چهارشنبه 25th آوریل 2012 , ساعت: 10:04کد مطلب : 6944 نسخه قابل چاپ
رژیم اسد همچنان مخالفان را می کشد

ابراز ناامیدی کوفی عنان از اجرای طرح صلح

مخالفان دولت سوریه گفته‌اند هیچ امیدی ندارند که بشار اسد صادقانه با طرح صلح کوفی عنان، برای بازگشت صلح و آرامش به سوریه، همکاری کند.

به گزارش دویچه وله به گفته مخالفان رژیم سوریه، سرکوب و کشتار در این کشور ادامه دارد. آنها از کشته شدن ۷۰ معترض در روز دوشنبه و بیش از ۳۰ معترض در روز سه‌شنبه خبر دادند. گفته می‌شود که بیشتر قربانیان در شهرهای حماه، حمص و حومه دمشق کشته شدند.

نارضایتی از رفتار رژیم اسد

کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه، گفت که با وجود اجرای ظاهری آتش‌بس در سوریه از روز ۱۲ آوریل، میزان خشونت در این کشور همچنان بالا و “در حد غیرقابل قبول” است. دبیرکل پیشین سازمان ملل، در گزارشی که پشت درهای بسته به شورای امنیت ارائه کرد، نسبت به از سرگیری خشونت در شهرهای مختلف سوریه پس از خروج ناظران از مناطق درگیری، ابراز تأسف کرد.

ناظران بین‌المللی که برای نظارت بر آتش‌بس و تحقق طرح صلح سازمان ملل به سوریه رفته‌اند، از رفتار رژیم بشار اسد ابراز نارضایتی می‌کنند. به گفته آنها سوریه که تعهد کرده است در جهت تحقق طرح صلح کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب، همکاری کند، شیوه‌ای نادرست در پیش گرفته است.

در گزارش ناظران که در اختیار سازمان ملل متحد قرار گرفته است، گفته می‌شود که رژیم سوریه برخلاف تعهدات خود به حملات شدید ادامه می‌دهد. احمد فوزی، سخنگوی کوفی عنان، روز سه‌شنبه (۲۴ آوریل) در ژنو گفت: «آتش‌بس به طور کامل اجرا نمی‌شود. ما با جدیت از دولت سوریه می‌خواهیم که به تعهدات خود عمل کند.»

به گفته‌ی فوزی، مقامات سوریه برخلاف تعهدات خود، هنوز خودروهای زرهی را از مناطق مسکونی شهرهای بزرگ بیرون نبرده‌اند. او تصریح کرد: «آنها گفته‌اند که تانک‌ها را به پادگان‌ها برگردانده‌اند، اما تصویرهای ماهواره‌ای و گزارش‌های معتبر نشان می‌دهند که حرف آنها نادرست است.»

فوزی گفت که نظامیان سوریه تنها با نزدیک شدن ناظران تیراندازی به مخالفان رژیم را متوقف می‌کنند. او افزود: «به محض این که ناظران دور می‌شوند، نظامیان به تهاجمات خود ادامه می‌دهند.»

به گفته سخنگوی کوفی عنان، افرادی که به نحوی با ناظران بین‌المللی در تماس بوده‌اند، از جانب مأموران رژیم سوریه به شدت زیر فشار قرار گرفته و حتی در مواردی به دست عناصر امنیتی دولت به قتل رسیده‌اند.

در حال حاضر تنها عده انگشت‌شماری از ناظران در سوریه هستند، که به گفته کارشناسان از این گروه کوچک کار زیادی ساخته نیست. شورای امنیت تصویب کرده است که به زودی ۳۰۰ ناظر به سوریه اعزام شوند.

دولتمردان غربی از اهمال رژیم سوریه در همکاری با ناظران بین‌المللی انتقاد کرده‌اند. گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، برقرار نشدن آتش‌بس در سوریه را محکوم کرد. وزیر خارجه آلمان گفت: «ما آماده هستیم که به خاطر راه حلی سیاسی و مسالمت‌آمیز کمک‌های امدادی و مادی به سوریه ارسال کنیم.» او افزود: «باید فشار تا آنجا شدت یابد که رژیم سوریه ناچار شود مفاد طرح صلح کوفی عنان را به طور کامل به اجرا بگذارد.»


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.