شنبه ۱۱ام آذر ۱۳۹۶ , ساعت: ۰۳:۰۹کد مطلب : 106112 نسخه قابل چاپ

محمد بسته نگار استوار بر آرمانهایش

امروز بزرگداشتها ی شخصیتهای  گوناگون در جامعه ایران بسیار با شکوه برگزار می شود  ولی در مورد  شخصیتهای سیاسی  وفکری معترض که همواره مرغ عروسی وعزایند چنین برنامه ای برای اینها  تدارک دیده نمی شود. اگر از هفت خوان رستم گذر نماید در آن  صورت عمل بسیارناچیزاست. امید وارم این کمبود در آینده نزدیک جبران گردد مانند دیگر طیفها حق جریان ملی مذهبی  هم ادا گردد.

جناب  آقای بسته نگار از دوره دانشجویی یعنی پس از کودتا ۳۲، از  اولین دانشجویانی است که در شکل گیری هسته های انجمنهای دانشجوی شرکت می کند وبه طور موثر در آن موقعیت  به فعالیت می پردازد. در همین راستا همراه با  بسیاری از جوانان دانشجویانی است  که جوینده عدالت ،مبارز راه آزادی اند  ودر زمره  نو اندیشان دینی است  که قصدشان نگاه نو به دین است و به همین علت بسته نگار با طالقانی و مرحوم بازرگان ونهضت آزادی همراه می شود. در آن دوره درکنار طالقانی قرار گرفتن یعنی مواجه شدن با بسیاری از مشکلات غیر منتظره، او با توجه به این موضوع این مسیر را بر می گزیند. همچنین با  دیگرروشنفکران دینی آشنا می گردد که به  عدالت ومبارزه  اجتماعی  وآزادی با تکیه بر آموزشهای امام علی ونهج البلاغه باور داشتند. افزون بر این  آشنایی، آنها علوم جدید را به  کار می بردند، که در امر دین شناسی در آن زمان کار آیی داشت و به همین جهت نگرش نو به دین و خرافه زدایی از آن  در الویت نو گرایان دینی قرار گرفته بود. برای نمونه می توان به کتاب خلقت انسان زنده یاد دکتر ید الله سحابی اشاره کرد که در آن دوره تحولی در نگاه دینی به وجود آورد و از سوی دیگر این نگرش بر نگاه نو اندیشان دینی سایه انداخته بود ، نگاه  به مسائل وپاسخ به آنها با تکیه بر نگرش علمی همراه شده بود .
بسته نگار مانند بسیاری از جویندگان این مسیر با این تفکر آشنا می شود و انس می گیرد و فعالیت خویش را با این نگاه ادامه می دهد،  مانند  دیگران  راهش رامی پیماید و روز به روز در این جهت  توانمند می گردد و در ضمن از خود سازی انسانی و اخلاقی نیز غافل نمی گردد بلکه  با طی کردن زندگی  دانشجویی او به عنوان مسلمان و پایبند به دین و عامل به آن   بر آن شیوه و پیمان وفادار می ماند و  دو دهه ۴۰ و۵۰ توفانهای فکری جامعه ایرانی که افراد وجریانات را زیر رو می نماید  وآنها  را مانند سیل ویرانگر هر یک را به گوشه ای پرتاپ میکند  در عزم او نه تنهاتاثیر منفی نمی گذارد بلکه او را مصمم تر می گرداند، چون او درس آموخته و خود ساخته در مکتب طالقانی بود. همچنین پس از دهه ۶۰ که یک بار دیگر توفانها از نوع دیگر  شروع  به وزیدن می کنند  کمتر کسانی باز از این موقعیت پیش آمده جان سالم به در می برند ولی چون او از امام علی آموخته  هنگامی که حق و باطل در هم آمیخته شدند باید صبر پیشه نمود چنین شیوه ای را در آن مرحله بر می گزیند تا این که خط و خطوط از هم دیگر جدا و مشخص می گردند. بسته نگار از نو دو باره راهش را ادامه می دهد.

او در دو نظام  از جانب نیروهای امنیتی همواره بازداشت و یا تحت  باز جویی قرار می گیرد و این رفتار  در اراده او خللی ایجاد نمی کند چرا  که او که خود ساخته ومومن است.در چنین وضعیتی در چندین حوزه  از خودسازی اخلاقی گرفته  تا فعالیت  سیاسی ، انتشارات ، تهیه جزوه و کتاب و همراهی با نو اندیشان دینی به ویژه  با طالقانی ودفاع از او در مقابل کسانی که با نظر تحریف به طالقانی می نگرند می ایستدو همیشه در سختیها در کنار طالقانی حضور داشت بدون اینکه از  موقعیت آن بزرگوار سواستفاده کند.
او شاخصه های فکری،اخلاقی ،روشن اندیشان و نو آوران  بزرگان جامعه ایرانی را در وجود خویش می پروراند  و همواره در این مسیر ثابت قدم می ماند و نه چپ و نه راست می زند  و با این جهتگیری و به ویژه با مرحوم طالقانی و مرحوم با زرگان و اعضای نهضت آزادی و دیگر نو اندیشان دینی حرکت خود را  ادامه می دهد.
پس از فوت مرحوم طالقانی او این بار با آموخته  های که اندوخته است با تجربه بیشتر با زنده یاد عزت …سحابی  در حوزه وسیعتری به همراهی وهمکاری در ادامه همان شیوه پیشین  می پردازد وبا تمام توان به حرکت خویش تداوم می بخشد.
در همین راستا  در جلساتی  که برای انتشار مجله ایران فردا تشکیل می گردد شرکت می کند  و با همراهی مرحوم سحابی قبل از انتشار مجله ایران فردا  و در زمینه سازی آن  در دیدارها وگفته گوها برای انتشار این مجله به طور فعال شرکت  می نمود. آن مجله در شرایط وفرصت مناسب منتشر می شود وتاثیر فوق العاده ای در جامعه ایرانی می گذارد.این مجله وزین به صورت یک منبع در میان روشنفکران ،دانشجویان واهل سیاست وآزادی خواهان قرار می گیرد وتاثیر غیر قابل انکاری از خودش  در تاریخ مبارزات ایرانیان می گذارد .
درادامه او در شکل گیری شورای فعالان ملی  مذهبی   با تمام توانش وارد میدان می شود  و با همراهی سحابی ودیگر همرا هانش در این مسیر همه امکانات خویش را به کار می گیرد و برای تشکیل جلسات آن در خانه خویش پیش قدم می شود و همه امکانات  خودش را در اختیار آنها قرار می دهد. او در تهیه اعلامیه های به  ظاهر  ساده ولی از نظر حاکمان بسیار حساس نقش ایفا می کند و با همه  نیروها ازجمله م م ها گرفته تا ملی ها وهر کسی که آمادگی امضا داشت تماس می گرفت واو را دعوت به امضا می کند ومسولیت آن را نیز به عهده می گیرد. به همین خاطرازجانب نیروهای امنیتی او را برای پاسخ گویی وباز جویی احضارمی کنند. این روند  همواره ادامه داشت  حتا پس از آن که مرحوم سحابی دار فانی را وداع گفت  جمع م م ها را تحمل نکردند. او در سر بزنگاها  به تنهایی کار جمع را انجام می داد.  او همواره در این مسیر ثابت قدم واستوار می ایستاد واصلا در منطق او انفعال ویاس جایگاهی ندارد.
ودر همین راستا هنگامی که نخستین جرقه های اصلاحات در ایران زده می شود چون نگاهش اصلاح طلبی است با  قلم و عمل خود در اصلاحات وارد کنش می گردد و از زاویه های گوناگون از نظر حقوق بشری واز جهت نظری به قلم فرسایی همراهی وهم کاری  وگفتگو می پردازد  وبه عمق بخشیدن به اصلاحات در حد توان خویش اقدام می نماید ویا  درمعرفی اصلاحات وحمایت از آن همواره در صف نخست قرار می گیرد از هر نوع کمکی که از دست او برمی آمد  خود داری نمی کند.  شرکت در انتخابات را به همگان سفارش می کند تا اصلاحات در ایران پیش رود و تاثیر مثبت از همه جهات در این کشور بگذارد.
متاسفانه  پس از ۶ دهه تلاش مستمر اکنون جناب آقای بسته وضعیت جسمانی خوبی ندارند به امید آن که با کمک خدا حالش رو به بهبود باشد مانند گذشته با روحیه شاد وتوانمند در این جهت کوشا واثر بخش باشد تا بتوانیم از آثار و دستآورد هایش  بهره ببریم همان گونه که تا به حال بهره بردیم.

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.