شنبه 9th آگوست 2014 , ساعت: 03:08کد مطلب : 65753 نسخه قابل چاپ

احمد شهید از موج جدید بازداشت خبرنگاران در ایران انتقاد کرد

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد از ایران به دلیل موج تازه دستگیری و محکومیتهای سنگین برای فعالان و روزنامه‌نگاران شدیدا انتقاد کرد.

احمد شهید در بیانیه‌ای مشترک با ۵ کارشناس حقوق بشر دیگر سازمان ملل متحد محکوم کردن افراد به دلیل ابراز عقیده شان را کاملا غیرقابل قبول دانسته است.

به گزارش بی بی سی کارشناسان سازمان ملل متحد می‌گویند در سه ماه گذشته دست کم ۳۶ روزنامه‌نگار، وبلاگ‌نویس، فیلم‌ساز و نویسنده در ایران به دلیل انجام کار روزنامه‌نگاری یا صرفا ابراز عقیده در شبکه‌های اجتماعی دستگیر، احضار، یا محکوم شده‌اند.

آنها معتقدند افراد و روزنامه‌نگارانی که از حق آزادی بیان خود استفاده می‌کنند باید به جای دستگیری و محکومیت مورد حمایت قرار بگیرند.

این کارشناسان در بیانیه خود به نام ارژنگ داوودی اشاره کرده‌اند که به تازگی به جرم محاربه به اعدام محکوم شده است.

آقای داوودی از یازده سال پیش به اتهام اقدام علیه امنیت ملی زندانی بوده است.

در بیانیه گزارشگران سازمان ملل متحد، در عین حال از محکومیت‌های سنگین صادر شده علیه این افراد انتقاد شده و آمده است: “صدور محکومیت‌های سنگین بعد از برگزاری دادگاه‌های غیرمنصفانه، و فاقد رویه قانونی، به اتهاماتی که نمی تواند حکم اعدام یا حبس سنگین دربرداشته باشد، نقض شدید قوانین بین المللی حقوق بشر است و باید لغو شود.”

ایران گزارش‌های احمد شهید و سایر گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد و نهادهای دیدبان در این رابطه را قبول ندارد و آنها را بر گرفته از فشارهای سیاسی غرب علیه این کشور می‌داند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.