پنج شنبه ۲۶ام مهر ۱۳۹۷ , ساعت: ۱۲:۰۷کد مطلب : 109628 نسخه قابل چاپ

مصاف با زنجیر زندانبانان

جامعه زنان ایران، ستاره پر فروغ فعالیتهای علمی و تحقیقی حوزه زنان را از دست داد.

تحقیقات او، نه تنها در قلمرو نخبگی و آزادیخواهی بلکه در قلمرو مصائب توده‌ی زنان که سخنگو و نماینده ای ندارند، روشنفکران و جامعه حکمرانان و قانون گزاران که آنهارا نمی بینند و دردهایشان را بازگو نمی کنند، زنانی که مخاطب هیچکس نیستند؛ بود.

او، پروین بختیار نژاد، رازها و شکافهایی را برملا می کند که مانع رشد و تعالی این دسته از زنان است که رنجها و ستم دیدگی‌های آنان به آنها مجال مطالبات آزادی خواهانه و عدالت طلبانه را نمی دهد.

شواهد و تحقیقات او نمونه هایی از سنتهای ایستای قومی و قبیله ای و اقلیمی یا اعتقادی و فکری را مورد بررسی قرار می‌‌دهد.

گشت و گذار موشکافانه او و همکارانش درکوچه و پس کوچه ها و بن بست های این سنتها حاکی از نمادهای پدرسالاری باقی مانده از اعصار کهن است که در آن زن جنس پست تر، یا سمبول شرف قبیله و‌ مرد بوده است و این سنت ها گاه به شکل خودسوزی اختیاری و اجباری و‌ گاه به صورت قتلهای ناموسی و شکلهای دیگر سرکوب ظاهر شده و‌ گاه زبان غیرت مردانه و‌ گاه زبان دین و مذهب و گاه زبان داد و دهش‌های قبیله‌ای یافته است.

پروین بختیاری همچون همیشه با زنجیر زندانبانان در مصاف بود، و درآخرین لحظات حیاتش، مرگ او را در آغوش گرفت تا بار دیگر اسیر ۶ سال حکم جدید زندانبانان نشود.
منبع: کلمه


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.