یکشنبه ۲ام اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت: ۰۱:۰۲کد مطلب : 107605 نسخه قابل چاپ

پرسش هایی  از  بیانیه ” به سیاست خارجی مغایر با منافع ملی معترضیم”

پرسش هایی در مورد بیانیه “به سیاست خارجی مغایر با منافع ملی معترضیم”  مطرح می کنم:

این بیانیه   بند بندش جای پرسش دارد. من فقط  پرسشها ی محوری را به طور گذرا مرور میکنم.

متن  مورد نظر را از بیانیه می آورم ودر ادامه به پرسش انتقادی حول محور آن می پردازم.

” جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنبش اعتراضی مردم در سوریه، به عزم ابقای رژیم غیردموکراتیک «بشار اسد» وارد این کشور شده و به نفع حکومت سوریه اقدام کرده است. اعتراض‌های مردم سوریه در آغاز کاملا مسالمت‌آمیز بود، اما دولت سوریه با حمایت ایران (و با تکیه بر تجربه سپاه در سرکوب جنبش سبز) به سرکوب خونین معترضان خود پرداخت.”

تهیه کنندگان  بیانیه چنین ادعایی را بدون هیچگونه منبع ومدرکی بیان می کنند.در آن زمان رژیم اسد نیازی به نیروی کمکی نداشت و خودش از عهده این برخوردها بر می آمد و  این کار را  کرد.  این رژیم  سالها پیش نشان داده بود که در سرکوب کم نمی آورد.

تهیه کنندگان بیانیه :”بی‌گمان، آینده سوریه را بیش از ایران، روسیه، امریکا  و حتی ترکیه  تعیین خواهند کرد.”

در این بیانیه عنوان می گردد که  روسیه ،آمریکا وترکیه آینده سوریه راتعین خواهند کرد. این نظر بی اساس است.

تحلیل گران عربی از جمله عبد الباری عطوان روز نامه نگارمشهور عرب در مورد ترکیه می گوید که در این حمله ترکیه امکان دارد به سرنوشت صدام حسین  گرفتار شود.  در آن زمان  آمریکا زیر پای او پوست حربزه انداخت تا به کویت حمله کند ودر مورد ترکیه نیز چنین احتمالی  وجود دارد که زیر پای اردوغان   پست خربزه گذاشته باشند تا این کشور به سوریه حمله کند ودر آنجا  مانند صدام حسین  با او برخورد  شود.افزون بر این او می گویدعفرین، دام آمریکایی – اسرائیلی است، عفرین دامی از سوی آمریکا و اسرائیل برای فرسایش روسیه، ترکیه، سوریه و ایران باشد تا نگاهها را از خطر اسرائیل که تهدید واقعی برای منطقه به شمار می آید، منحرف کند.

از سوی  دیگر تحلیگران  ونظامیان عرب از نظر سیاسی ،نظامی و راهبردی  درتلویزیون المیادین برخلاف تهیه کنندگان بیانیه براین باورند که آمریکا در سوریه شکست خورده است. آنها با تاکید بر اسناد ومدارک چنین ادعایی را مطرح می کنند  وافزون بر این  آنها کار شناس منطقه هستند و آنجا حضور دارند و  مسائل منطقه را ازنزدیک پیگیری می کنند.

اکنون این پرسش پیش می آید که تهیه کنندگان بیانیه بر چه اساسی در مورد ترکیه و آمریکا به عنوان برنده آینده سوریه تاکید میکنند ؟

تهیه کنندگان بیانیه با چه پشتوانه وبر اساس چه اسناد و مدارکی به چنین نتیجه گیری رسیده ا ند؟ با چنین زاویه دید ضد رژیمی ونادیده گرفتن دیگر مسائل  از مبانی ملی مذهبی وإصلاح طلبی عبور کرده اند . .

تهیه کنندگان بیانیه :”دخالت نظامی جمهوری اسلامی در سوریه با دخالت نظامی عربستان سعودی در بحرین تفاوت چندانی ندارد”.

مقایسه بحرین با سوریه به هیچ وجه درست نیست از طرفی تا کنون هیچ تحلیلگری ویا خبرگزاری ویا خبرنگار مستقلی چنین ادعا ومقایسه ای نکرده است. در ضمن عربستان سعودی  رسما برای سرکوب مردم بحرین  وارد آن کشورشد.  با توجه به این که تظاهرات در بحرین مسالمت آمیز بود ودر ضمن سوقصدهای   تروریستی هم در آنجا وجود نداشت وندارد اما دولت بحرین با کمک عربستان به سرکوب ادامه می دهد. موضوع در سوریه برعکس است ، با توجه به اینکه داعش،القاعده ،جیش الإسلام ، گروه زنگی و…در سوریه  حضور دارند و داعش درایجاد نا امنی  سارمان  تروریستی در سطح  بین المللی خود را نشان داد. از سوی دیگر ترکیه با تمام نیرو وارد آن کشور شده بود وعربستان سعودی،قطر ،امارات با وارد کردن مهمات وپول واز همه مهمتر اسرائیل عملا وارد خراب کاری شده است.  در نتیجه این برداشت  و مقایسه  فقط ویژه تهیه کنندگان این بیانیه است و می توان از آنها پرسید  به کجا چنین شتابان ؟

باز  بیانیه می افزاید :تاکنون حکومت اسرائیل بزرگترین برنده اصلی آن بوده است.دو باره  این پرسش پیش می آید که مگر اسرائیل از بدو به وجود آمدنش غیر از این بوده است ،اسرائیل در این شصت سال همواره از وضعیت حاکم بر منطقه بهره برده است .بازدر این مورد تهیه کنندگان بیانیه نیز چشمهای خود را می بندند وبا نگاه تنگ وباریک و غیر تاریخی وبه طور عمد نمی خواهند فراتر بروند وهمه کاسه کوزه ها را بر سر ایران فرود می آورند..

در این بیانیه آمده است :که آمریکا امروز با دعوت و اصرار دولت عراق و نخست‌وزیر آن در عراق مانده است:

این نظر هم نادرست  است. مجلس ملی عراق مصوبه ای را به تصویب رساند  تا آمریکا عراق را ترک کند ونحست وزیر عراق با این مصوبه مخالفتی نکرد.

تهیه کنندگان بیانیه :ما همچنین به‌عنوان بخشی از جامعه سیاسی ایران، به شهروندان کشورهای منطقه، به‌خصوص مردم سوریه، اعلام می‌داریم که مخالف سیاست‌های فرقه‌گرایانه، اقتدارطلبانه و تنش‌زای حکومت جمهوری اسلامی هستیم.

تهیه کنندگان بیانیه چندین  قرن فرقه گرایی وتنش زایی در منطقه را تقلیل به  رژیم ایران می دهند. من راه دور نمی روم فقط به پیش از انقلاب اشاره می کنم. قبل از انقلاب جمال عبد الناصر اقدام به مطرح کردن خلیج عربی به  جای خلیج فارس کرد..

از سوی دیگر حسن البکر وصدام حسین در ادامه در گیری با ایران ادامه دادند واز ایران با عنوان شکست خوردگان قادسیه با هدف تحقیر نمودن ایران این واژه را به کار می برند. از طرف دیگر ایرانیان را  مجوس خطاب کردند  که منظورشان از این کلمه کافر دانستن ایرانیان بود. از جانب دیگر کشورهای منطقه ، شورای همکاری  خلیج فارس را  پیش از انقلاب  تشکیل دادند  وهدف آنها با جهت گیری ضد ایرانی بود .درآن زمان اپوزیسیون ایرانی به جای ضد یت با  ناصر ، حسن البکر وصدام حسین ضدیت خود را با رژیم ایران پیش گرفتند ، اکنون تهیه کنندگان بیانیه همان راه طی شده پیش از انقلاب  را پیشه خویش کردند یعنی در ضدیت با رژیم ایران با دشمنان کشورمان همراه می شوند.

تهیه کنندگان بیانیه این سیر تاریخی را نمی بینند ویا به عمد نمی خواهند ببینند و پا جای اپوزیسیون پیش از انقلاب می گذارند .

از سوی دیگر اینها به کشورهایی که در سوریه دخالت کردند چون از نظر رسانه ای قوی و…هستند چراغ سبز نشان می دهند که اینها را نیز  ببینند.

در پایان  تهیه کنندگان  بیانیه نوشته اند :اعلام می‌داریم که مخالف سیاست‌های فرقه‌گرایانه، اقتدارطلبانه و تنش‌زای حکومت جمهوری اسلامی هستیم. سیاست‌هایی که برای فرزندان ایشان مرگ و ویرانی و فقر و تباهی به ارمغان آورده است. ما با آنها علیه حاکمان مستبدشان و علیه هرگونه مداخله‌جویی جهانی و منطقه‌ای، که جنگی ویرانگر را بر کشور سوریه و مردم مظلوم آن تحمیل کرده و نابودی و فاجعه انسانی به‌بار آورده است، همدل و همراه هستیم.

این موضوع  واضح است که جنگ و ویرانی را کشورهایی چون اسرائیل ،آمریکا ،ترکیه ،عربستان ،قطر،امارت وانگلیس به وجود آوردند وهر یک از آن کشور ها گروههایی را در آن کشورساختند.

این  گروهها در سوریه حضور دارند ولی تهیه کنندگان بیانیه اسمی از این کشورها و حتا از گروهای اجیر شده تروریست نامی  نمی برند.اگر در سوریه، دولت سوریه، ایران وروسیه نبودند سوریه از دو حالت خارج نبود یا به صورت  لیبی ویا افغانستان در می آمد.پس حضور ایران در آن کشور به نفع سوریها می باشد چون سوریه از فرو پاشی وجنگ داخلی دارد نجات می یابد


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.