پنج‌شنبه 3rd می 2012 , ساعت: 11:05کد مطلب : 8081 نسخه قابل چاپ

ادعاهای جدید عربستان درباره جزایر سه‌گانه ایرانی و بحرین

در ادامه تنش لفطی بین جمهوری اسلامی و کشورهای عربی، شاهزاده نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد و وزیر کشور عربستان، روز چهارشنبه مدعی شد ریاض «تهدید» علیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را «تحمل» نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهزاده نایف بن عبدالعزیز در نشست وزرای کشور، کشورهای عضو شورای همکاری حوزه خلیج فارس در ریاض گفته استهرگونه آسیب به کشورهای ما، لطمه به همه ما است

روابط ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و به ویژه عربستان طی سال های اخیر تیره شده است، اما در اوایل سال ۲۰۱۱ با ورود ارتش عربستان سعودی به بحرین برای دفاع از خاندان سنی حاکم، درقبال قیام اکثریت شیعیان، تنش بین تهران و ریاض وارد مرحله تازه ای شد.

در همین زمینه، درپی سفر استانی اخیر محمود احمدی نژاد، رییس دولت دهم به جزیره ابوموسی در خلیج فارس دور تازه از اختلاف نظر و تنش بین ایران و امارات متحده عربی بر سر حاکمیت جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک بالا گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهزاده نایف بن عبدالعزیز همچنین با گستاخی، مدعی «اشغال» جزیره بوموسی توسط ایران شد و نقش و دخالت ایران در بحرین خوانده، محکوم کرده است.

شاهزاده نایف بن عبدالعزیز در ادامه گفته استتاکید می کنیم که عربستان سعودی و بقیه کشورهای عضو شورای همکاری، متحد و یکپارچه برای حفظ ثبات و حاکمیت در کنار بحرین و امارات متحده عربی ایستاده اند و مساله امنیت آنها را به مثابه بخشی از امنیت شورای همکاری به عنوان یک پیکره واحد به حساب می آورند

گزارش رویترز حاکی است به دنبال تیرگی روابط ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، این کشورها کوشیده‌اند تا با اجرای تحریم های بین المللی علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، فشار ها بر تهران را تشدید کنند.

شورای همکاری خلیج فارس در سال ۱۹۸۰ تشکیل شده است و کشورهای عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر، عمان و بحرین که بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز در جهان به شمار می روند، در این شورا عضویت دارند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.