سه‌شنبه 15th مارس 2016 , ساعت: 09:03کد مطلب : 92264 نسخه قابل چاپ

سال خردورزی

آرزوی من در سال ۱۳۹۵ همدلی، عقلانیت، همکاری و مدارای بیشتر نجبگان و دولتمردان با هم و با شهروندان است. پیامد این روند موجب افزایش عقلانیت و خرد ورزی در سیاست گزاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها وکاهش مشکل معیشتی مردم خواهد شد. اگر در سال گذشته شاهد موفقیت در مذاکرات هسته‌ای و تصویب و اجرای برجام بودیم دلیل اصلی آن خرد ورزی، عقلانیت و واقع بینی دولتمردان در برنامه تنش‌زدایی در سیاست خارجی و پذیرش گفتمان گفت‌وگو و دیپلماسی برای حل مشکلات پیچیده حتی با کسانی که در جایگاه دشمن تلقی می‌شوند، بود. با توجه به فضای سیاسی ملتهب در منطقه که موجب رشد و توسعه خشونت ورزی، و تروریسم و ناامنی گردیده است، سیاست خارجی تقابل با افراط گرایی و تروریسم دولتمردان ایران مورد استقبال افکار عمومی جهان قرار گرفته و جایگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را ارتقاء بخشیده است. از سوی دیگر پیروزی چشمگیر اصلاح طلبان و محافظه کاران اعتدالگرا در انتخابات هفتم اسفند پیامد همدلی و توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به ویژه در کلانشهرها بوده است که از فرصت‌ها با روش مسالمت‌آمیز و قانونی برای تحقق مطالبات بهره‌برداری کرده‌اند. امید است این روند در سال ۹۵ نیز تداوم پیدا کند.

در حال حاضر خلاء هایی در جامعه  امروز  ایران  وجود دارد که آرزو  مندم  در  سال پیش رو، بر طرف شود؛ خلاءهایی مانند قانونمداری بیشتر در سپهر عمومی، تقویت امنیت اجتماعی، پیشگیری از فساد و آسیب‌های گسترده اجتماعی و کاهش بیکاری و فقر از طریق توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی. این خلاءها نیز می تواند در سال جدید با توسعه عقلانیت و همکاری و مدارا (به تدریج) از میان برداشته شود.

منبع: روزنامه شرق ۲۴ اسفند ۹۴


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.