یکشنبه ۱۵ام دی ۱۳۹۲ , ساعت: ۱۲:۱۰کد مطلب : 57432 نسخه قابل چاپ

موضع گیری کشورهای عربی بسته به روابط ایران – آمریکاست

سرمنشا چرخش و تمایل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به سمت ایران ارتقای جایگاه ایران در منطقه و بهبود روابط تهران با غرب است...

چرخش تمایل کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به سمت ایران را از دو زاویه می توان مورد بررسی قرار داد. موضع‌گیری‌های کشورهای عربی منطقه در قبال ایران تا حدودی به روابط ایران با آمریکا و سیاست خارجی تهران بستگی دارد. هر زمان که روابط ایران با آمریکا رو به بهبودی گراییده است، کشورهای عربی نیز به سمت و سوی ارتقای روابط خود با تهران حرکت کرده‌اند.
از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم که با وعده تنش زدایی در سیاست خارجی آغاز و با فرستاده شدن سیگنال‌های مثبتی میان تهران و واشنگتن پیگیری شد شاهد آن بودیم که برخی از کشورهای عربی منطقه ناخشنودی خود را از فروکش کردن آتش اختلافات و تنش‌ها به انحاء مختلف بروز دادند. در ادامه اما با موفقیت‌هایی که ایران توانست ظرف مدت کوتاهی در توافق ژنو با ۱+۵ دست پیدا کند، پایتخت های عربی را بر آن داشت که با متمایل شدن به سمت ایران در مسیر تغییراتی که مردم ایران خواستار آن شده بودند، حرکت کنند.با توجه به میانجگری پادشاه عمان در برقراری مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا؛ در این بین نقش سلطنت نشین عمان را باید جدای از سیاست خارجی دیگر کشورهای منطقه دانست زیرا که همواره و طی ۳۰ سال گذشته تهران و مسقط روابط مناسب و نزدیکی با یکدیگر داشتند که فارغ از هرگونه تاثیر پذیری از حوادث منطقه و جهان بوده است.با توافق تاریخی ایران و ۱+۵ در ژنو که به ۱۰ سال مناقشات ایران و غرب بر سر پرونده هسته ای ایران پایان داد شاهد آن بودیم که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، مانند بحرین، قطر، امارات و کویت که پیش از آن در زمین عربستان سعودی ایفای نقش می کردند، با ارسال پیام و موضع گیری حمایت خود را از توافق ژنو عنوان کردند و در صدد برقراری تعاملات دیپلماتیک با تهران برآمدند.با توجه به سفر وزیر خارجه ترکیه به تهران و دعوت از «حسن روحانی» برای سفر به ترکیه و روابط تهران – آنکارا طی ۳ سال گذشته، تنش‌های موجود در روابط ایران و ترکیه اغلب مرتبط با مساله سوریه است. آنکارا در ابتدا بر این باور بود که مساله سوریه نیز همچون دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، نهایتا دو ماه به طول خواهد انجامد و پس از آن شاهد سقوط حکومت اسد و روی کار آمدن حکومتی جدید در این کشور هستند؛ این در حالی است که اکنون و پس از گذشت ۳ سال از بحران داخلی سوریه، حکومت در این کشور تغییر پیدا نکرد و موضع گیری‌های آنکارا بیشتر از آن که برای ترکیه پیامد مثبتی به همراه داشته باشد در حال تبدیل شدن به یک مشکل است.دولت آنکارا اکنون و پس از گذشت ۳ سال از بحران سوریه و ادامه حکومت بشار اسد، همچنین بر سر کار آمدن دولت جدید در ایران و ادامه سیاست‌های تهران در قبال دمشق سعی دارد تا با همسویی با تهران، سیاست خارجی خود را در قبال سوریه دست خوش تغییراتی کند.
به نقل از نامه نیوز
سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه های گوناگون است.

 1. hamiane diktaturha nemibinand

  با احترام به جناب باوند:
  سوریه باتلاق روسیه است . ایران باید خودش را از آن هر چه زودتر بیرون بکشد. این روی کار ماندن اسد از ان حرفها است . دیکتاتورمفلوکی که مجبور است پایتخت خودش را هم هر از گاهی بمباران کند . این اسمش حکومت نیست . او مزدور روسیه است و کارش اشغال کشور سوریه .
  من متعجبم کسانی که پای فشانی و شادی میکنند که ۴ تا مزدور کثیف القاعده دراستان خالی از سکنه انبار یک شاهراه را بسته اند و انرا دلیل سقوط مالکی و بی نتیجه بودن سرنگونی صدام میدانند ! و میگویند مالکی بزودی سقوط خواهد کرد ! و لابد عزت ابراهیم باز می گردد و حکومت صدام بعثی را تجدید میکند
  ۱) چطور پایه های سست تر دیکتاتور خون اشام سوریه و گیر کردن روسیه و ج ا را در باتلاق سوریه نمی بینند ؟
  ۲) چه گونه دیکتاتوری وکشتار و سرکوب را که امثال اسد و قذافی و صدام در کوتاه مدت با موفقیت ظاهری باحمایت بدون قید و شرط یک ابردیکتاتور مثل روسیه انجام میدهند و به هیچ سازمان بین المللی و یا رسانه ها مجبور نیستند جواب دهند و هیچ مخالفی را زنده نمی گذارند تا مجبور باشند به نق زدن های دموکراسی ها و سازمان های جهانی در مورد رعایت حقوق اقلیت ها دائم توضیح دهند و خلاصه دست باز انها را نمی بینند ؟
  ۳) مالکی مجبور است دائم به فشار امریکا و متحدان انها و رسانه های غربی در مورد لزوم مشارکت دادن عوامل عربستان وا قلیت ها توضیح دهد . مثل صدام و اسد نمی تواند کشتار کند و شیمیایی کند حلبچه و حومه دمشق را و هنوز حمایت امریکا و غرب را (همانجوری که سوریه از روسیه دارد) ، داشته باشد !
  مثل تفاوت ترکیه اردوغان با اوکراین یانوکویچ !
  اصولا سیستم های دموکراتیک هر چقدر هم بد باشند و بد عمل کنند نمیتوانند مثل سیستم های دیکتاتوری مورد حمایت مطلق روسیه و مارکسیست های روسی کشتار و سرکوب کنند و لاپوشانی و توجیه .
  به همین دلیل پل پوت ۳ میلیون میکشد . خانواده جونگ ایل ۴ میلیون ، استالین ۲۰ میلیون و مائو ۸ میلیون و…….. و برای سالها هیچ اتفاقی نمی افتد ! بعدها هم کاسه لیسان مارکسیست هنوز به انها احترام میگزارند و اش مالی میکنند !
  مالکی هر چه بد باشد در انبار با دشمن امریکا و غرب و بشریت یعنی القاعده درگیر است !
  چه گونه است که در سوریه عوامل روسیه برای اسد ارزوی موفقیت دارند در حالیکه او مردم خودش را به نام چند تا القاعده که همه جا هستند کشتار جمعی میکند ولی همه از مالکی می خواهند عقب بنشیند و باج دهد ؟
  دموکراسی پر درد سر و پر هزینه است و زمان میبرد تا نهادینه شود . اما دیکتاتوری وابسته اسان ا ست . چند تا احمق همیشه پیدا میشوند که صدام و تره کی و چائوشسکو و قذافی و اسد را قدرتمند ببینند . یا از آنها و کارهای نیک شان ! نوستالوژیکی به گونه ای عوام فریبانه برای نیش زدن به امریکا و غرب و تبلیغ برای روسیه یاد کنند.
  اما توسعه پایدار بدون دموکراسی شدنی نیست
  ایران باید باعراق و ترکیه در برابر ماجراجویی عربستان بایستد . اسد را از سوریه برانند و القاعده را که بازوی اصلی دخالت های عربستان است و اساسا نیرویی نیست زمین گیر کنند .
  که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها
  بدین سان بود که بازرگان گفت
  دموکراسی آموختنی و تمرینی است

 2. ناشناس

  آقا شما جو گیر شدی وقتی پای منافع در میون باشه دموکراسی این حرفا کشکه آمریکا هم منافعش به خطر بیوفته از خونامشامها حمایت می کنه

 3. رضا

  دوست عزیز
  اولا جنابعالی در حدی نیستی که از یک کارشناس برجسته مسائل سیاسی ایراد بگیری.دوما جنابعالی بهتر است سرکوب مردم بحرین به دلیل خواسته های خود توسط رژیم کاملا دیکتاتور و وابسته به امریکار ا هم ببینی.اسد شاید دیکتاتور باشد ولی مطمئنا خیلی بهتر از سایر دیکتاتورهاست.در سوریه این مردم نیستند که علیه حکومت بپا خواسته اند بلکه جنگجویانی از سایر کشورها و با ملیتهای دیگر می باشند.مطمئنا مردم سوریه بیشتر از مردم بحرین مطالبات قانونی خود را دریافت می نمایند.ولی چون رژیم سرکوبگر بحرین وابسته به آمریکا و اسرائیل بوده و در برابر آنها تعظیم می نماید ازادانه هر کاری می کند.اسد شورشیانی را که از سایر کشورها به سوریه امده اند را سرکوب می کند و این یک کار کاملا طبیعی و درست است ولی شیخ زاید مردم کشور خود را سرکوب می کند.ضمنا از دید شما دیکاتورهای وابسته به امریکا باید سرکار بوده و حتی با ایشان رابطه خوبی هم باید داشت ولی دیکتاتورهای وابسته به روسیه باید نابود شوند.!!!

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.