جمعه 30th مارس 2018 , ساعت: 11:03کد مطلب : 107376 نسخه قابل چاپ

گفت‌وگوی انتقادی؛ راه خروج از بحران

قسمت‌هایی از سرمقاله شماره ۳۸ ایران فردا با عنوان «گفت‌وگوی انتقادی؛ راه خروج از بحران»

🔴 گزارش توسعه‌ی انسانی ۱۹۹۴ سازمان ملل متحد با این جمله آغاز می‌شود: «دنیا هرگز به صلح نمی‌رسد مگر آنکه مردم در زندگی روزانه امنیت داشته باشند.»

🔴 وقتی نابرابری افقی مستمر در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تجربه شود، شرایط تقویت فعالیت‌های خشونت‌آمیز فیزیکی فراهم می‌شود که تهدیدی است نسبت به توسعه‌ی انسانی گروه زیادی از مردم از جمله برخی گروه‌های خاص. تحقیقات این ارتباط بین خشونت و نابرابری را تأیید می‌کنند.

🔴 یکی از مهم‌ترین نشانه‌های بالا بودن میزان خشونت در هر جامعه‌ای، احساس ناامنی شهروندان است. امنیت انسانی عبارت است از «حفظ ایمنی انسان در مقابل خطرات شدیدی همچون گرسنگی، بیماری و ناراحتی‌های روانی». از دیدگاهی دیگر، امنیت انسانی وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن نیازهای مادی اولیه‌ی انسان تأمین شده و شخصیت و هویت انسانی تحقق یافته باشد.

🔴 در سطح کلان و ساختاری، به ایمن بودن جامعه از جنگ، قحطی، خشکسالی، زلزله، سیل و ساختار سیاسی حکومت به عنوان عوامل مؤثر در احساس امنیت اشاره شده است.

🔴 احساس امنیت شهروندان ایرانی در سطح ملی و محلی پایین است.

🔴 در مطالعه ملی مورد اشاره [سال۹۴،توسط وزارت کشور] وقتی از پاسخ‌دهندگان درباره میزان موفقیت نظام در حل مشکل ناامنی سوال شده ۳۵/۴ درصد آن را کم و خیلی کم و ۵۷/۵ درصد متوسط ارزیابی کرده اند و تنها ۲۱/۶ درصد مردم ارزیابی مثبتی از موفقیت نظام در ایجاد امنیت داشته‌اند.

🔴 اغلب مطالعات مربوط به احساس امنیت در ایران احساس ناامنی بیشتر زنان در مقایسه با مردان را تأیید کرده‌اند.

🔴 مطالعات در مناطق مختلف و استان‌های کشور حاکی از شیوع خشونت های جدی علیه زنان است. برای مثال، بررسی خشونت علیه زنان در مشهد نه تنها احساس ناامنی زنان را تأیید کرده، بلکه نشان داده است این احساس واقعی و حاصل تجربه‌ی روزمره‌ی زنان مشهدی است. به عبارت دیگر ۷۵/۸۴ درصد زنان در طول شش ماه منتهی به پژوهش حداقل یک بار تجربه‌ای آزاردهنده مثل بوق زدن و چراغ دادن رانندگان وسایل نقلیه‌ی عبوری را داشته‌اند.

🔴 یکی دیگر از ابعاد احساس ناامنی زنان با محیط کار آنان مرتبط است. مطالعات در این زمینه نشان می‌دهند آزار جنسی زنان در محیط کار یک مسئله‌ی مهم و فراگیر اجتماعی است و قربانیان کمترین نقش را در بروز آن داشته‌اند. احساس امنیت و کار کردن در محیط امن از حقوق مسلم زنان است که نادیده گرفته می‌شود.

🔴 فقدان تعادل قدرت بین مجرم و قربانی، نگرش مردسالار جامعه، فقدان نظارت بر بخش‌های خصوصی و مقصر قلمداد شدن زنان شاغل از علل عمده‌ای است که زنان را از پیگیری و اعتراض به آزار جنسی در محیط کار باز می‌دارد. زنانی که تجربه‌ی آزار در زندگی روزمره و به‌ویژه محیط کار را دارند اغلب از شکایت و پیگیری قضایی متجاوز اکراه دارند زیرا نگران از دست دادن شغل و خوردن داغ ننگ هستند.

🔴 به نظر می‌رسد مهم‌ترین متغیر در تبیین خشونت نابرابری است. نتایج حاصل از ده‌ها مطالعه نشان می‌دهد ارتباطی قوی بین نابرابری درآمدی و میزان بالای قتل و جرایم خشونت‌آمیز وجود دارد.

🔴 از دیدگاه برخی محققان، نابرابری در میان گروه‌ها، نسبت به نابرابری بین افراد، منبع قویتری برای تضادهای خشونت‌آمیز است زیرا وقتی نابرابری در درآمد، ثروت و دسترسی به خدمات یا قدرت سیاسی منطبق بر تفاوت‌های گروهی باشد، بسیج افراد به منظور کنش جمعی امکان‌پذیرتر است.

🔴 حکمرانی خوب الگوی مناسبی برای گذار از وضعیت پر تنش کنونی جامعه ایران است. حکمرانی خوب به معنای ارائه‌ی خدمات عمومی کارآمد، نظام قضایی قابل اعتماد و نظام اداری پاسخگو است.

🔴 برای سنجش حکمرانی خوب شش شاخص پیشنهاد شده است: ۱ )حق اظهارنظر و پاسخگویی، ۲ )ثبات سیاسی، ۳ )کارایی و اثربخشی دولت، ۴ )کیفیت مقررات و قوانین، ۵ )حاکمیت قانون و ۶ )کنترل فساد.

🔴 در میان شش سیاست مورد اشاره به رسمیت شناختن نیروهای منتقد و مخالف از سوی نظام حاکم و پذیرش حق اظهارنظر برای آن‌ها و متقابلا پاسخگویی مسالمت‌آمیز و غیر سرکوبگر به آنها مقدمه اجتناب ناپذیر و واجب برای پیشگیری از خشونت های بعدی است.

🔴 رابطه‌ی مثبت و معنادار بین شاخص‌های حکمرانی خوب و رشد اقتصادی در ایران مورد تأیید قرار گرفته است. به علاوه، نقش حکمرانی خوب در بهبود کارکرد دولت نیز بارها نشان داده شده است.بر این اساس با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی ایران راه حلی سیاسی دارد خاطر نشان می‌سازد که خروج از توالی بحران‌های کنونی در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بدون چرخش سیاسی و گشایش باب گفت‌وگو برپایه به رسمیت شناختن منتقدان و مخالفان ممکن نیست.

منبع: کانال تلگرام ایران فردا


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.