شنبه 6th آوریل 2019 , ساعت: 03:04کد مطلب : 111955 نسخه قابل چاپ

‍ نهیب فردوسی به آن نهاد سیل‌آور

هزار سال پیش، شاعر فاخر ملی ما حکیم ابوالقاسم فردوسی که دِین بزرگی بر گردن ایران و زبان پارسی دارد، سخنی گفته که شایسته است امروز خسارت‌دیدگان سیل شیراز آن‌را در صدر شکایت‌نامه‌های قانونی خود از افراد یا نهاد خاصی که مسبّب فاجعه‌ای دردناک شد، بنویسند:

به جویی که یک روز بگذشت آب
نسازد خردمند ازو جایِ خواب

هر یکنفر از عزیزانی که در اثر تصمیمات نابخردان جان باختند با تعبیرات قرآنی و اگزیستانسیالیستی، جهانی بودند که ازدست رفتند و ما مانده‌ایم و نابودکنندگان جهان‌های زیبا و جان‌های شیفته.

اگر با نابخردان، منفعت‌پرستان، نابودکنندگان و سلطه‌طلبانِ مرتبط با این خسارت عظیم برخورد قانونی نشود، ما کوتاهی‌کنندگانِ پیگیری آرام و حقوقی این فاجعه، شریک جرم فجایع بعدی خواهیم بود.

گمان برده‌نشود که همه‌ی انتظارات و اهداف این پیگیری قانونی، فقط صدور حکمی عادلانه به‌منظور مثلاً تنبیه یا خسارت‌خواهی از مقصرین نابخرد است و آنگاه گفته‌شود که از این سیستم قضایی، این کار برنمی‌آید. خیر.

یکم اینکه اگر حکمی عادلانه هم صادر نشود و حتی اگر پرونده را هم به‌جریان نیاندازند فشار امواج مطالبه‌محورانه‌ی قلمی و قدمی در چارچوب قانون، اثر بازدارندگیِ خود برای عدم تکرار این نافهمی و زورگویی در نهادهای مشابه را خواهدگذاشت.

دوم و البته مهمتر، تعدد هرچه بیشتر شکایات رسمی بازماندگان قربانیان و کسانی است که به هر نحو و هر میزان خسارت دیده‌اند.
پیگیری عمومیِ حضوری در مراجع قانونی و نیز پشتیبانی غیرحضوری و رسانه‌ای در فضاهای حقیقی و مجازی، مهمترین نتیجه‌ی این مطالبه‌گری آرام را به‌بار خواهد آورد:

ایجاد و گسترش هم‌دردی و نزدیکی اجتماعی، دست‌کم در یک شهر ازطریق طرح عمومیِ مطالبه‌ای قانونی، مشخص و واحد.

این مطالبه‌محوریِ غیرسیاسی که جبران خسارت توسط مقصرین حادثه را طلب می‌کند، می‌تواند هم‌راهی همه‌ی خسارت‌دیدگان و حتی هم‌دلی شهروندان در فضاهای حقیقی و مجازی را به‌وجود آورَد.
هم‌دردی، هم‌دلی، هم‌راهی و هم‌بستگیِ اجتماعی در همین فرآیندهاست که به سرمایه‌ی اجتماعی تبدیل می‌شود.

از ملتی که سرمایه نداشته‌‌باشد، هیچ کاری برنمی‌آید. سرمایه و ثروت اجتماعی است که به قدرت ملی تبدیل می‌شود و هر جریان سلطه‌گر داخلی یا خارجی، اجباراً دربرابر هم‌بستگی ملی سر تعظیم فرود خواهدآورد.

ارزشمندترین دستاوردِ پیگیری جمعیِ این نوع شکایات قانونی، احیای سرمایه‌ اجتماعی برای ملت ایران است که روح جان‌باختگان را نیز شاد و پیگیری‌کنندگان و همراهان این پرونده را هم سربلند می‌کند.

@kayvansamimi

@iranfardamag


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.