جمعه 30th اکتبر 2020 , ساعت: 11:10کد مطلب : 118869 نسخه قابل چاپ
فیروزه صابر

مقاومت صبورانه!

در میان فعالان سیاسی و اجتماعی و به ویژه در جامعه زنان، از «اعظم طالقانی» ، چه نزدیک با افکار و عقاید و راه او و چه با فاصله حتی شکاف های زیاد، به عنوان نمادی از جسارت و مقاومت یاد می کنند.

هرچند از همنشینی پدر بس بهره برد، اما گویی از ابتدا حیات فردی و اجتماعی خود را بر پایه انتخاب آگاهانه و مستقل با رای خویش بنا نهاد و شخصیت خود را در این بستر صیقل داد. با انتخاب های جسورانه خود بود که عنصر مقاومت را در درون خویش عمق بخشید و با عمل جسورانه خود بود که به دیگران جرات و جسارت ورود به میدان را می داد. جسارت با همه مفهوم خود، بی باک در ابراز عقیده، بی پروا در عمل، صراحت در بیان همراه با مسئولیت پذیری، ثبات در قدم، حضور در زمان و ایمنی در وجود خویش.

این چنین بود که رمان «نان و شراب» در ذهن نوجوانی اش بس اثر گذاشت. دیدار با پدر در پشت میله های زندان و در تبعید، انگیزه مبارزه را در او تقویت کرد.  با آنکه در نوجوانی ازدواج کرد، تحصیل را ادامه داد و با دو فرزند، خود را به دانشگاه رسانید. معلمی را انتخاب ومدرسه نیز تاسیس کرد. او مقاومت صبورانه داشت. اعتقادی که در همه لحظه های زندگی با او همراه بود. صبر به مفهوم کلامی که پدر پرتو تفسیرش را به او تابانید:« قدرت اراده و ایمان و تسلط آن بر هیجان ها و انفعال های نفسانی » و نویدی دیگرکه  «هر چه هدف و چشم انداز ذهن بالاتر، قدرت مقاومت در برابر عوامل نفسانی بیشتر»

او، هم با فعالیت های اجتماعی مانوس شد و هم دریچه سیاست را به روی خود گشود. در سال ۵۴ دستگیر و به حبس ابد محکوم شد. در دادگاه تجدید نظر حکمش تقلیل یافت و در سال ۵۶ آزاد شد. با دغدغه نگاه تشکل گرایی در جامعه زنان به سمت تشکیل حزب رفت . نخستین نماینده زن پس از انقلاب و در دوره اول مجلس شد. در سال ۵۹ پیام هاجر را منتشر کرد. اما چون درس های آقای منتظری در حصر آن ایام را نشر می داد، توقیف و خود روانه دادگاه ویژه روحانیت شد. در این سال‌های آخر که هم چنان برای نهادهای اجتماعی و حزب و نشریه بدنبال اخذ مجوز بود، به انتشار پیام ابراهیم پرداخت.

محدودیت‌ها تردیدی در او راه نمی داد. به جسارت، در عمل عینی خود معنا می داد.لازم بود و اگر تنها هم بود،برای ادامه راه مکث نمی کرد. در سال ۸۲ در اعتراض به ماجرای مرگ زهرا کاظمی در زندان و نگران از امنیت جانی زندانیان ، تنها در مقابل زندان اوین به تحصن نشست. نامه نگاری او به مراجع قانونی در اعتراض به عدم اجرای قانون، با انکه پاسخی دریافت نمی کرد،هرگز قطع نشد.

اول بار در سال ۷۶ برای تثبیت معنای اصیل «رجل» ، اعلام کاندیداتوری برای ریاست جمهوری کرد. تا سال ۹۶ هم چنان این روند را با انتشار بیانیه ای پی گرفت : «اینجانب به عنوان یکی از زنانی که در انقلاب فعالیت داشته ام ، در تفسیر تبعیض آمیز واژه رجال، نه تنها به دلایل قرآنی و سیره ائمه و عقلانی، مخالف هستم، بلکه معتقدم باید پیوسته این چالش را که در مکتب افتخار آفرین اسلام اصالت دارد، به عنوان حق الناس نیمی از جمعیت ایران ادا کرد. زیرا فریضه عدالت و رفع تبعیض از انسان ها، مبنای حقوق تساوی بین الناس است»

در همه حال، همه وقت ودر هر شرایطی ، اتصال فعالیتهای او برقرار بود. گرچه پاهایش یاری نمی کرد، اما انگیزه سرشارش، روح بلندش، صفای باطن اش و جسارت همیشگی اش، گام های بلند را نشانه می رفت.

 

زیر بارند درختان که تعلق دارند

ای خوشا سرو که از بار غم آزاد آمد


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.