن را بعد از انقلاب بر عهده گرفت . به خصوص  روشنفکران دینی به رغم محدویت های فراوان فرصت داشتند تا در  مقاطعی نظرات و بحث های خود را در این نهاد مذهبی بیان کنند.

دکتر میناچی در طول سال های گذشته به رغم فشارهای شدید امنیتی حسینیه را حفظ کرده بود و تا حد امکان تلاش می کرد با حضور روشنفکران دینی چراغ این نهاد مذهبی را زنده نگاه دارد.


حوزه :
 1. احتمالا “تدبیر و امید” چنین اقتضا کرده…!

  با چنین تدابیری… چگونه و به چه، می‌توان امیدوار بود..؟

 2. Mohammad

  ای دمشون گرم،این بد بختی را اینها برای ما به ارمغان آوردند .نوش جانشون

  • شیدا

   آقای محمد دقیقا منظورت کدوم بدبختیه؟ دکتر میناچی آدم بزرگ و فهمیده ای بود وخیلی هم طرف دار داره. مطمینم حتی یک بار هم حرفهای این بزرگو نشنیدی که اینو میگی!!! برای آدمی مثل تو متاسفم. روحش شاد و یادش گرامی.

 3. سیامک رسا پرویزی

  ما پان ایراتیستها مسببین اصلی نابودی کشور را بعهد همین عناصر {…} نهضت آزادی می دانیم و سزای آنها هم همین است و امیدواریم ما بقیه را محاکمه کنیم

 4. حمید

  نیازی به این لشگرکشی نبود ، چون حسینیه ارشاد با توجه به سابقه حضور شریعتی و مطهری و بازرگان نزد ولایتمداران تقدسی ندارد . مگر اینکه حسینیه ارشاد را برای آقای خامنه ای رزرو کرده باشند که انتخاب درستی هم هست . چون ایشان این تصور را دارند که در قلب ملت ایران جای دارند ، لابد بعد از ارتحال ملکوتی هم باید در قلب تهران دفن شوند . دیگر هم اینکه امام خمینی بارها به خواب اقای مکارم و نوری همدانی امده اند و گفته اند که من از تنهایی دارم دق میکنم . قبلا سید حسن هفته ای یکی دو بار به اینجا می امد و حد اقل صدای نعلین او سکوت ازار دهنده اینجا را به هم میزد ، او هم دیگر مثل سابق نمی اید و سکوت مرقد مطهر دارد مرا دیوانه میکند ، حسینیه ارشاد وسط تهران است و حد اقل صدای رفت و امد مردم در خیابان مانع از برقراری سکوت دیوانه کننده بر حسینیه میشود . مهم تر از آن هم اینکه ، خاطرات خوش مردم از حضور بزرگانی چون بازرگان و مطهری و شریعتی در حسینه ارشاد دارند میتواند نفرت مردم از آن را در آینده تعدیل کند .

 5. فرهاد

  محل دفن کسی که از دنیا رفت در قبرستان است . اینها فکر می کنن هرجا دوست دارن باید دفن بشوند . این شخص جز ملاکین بود و اونجا رو پاتوق کرده بود . با نظر آقای رسا پرویزی موافقم

 6. سهند

  واقعا ما مردم نیاید یک ذره فکر کنیم ببینیم چرا حکومتهای ایران در قبل و بعد انقلاب و دول غربی از ملی مذهبی ها , بجه های نهضت آزادی و خصوصا دکتر شریعتی و یاران ایشون کینه به دل دارن و از مرده و زنده اونا میترسن؟ بدون پیش داوری و تعصب های بی مورد به وجدان بیدارتون وقت فکر کردن بدید. میبینید روزی که مردم ایران با تفکرات ملی و میهن دوستانه و از طرف دیگه مذهبیون تحصیلکرده و مترقی دست تو دست هم بزارن و برای این کشور تلاش کنن هیچ زورگویی نمیتونه بر اونا چیره بشه و ذموکراسی واقعی بر اساس خرد جمعی شکل میگیره و سیل وار بساط هر نوع تبعیض , نا عدالتی رو بر میچینه و آوازه اون عالم گیر خواهد شد. این اتفاقی بود که برای مردم الجزایر افتاد و تونستن با افکار دکتر شریعتی دیکتاتوری الجزایر رو بهم بریزن و انگلیس استعماری فکر کرد اگه افکار جهان شمول ایشون که تمام قشرهای انسانی و دردمندان دنیا رو فرا بگیره بساط استسمار انسانها برچیده میشه ایشون رو در نیوکاسل به قتل رسوندن تا این سمبل ضد استعماری رو خاموش کنن… ولی غافل از اینکه بالاخره روزی دنیا به این آگاهی خواهد رسید. به امید اون روز.

 7. فرهاد

  آقا حمید : اگر کسی به مردم و کشورش خدمت کرده باشه همیشه در خاطر همه بوده و هست حالا هرجا دفن بشه فرقی نمی کنه . این آقا هم جزء همین موارده فرقش چیه ؟ بذار خانوادش تصمیم بگیرن نه من و شما

 8. جواد

  حقش بود , تا یاد بگیره دیگه در مورد چیزی که نمی دونه اظهار نظر نکنه و تزی نده تا سالیان سال ملت به خاک سیاه بشینه .

 9. امید

  با سلام به همه
  خوبه در این شرایط آدم یک مقداری انصاف داشته باشه.درسته که حکومت دینی بساط ظلم و ستم رو گسترده و درسته که به نام دین دنیای مردم رو سیاه کردند.اما ما فقط یک نوع دینداری و یک نوع دین نداریم.حتی یک ملی گرایی مثل فردوسی هم به شدت دینداره.میناچی و بازرگان و شریعتی و کلا ملی مذهبی ها منادی دینی هستند که به انسانها به ذات انسان بودنشان فارغ از دین و ملیت و..احترام میگذارد.دینی که دینداری رو به سجاده و کباده نمیدونه.دینی که ملاک دینداری رو اخلاق و به زبان امروزی حقوق بشر میداند.برای همه اینها میتوان به راحتی در آثار این بزرگان شواهد بسیاری آورد.
  اتفاقا حضور این انسانها برکت است چرا که نشان نوعی دیگر از دیندار بودن هستند

 10. ایران

  خوبش شد….این حسینیه مایه بد بختی ایران بوده

 11. سجاد

  خدا بیامرزه دکتر شریعتی رو هم نزاشتن دفن بشه
  قرار بود چند سال پیش جسد رو بیارن تهران اما گفتن
  الودگی زیست محیطی میاره،

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.