جمعه 31st می 2019 , ساعت: 05:05کد مطلب : 112727 نسخه قابل چاپ

کار بی‌بی به پایان رسید!

ماه پیش هنگامی که جناح راست اسرائیل به سرکردگی حزب لیکود، در هیاهوی رسانه‌های جهانی از پیروزی خود در انتخابات پارلمانی احساس سرمستی می‌کرد، هیچکس تحلیل مرا در مورد احتمال ناکامی بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید، جدی نگرفت!
برخی افراد، آن تحلیل را از سر لجاجت و بیزاری از نتانیاهو و برخی دیگر نوعی اصرار بر ابراز “نگاهی متفاوت” تعبیر کردند، اما واقعیت این است که اگر کسی به شکاف‌های سیاسی و عقیدتی جامعۀ اسرائیل و انعکاس آن در تعداد کرسی‌های هر یک از احزاب در پارلمان توجه لازم را می‌کرد، برایش روشن می‌شد که نتانیاهو برای تشکیل دولت راه پر سنگلاخی در پیش دارد.
به هر حال، دیشب آخرین تلاش‌های حزب لیکود حتی توسل به حزب کارگر برای اعطای چهار وزارتخانۀ مهم به آن، برای تشکیل ائتلاف به نتیجه نرسید و پارلمان به انحلال خود رأی داد تا انتخابات مجدد در آخر شهریور ماه برگزار شود.
گرچه حزب لیکود و متحدان آن، عدم تشکیل دولت و انحلال پارلمان را به سرسختی آویگدور لیبرمن بر سر لایحۀ مربوط به سربازی طلاب علوم تلمودی و اختلاف او با احزاب مذهبی ارتدوکس بر سر این موضوع نسبت می‌دهند، اما در حقیقت شخص نتانیاهو و دوستان نزدیک‌اش در حزب لیکود، این سرنوشت را برای پارلمان رقم زدند.
لیکودی‌ها چنان به موفقیت خود برای تشکیل دولت مطمئن و مغرور بودند که در فرصت قانونی مربوط به ایجاد ائتلاف، عمده وقت خود را به جنجال بر سر کاهش اختیارات دیوان عالی و یافتن راهکاری برای اعطای مصونیت پارلمانی به نتانیاهو برای فرار او از پیگرد قضایی اختصاص دادند و در نتیجه از مذاکره‌ای جدی و عمیق با احزاب مستعد ائتلاف غافل شدند.
این موضوع سبب شد که فرصت قانونی به سرعت باد از دست برود و انبوهی از اختلافات بین این احزاب، در لحظات آخر چون صخره ای نفوذناپذیر در برابر لیکود ظاهر شود و نزاع را تا حد تن دادن به انحلال پارلمان، بالا ببرد.
در هر صورت، سه ماه آینده، جامعۀ اسرائیل بار دیگر صحنۀ مبارزات انتخاباتی بسیار تند و تلخی خواهد شد. هر جناح یا حزبی که برندۀ این مبارزه شود، شخص نتانیاهو بازنده به حساب می‌آید چرا که سه ماه دیگر بازجویی از او در سه پروندۀ فساد مالی و سیاسی وارد مرحلۀ نهایی می‌شود و او حتی به فرض ماندن در رأس حزب لیکود و پیروزی این حزب در انتخابات جدید، شانسی برای مصونیت خود از تعقیب قضایی نخواهد داشت. با این حساب کار بی‌بی در مقام نخست وزیری اسرائیل تمام شده تلقی می‌شود.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.