پنج شنبه ۱۵ام شهریور ۱۳۹۷ , ساعت: ۰۴:۰۶کد مطلب : 109194 نسخه قابل چاپ

مقصر دولت روحانی است

ورود اسکناس (دلار) از دی ماه سال گذشته به بازار ایران از سوی آمریکایی‌ها ممنوع شد و دولت روحانی هم در این زمینه بسیار بی‌کفایت و بسیار بد عمل کرد و دقیقا پا جای پای احمدی‌نژاد گذاشت و نتیجه شد وضعیتی که شاهد هستیم.

به نظر من آقای روحانی هیچ تصویر و برآورد روشنی در روز اول از موج تحریم‌هایی که به سمت اقتصاد ایران سرازیر می‌شد نداشت. تصمیم‌هایی گرفت و تدبیرهایی اتخاذ کرد که به التهابات بازار دامن زد.

در این وضعیت فساد موجود در حاکمیت جمهوری اسلامی هم سوار بر کار شده و از کوچکترین روزنه‌ها دارد برای غارت سازمان یافته منابع ملت ایران استفاده می‌کند. این را در قالب ال‌سی‌های دروغین و واردات تقلبی می‌توانید ببینید. فساد در گمرک ها، وزارت صنایع، تخصیص ارز، عدم انطباق وارداتی با ثبت سفارش می‌توانید ببینید.🔺تمام تدابیر دولت تاکنون ناکافی و بسیار متناقض بوده و باعث سردرگمی شده است. مثلا ده‌ها میلیون تن کالا در گمرک‌های کشور مانده و مردم امکان ترخیص این کالاها را ندارند. اگر ترخیص می‌کردند قیمت‌ها پایین می‌آمد. از سوی دیگرواقعیت دیگر این است که صادرات نفت ما یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده معادل ۷۰ تا ۷۵میلیون دلار درآمد در روز. یعنی در حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار از درآمد سالانه نفتی ایران کم می‌کند. این هم اثر خود را می‌گذارد.

آتش منازعات داخلی که تجلی‌اش در بین مجلس و دولت زده بیرون و در خود دولت هم است چیز محرمانه‌ای نیست، رفتارهایی که در روز سوال از آقای روحانی یا روز استیضاح وزرا می‌شود مردم وقتی این صحنه‌ها را می‌بینند آینده خود را تیره‌تر می‌بینند و سعی می‌کنند دارایی خود را تبدیل به دلار کنند. در حالی که اگر می‌توانستیم انسجام در داخل حکومت ایجاد کنیم و از همه ظرفیت‌های ضد تحریممان با تدبیر درست استفاده کنیم و ثبات بدهیم به سیاست‌گذاری‌مان، من مطمئن هستیم نه تنها قادر به کنترل اوضاع بودیم که قیمت دلار هم پایین می‌آمد. اما با روند فعلی من فکر می‌کنم دلار به ۱۵-۱۶ تومان هم می‌رسد چون دولت روحانی عملا هیچ کاری نمی‌کند و دارد تماشا می‌کند.

درون حاکمیت، مصالح بعضی افراد در تشدید اوضاع است و این چیز عجیبی نیست که ۲۰-۳۰ سال گذشته جناح‌های داخلی در ایران برای پیشبرد مقاصد شان علیه جناح رقیب از عنصر خارجی استفاده کرده‌اند. این چیزی است که بارها و بارها از زمان فتحعلی‌شاه تا الان مورد استفاده قرار گرفته است. اما من از درون ایران به شما اطمینان می‌دهم که اگر نظام جمهوری اسلامی شامل آقای خامنه‌ای و آقای روحانی بخواهند ما قائل به ایستادگی موثر در برابر تحریم‌های آمریکا هستیم. اگر نیستیم به این معنی است که عمدتا نمی‌خواهند نه اینکه نمی‌توانند یا نمی‌شود.

من پشت پرده را نمی‌دانم ولی اختیاراتی که آقای خامنه‌ای به روحانی و سران سه قوه داده اگر به چوب داده بود تا الان یک کاری کرده بودند. اما ناشایست‌ترین مردانی که ممکن بود در ۲۵۰ سال گذشته در آمریکا سر کار بیایند الان روی کار آمده‌اند و دارند اقتصاد و مسئولان و دولتمردان و رهبری ایران را روی انگشت می‌چرخانند و ما را مسخره می‌کنند.

مسئولیت این را من اساسا متوجه آقای روحانی می‌دانم چون ما از ۸ یا ۹ ماه قبل مکرر به آقای روحانی هشدار دادیم که بحران در پیش است و دلار را بحران خواهد گرفت.

فردای بهتر


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.