پنج‌شنبه 22nd مارس 2012 , ساعت: 08:03کد مطلب : 2767 نسخه قابل چاپ
تحریم نفت ایران ادامه دارد

آفریقای جنوبی: از ایران نفت نمی‌خریم

جمهوری اسلامی ایران یکی دیگر از واردکنندگان نفت خود را از دست داد.

به گزارش بی بی سی به نقل از رویترز یک مقام آفریقای جنوبی اعلام کرد که این کشور برای وفادار ماندن به ایالات متحده آمریکا، واردات نفت از ایران را “تقریبا به طور کامل” قطع کرده است.

روز پنجشنبه ۲۲ مارس،۳ فروردین ابراهیم ابراهیم، معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی گفت که تا جایی که او می‌داند، در حال حاضر نفت ایران به کشورش وارد نمی شود و اگر هم وارد می‌شود مقدار آن ناچیز است.

آفریقای جنوبی یکی از دوازده کشوری است که وزارت خارجه آمریکا از آنها خواسته است تا واردات نفت از ایران را به شدت کاهش دهند تا مشمول تحریم‌های آمریکا نشوند.

او گفت که با این حرکت آمریکا موافق نیست اما پرتوریا مجبور به تبعیت از آمریکا است چرا که در غیر اینصورت مشمول جریمه و تحریم اقتصادی از سوی این کشور خواهد شد.

ابراهیم گفت که آفریقای جنوبی به عنوان یک کشور مستقل باید از هر کجا که می‌خواهد نفت خریداری کند، اما در این مورد امکان انتخابی وجود ندارد.

پیش تر جیمی مانی، سخنگوی دولت آفریقای جنوبی به خبرنگاران گفته بود که پرتوریا هنوز درباره درخواست واشنگتن تصمیمی نگرفته است.

در چارچوب تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از ۲۸ ژوئن اجرایی خواهد شد، هر شرکت یا کشوری که به واردات کالا یا مبادلات مالی با شبکه بانکی ایران اقدام کند، مشمول مجازات های مصوب دولت آمریکا خواهد شد.

بر اساس این تحریم‌ها کشورهای خریدار نفت از ایران برای واریز کردن پول نفت به حساب بانک مرکزی ایران با مشکل روبرو خواهند شد.

بنابر گزارش‌ها، کشورهای تولیدکننده نفت رایزنی با خریداران نفت ایران را آغاز کرده‌اند تا در صورت حذف احتمالی نفت خام ایران از بازار جهانی، بتوانند سهم بیشتری از این بازار را به نفت خام تولیدی خود اختصاص دهند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.