پنج شنبه ۲۵ام دی ۱۳۹۳ , ساعت: ۰۹:۱۰کد مطلب : 72532 نسخه قابل چاپ

کلیدواژه‌های دکتر یزدی(طنز)

باور کنید نوشتن در مورد شخصیت های سیاسی ایرانی خصوصا کسانی که در دوران معاصر و در قید حیات هستند کار سختی است. علی الخصوص شخصیت تاریخی گرانقدری همچون دکتر ابراهیم یزدی که هویت تاریخی ایشان با تاریخ معاصر خاورمیانه هم پیوندهای عمیق و معناداری دارد. از نظر من و شاید برخی از هم نسلی های بعد انقلاب٬ دکتر یزدی کتاب خاطرات سیاری است که هر از چندگاهی با طوفان حوادث ورق می خورد و ما چند سطری از تاریخ انقلاب و خاورمیانه را می خوانیم. امیدواریم که روزی تمام این صفحات خوانده شوند. الغرض و المرض اینکه حکایت بنده حقیر سراپا تقصیر از دکتر یزدی به روش عامیانه یعنی در پای کرسی نشستن و شعر خواندن و حکایت شنیدن در زیر نور چراغ گردسوز در سرمای سخت شب یلداست. این روش هنوز در بسیاری از مناطق ایران کاربرد دارد.

کلید واژه های مرتبط با دکتر یزدی

قزوین- تهران- دارالفنون- داروسازی- دکتر فتح الله اعلم- امریکا- جبهه ملی- انجمن های اسلامی- نوفل لوشاتو – مشاور امام – شورای انقلاب – نهضت آزادی- مدرسه رفاه- معاون نخست وزیری- صادق قطب زاده – موسسه کیهان- وزیر امور خارجه- لیبرال – پیمان سنتو – جنبش غیرمتعهدها- روز قدس – سپاه پاسداران- دکتر شریعتی – مطهری – امام موسی صدر – چمران – فیدل کاسترو – فتح – حماس – رجب طیب اردوغان- راشد الغنوشی – جمال عبدالناصر – صدام حسین – جرج بوش پدر – کارتر- ساواک – خلخالی – منتظری – جنبش سبز- سران فتنه – یورگن هابرماس – نوام چامسکی – قاضی صلواتی – ژنتیک مولکولی – اقتصاد اسلامی – سه جمهوری – غده خوش خیم پروستات .حالا شما خودتان کلاهتان را قاضی کنید!
مثنوی نیمه کاره از روی دست مولوی در شرح احوال دکتر ابراهیم یزدی
آن یکی یزدی به کشتی در نشست // رو به کشتیبان نهاد٬ آندم نشست!
گفت هیچ از فلسفه خوانده ای٬ گفت لا // گفت: نیم عمر تو شد در فنا
دلشکسته گشت کشتیبان زتاب // لیک آندم کرد خامش از جواب
باد کشتی را به گردابی فکند // گفت کشتیبان بدان یزدی بلند
هیچ دانی فقه و مغلطه؟ حالا بگو // گفت خیر آقا ! ای خوشکلام ماه رو!
گفت کل عمرت ای یزدی فناست // زانکه کشتی غرق این افکارهاست
مغلطه باید ٬ نه اینجا فلسفه // فلسفه دانی و لاکن غلطه
گر تو علامه زمانی در جهان // پس برو بنشین و پیش ما نمان
(القصه) مرد یزدی را از آن در دوختیم // تا شما را جبر و فقه آموختیم

ضرب المثل های بعد از انقلاب اسلامی

هر که به یزدی نزدیک تر است ٬ هنوز نشکفته گلش٬ او پرپر است. هرکه به یزدی نزدیک تر است٬ جام بلا بیشترش می دهند. یکروز یک یزدی سنگی را میندازه تو آب که چهل سال بعد نمیشه سنگ را از چاه در آورد. با قزوینی شوخی نکن شاید که او یزدی بود. یزد به باقلواش مینازه٬ قزوین به یزدیش!

قانون بقای روحانی و اپوزسیون

دکتر علاوه بر رد کردن برخی از نظریه ها که تاوان سختی هم بخاطر آن داده است خودش هم صاحب نظریه است. آخرین نظریه دکتر یزدی قانون بقای روحانی و اپوزسیون است. برخی معتقدند که این همان قانون بقای ماده و انرژی است که در فضای بسته صادق است! حالا باید ببینیم که اگه خدای ناکرده کمی لای درب ها را باز کنند یا ناخواسته لای دری بر اثر فشار بیرونی باز شود باز هم ماده و انرژی در داخل ثابت می ماند؟ و فقط از صورتی به صورت دیگه در میاد؟ یا بطور کلی همه چیز دود میشه و هوا میره! و انرژی های نوظهوری جاشون را پر میکنه! به هر حال باید صبر کرد. هنوز من ردیه ای ای بر نظریه دکتر پیدا نکردم.

نتیجه گیری

اگر بسیاری از نخبگان علمی کشور از ساختار مغز انیشتین تعریف و تمجید می کنند و از آن شگفت زده هستند و یا بسیاری از هنرمندان و موسیقی دانان داخلی و خارجی ٬ حنجره طلایی هایده را تحسین می کنند٬ ما نیز از بینی دکتر یزدی شگفت زده هستیم.چون دکتر شامه سیاسی بسیار قوی و استثنایی دارد. بطور کلی سه نظر در مورد دکتر وجود دارد.طرفداران نظر اول معتقدند که: اگر میخوای بدونی دیروز در مملکت چه اتفاقی افتاده و چه خبر بوده٬ برو روزنامه اصلاح طلبان را بخون. اگر میخوای بدونی فردا چه اتفاقی در کشور میافته٬ برو روزنامه کیهان عمو حسین را بخون و اگر میخوای بدونی چند سال دیگه تو مملکت احتمال داره چی پیش بیاد برو یک مقاله از دکتر را بخون! و طرفداران نظریه دوم معتقدند که: اگر دکتر یزدی نبود همه چیز سر جای خودش بود و الان کشوری داشتیم به سرسبزی جنگل های مازندران و گلستان! و طرفداران نظریه سوم معتقدند که: اگر دکتر یزدی بجای داروسازی و مطالعات پیرامون تغییرات جهشی در مواد ژنتیک٬ کمی بیشتر ریاضی میخواند به احتمال زیاد محاسباتش بهتر از کار درمی آمدند. با این اوصاف٬ و این همه حساسیت نسبت به دکتر یزدی ٬ نتیجه نهایی این است که: اگر دکتر بهشتی یک ملت بود٬ دکتر یزدی یک انقلاب است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.