چهارشنبه 25th سپتامبر 2019 , ساعت: 07:09کد مطلب : 114417 نسخه قابل چاپ
پمپئو در جمع مجاهدین خلق و چند گروه دیگر اعلام کرد

آمریکا چند شرکت چینی را به دلیل خرید نفت از ایران تحریم کرد

‌‌هم‌زمان با تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه برای ترغیب ایران به مذاکره با آمریکا، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که چند فرد و شرکت چینی را به دلیل خرید نفت از ایران تحریم کرده است.

به گزارش بی بی سی مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، این خبر را در اجلاسی که با حضور گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی هم‌زمان با مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود اعلام کرد.

او گفت که این اقدام تنبیهی در واکنش به نقض تحریم‌های یک‌جانیه آمریکا علیه ایران انجام شده است.

آقای پومپئو در این نشست که به میزبانی گروه فشار “اتحاد در برابر ایران هسته‌ای” و با شرکت گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی از جمله مجاهدین خلق برگزار شد به “چین و همه کشورها” هشدار داد که آمریکا با هر مورد از نقض تحریم‌های خود علیه ایران اقدام می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سال گذشته کشورش را از توافق هسته‌ای ایران خارج کرد و تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

ممنوعیت خرید نفت از ایران از جمله مهم‌ترین تحریم‌ها است که باعث شده صادرات نفت ایران با مشکل جدی روبرو شود. آمریکا شرکت‌های خارجی را هم که از ایران نفت بخرند از حضور در بازار خود محروم می‌کند.

اعلام تحریم‌های تازه عیله چینی‌ها هم‌زمان با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری و مقام‌های دیپلماتیک ایران در نیویورک و گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا صورت می‌گیرد. هر چند ایران احتمال انجام چند دیداری را رد کرده است.

آقای پومپئو گفت که تحریم‌های تازه علاوه بر شرکت‌ها مدیران عامل آنها را هم شامل می‌شود.

او گفت: “آمریکا تلاش‌های خود برای آگاه کردن کشورها و شرکت‌ها از خطر تجارت با نهادهای وابسته به سپاه پاسداران را تشدید کرده و ما هر کس را که به هشدارهای ما بی‌توجه باشد مجازات می‌کنیم.”

این خبر در حالی اعلام شده که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل تلاش می‌کند ایران را به بازگشت به میز مذاکره با آمریکا ترغیب کتد.

او روز سه‌شنبه دو بار با آقای روحانی دیدار کرد و به او گفت اگر بدون دیدار با آقای ترامپ از آمریکا برود فرصت را از دست داده است.

اما ایران می‌گوید تنها شرط بازگشت به میز مذاکره رفع تحریم‌های آمریکا و ادامه مذاکرات در قالب توافق هسته‌ای (برجام) است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.