یکشنبه 4th آگوست 2019 , ساعت: 01:08کد مطلب : 113851 نسخه قابل چاپ

شهرداری باید عامل و بازیگر اصلی ساخت مسکن کم‌درآمدها باشد

شهردار پایتخت طرحی به دولت پیشنهادی داده که بر اساس آن قرار است شهرداری برای ساخت خانه‌هایی با متراژ کم برای متقاضیان مسکن و به خصوص زوج‌های جوان، برنامه‌ریزی کند. جزییات بیشتری از ساخت این واحدهای کوچک متراژ منتشر نشده اما شهرداری تهران قرار است با همکاری وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار مسکن دست به کار شود.

ساخت مسکن کم متراژ راه تامین مسکن برای اقشار کم درآمد و متوسط به پایین است. موفقیت این طرح مشروط به انتخاب راه درست و جریان یافتن سرمایه اجتماعی، مالی و توسعه در این راه است.

پیشنهاد ساخت خانه‌های کم‌متراژ درست و منطقی است ،این پیشنهاد در سال ۱۳۸۴ در قالب طرح جامع مسکن و بازنگری طرح مسکن در سال ۹۴، بازنگری و نظام‌های لازم هم برای اجرای آن طراحی شده بود.

در دولت احمدی نژاد به بهانه سوی سرمایه داری برنامه چهارم توسعه، برنامه جامعی که برای مسکن تدوین شده بود کنار گذاشته شد و مصیبت مسکن مهر به وجود آمد که هنوز هم ادامه دارد و هیچ دردی را به خصوص برای کم درآمدها درمان نکرده است.

از آنجایی که بیشتر مردم درآمد رانتی ندارند، پس مسکن های اینچنینی هم نباید به قیمت رانتی به مردم عرضه شود. باید به قیمت تمام شده و یک سود عادلانه این کار انجام شود. رانت باید حذف شود چراکه ضد بازار سرمایه داری است./شهرنوشت


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.