چهارشنبه 5th آگوست 2020 , ساعت: 10:08کد مطلب : 118053 نسخه قابل چاپ

آن‌چه تاکنون از انفجارهای دیروز بیروت می‌دانیم

روزآروز:تاکنون انفجار بزرگ عصر سه‌شنبه در بیروت نزدیک‌به ۸۰کشته، ده‌ها نفر گم‌شده و بیش‌از چهارهزار زخمی برجا گذاشته است.

مقام‌های لبنانی می‌گویند ۲۷۰۰تن نیترات آمونیوم یا همان کودشیمیایی که در نزدیکی مواد انفجاری در انباری گمرکی در بندرگاه بیروت نگه‌داری می‌شدند، ریشه انفجار بوده؛ اتصالی برق موادانفجاری را به آتش کشیده و سپس نیترات آمونیوم منفجر شده است.

کل ذخیره استراتژیک آرد و گندم و بخش وسیعی از ذخیره دارویی لبنان در این انفجار از میان رفته است.

از لبنانی‌های مشهور، دبیرکل حزب گردان‌های لبنانی، یا همان حزب گروه فالانژهای مسیحی لبنان، در این حادثه کشته‌شده است.

پیمان مددی، شهروند ایرانی هم در یک نمایشگاه عرضه کالاهای ایرانی که سه‌کیلومتر با محل انفجار فاصله داشته، زخمی شده است.

سفارت‌های کشورهایی چون آلمان، هلند، قزافستان، مصر و … اعلام‌کرده‌اند برخی کارمندان‌شان آسیب‌دیده‌اند یا حتی گم‌شده‌اند و به ساختمان‌های‌شان خسارت خورده است.

مرکز زلزله‌نگاری اردن می‌گویند بر اثر انفجار یک زلزله ۴.۵ریشتری ثبت کرده، قدرت انفجار به‌اندازه ترکیدن ۲۰۸تُن تی‌ان‌تی بوده و ازقضا پس‌از انفجار دودی قارچ‌گونه بر فراز منطقه شکل گرفته‌بود؛ شبیه به قیافه دود انفجار‌های هسته‌ای.

روزنامه کویتی الرای هم تیتر زده بیروتشیما؛ تلاشی برای تشبیه شدت انفجار بیروت به حمله‌های اتمی به شهر هیروشیما در جنگ‌جهانی دوم.

برخی مفسران و رسانه‌ها هم به یاد انفجار چندسال پیش در بیروت افتاده‌اند که با آن رفیق حریری، نخست‌وزیر وقت و غرب‌گرای لبنان، کشته شد و اتفاقا جمعه همین هفته، دادگاه این پرونده، رای نهایی‌اش را درباره متهمان پرونده صادر می‌کند.

نخست‌وزیر لبنان، دوهفته در این کشور وضع اضطراری اعلام‌کرده؛ امنیت بیروت را به نظامیان سپرده و سه‌روز تعطیلی و عزای عمومی اعلام کرده- مقام‌های لبنانی می‌گویند با کسانی که احتمالا در این حادثه دست داشته‌اند یا در آن تقصیر دارند، شدیدا برخورد می‌کنند.قرار است یک کمیته ویژه پنج‌روزه اعلام‌کند علت این حادثه چه بوده است.

حزب‌الله لبنان سخنرانی فرداشب حسن نصرالله، دبیرکل این جریان، را عقب انداخته و بیانیه‌داده که برای عواقب بزرگ این انفجار، به همبستگی و وحدت همگان نیاز است.

رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ گفته ژنرال‌های ارتش آمریکا به او گفته‌اند به‌احتمال زیاد، انفجار در لبنان یک حمله بوده.

اسراییل رسما هرگونه دست‌داشتن در ماجرای بیروت را رد کرد و مدعی شده از راه‌های بین‌المللی به لبنانی‌ها پیام‌داده برای فرستادن کمک بشردوستانه آماده است.رهبران کشورهای آلمان، فرانسه، روسیه، ایتالیا اعلام‌کرده‌اند آماده‌اند به لبنان کمک کنند.

در ایران وزیران امورخارجی و بهداشت و رئیس‌مجلس پیام‌هایی درباره هم‌دردی با لبنانی‌ها و آمادگی‌ برای کمک به لبنان منتشر کردند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.