چهارشنبه 27th فوریه 2019 , ساعت: 12:02کد مطلب : 111332 نسخه قابل چاپ

شهرآشوب سیاست خارجی

استعفای دکتر ظریف، دیدار بشار اسد را به حاشیه برد وپرده از واقعیت پر تناقض دستگاه دیپلماسی کشور برداشت.
حتی اگر محمد جواد ظریف استعفا هم نمی کرد، بشار اسد باز باید متوجه می شد دستگاه دیپلماسی ایران سخت متزلزل است وجز استفاده تاکتیکی نمی توان از آن بهره ای دیگر برد.
طراحان دیدار بشار اسد، آن قدر از درک شرایط خود نظام هم دور هستند که تاثیر تضعیف دستگاه دیپلماسی کشور را بر سایر مولفه های اقتصادی مانند فروش نفت، سرمایه گذاری، گردشگری و…. متوجه نشدند.
اقتصاد کشور را نمی توان به روش های غیرعادی اداره کرد . تزریق چند روز ارز یا پیدا کردن چند روش ومسیر دور زدن تحریم ها و… راههای اداره کشور نیستند. تضعیف کابینه روحانی ،قطعا به زیان خود نظام است. سطح بحرانی مولفه های سیاسی و اقتصادی نظام به حدی بالاست که نه قابل کتمان است ونه قابل تضعیف بیشتر از درون خود نظام.
گسست دولت وملت را شاید با روش های امنیتی وپرهیز از رفراندوم یا استفاده از فاصله زمانی تا انتخابات دوره بعد، بتوان تا حدودی پوشاند، اما بحران در سیاست خارجی یک امر و پدیده جاری است.
بی اعتتایی به دستگاه دیپلماسی ،اکنون اعتبار کل وزرای کلیدی کابینه روحانی را هم زیر سوال برده است. نظامی که چرخ حیات ساختاریش را به نفت پیوند زده است چگونه می تواند جهان را اقناع کند نماینده اش در حوزه نفت، ترجمه واقعی دیپلماسی نفتی آن است؟
کدام سرمایه گذار ولو متوسط در شرایط تحریم حاضر است در ایران با این سطح از تزلزل در امور ،دست به سرمایه گذاری درایران بزند.
آیا گردشگران اروپایی و.. حاضرند به امور کنسولی ایران که عادی ترین وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور است،اعتماد کنند؟
شهرآشوب سیاست خارجی ایران در واقع شهرآشوب دولت داری وحکومت گردانی کشور است.
این بحران با برگرداندن ظریف هم قابل ترمیم نیست و اگر عزمی ساختاری برای تغییر نگاه به جهان ومناسبات آن نباشد، تنش آشکار شده را نمی توان دوباره پنهان کرد. پرهیز از نگاه امنیتی به جهان وکاستن از دیوار بی اعتمادی گام بزرگی است که نظام باید به استقبال آن برود.
این رویکرد قطعا خارج کردن دستگاه دیپلماسی ازفشار نهادها ونگاههای امنیتی را طلب می کند.
برای شهروندان وفعالان سیاسی خارج از حاکمیت ،از مدت ها قبل ضرورت اصلاح ساختاری برای پر کردن شکاف دولت- ملت روشن بود، اما شاید حاکمیت حداقل از منظر تناقض های سیاست خارجی اش به ضرورت اصلاح ساختاری در درون نظام پی ببرد.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.