یکشنبه ۷ام بهمن ۱۳۹۷ , ساعت: ۰۳:۱۱کد مطلب : 110739 نسخه قابل چاپ

زنان، چهل سال بعد از انقلاب

جامعه ایران ظرف صد سال شاهد وقوع و تحت تاثیر دو انقلاب تکان دهنده مشروطه و انقلاب اسلامی و ده‌ها جنبش ریز و درشت اجتماعی سیاسی و نهضت های مقاومت و جنگ جهانی دوم و هشت سال جنگ درون مرزی با همسایگان و انواع تحریم‌ها بود.

زنان ایرانی در بطن و متن این وقایع با افکار و اندیشه‌های نو آشنا شدند. در فرایند گذار از سنت به مدرنیته قرار گرفتند. انقلاب مشروطه بخش‌هایی از زنان ترقی‌خواه را از صف مردگان تاریخ خارج کرد. اما مردان تجددگرا و مشروطه خواه که یارای تقسیم قدرت و موقعیت مردانه در عالم سیاست با زنان را نداشتند حق حیات سیاسی اجتماعی آنان را قانوناً به‌رسمیت نشناختند و نهایتاً آنها را در صف مجانین و ورشکستگان به تقصیر اما زنده جای دادند. این جابجایی صف‌ها برای زنان ایرانی الهام‌بخش بود و پیام روشنی داشت. «حق گرفتنی است».

زنان با مشارکت جدی و غیر قابل انکار در انقلاب امکانی جهت بازتعریف حق و نحوه دستیابی زنان به حقوق برابر و برابری جنسیتی در حیات سیاسی اقتصادی اجتماعی ایران برای خود فراهم ساختند. اما واقعیت اینست که.قدرت زنان ایرانی بیش ازهر چیز در نیروی مقاومت آنها متجلی می‌شود. آنها درک کرده‌اند بین قدرت و آزادی و همچنین بین آزادی و مقاومت نیز روابط پیچیده‌ای برقرار است. رابطه‌هایی جدی که طی آن امکان آزادی بدون قدرت و امکان قدرت بدون وجود مقاومت غیر ممکن و ناشدنی است.

بر اساس مشاهدات عینی و غیر قابل انکار می‌توان گفت وضعیت زنان ایران در پایان چهلمین سال انقلاب ایستادن آگاهانه در وضعیت مقاومت است. در عین حال از آنجا که در حیات اجتماعی و عمومی همچون فقر و آسیب‌ها و مجازات‌ها نابرابری و تبعیض‌های جنسیتی بسیار کمرنگ و اغلب بی‌رنگ است زنان در مقام بزرگترین جمعیت حذف شده ازمنابع قدرت و ثروت ملی توانسته‌اند علاوه بر جلب توجه حاکمان بر مطالبات خود حمایت گروه‌های کثیری از حذف‌شدگان را نسبت به تبعیض‌های جنسیتی در جامعه جلب کنند و رفع تبعیض جنسیتی را در زمره مطالبات متکثر و گروه‌های متفاوت اجتماعی بگنجانند. چنین مقاومتی نه یک عمل جنگی بلکه مقوله‌ای از جنس هدایت است.

مقاومت همه جانبه در برابر اشکال مختلف زور؛ قدرت را مجبور می‌کند که روابط پیچیده‌اش را شفاف و مرئی سازد. مقاومت در برابر بی‌عدالتی و تبعیض همچون آزادی نیرویی نیست که بتوان به کسی تفویض کرد. بلکه مقاومت نیرویی برخاسته از درون و متناسب با قوای چندلایه و چند بعدی عقلانیت و احساسات انسانی است.

نهایتاً در بررسی وضعیت زنان در پایان چهل سالگی انقلاب فراسوی خوب و بد و سیاه و سفید می‌توان به وضعیت خاکستری زنان تاکید کرد. بقول فوکو «خاکستری رنگ هر آن چیزی است که بر سندی ثبت است». می‌گوییم وضعیت زنان خاکستری است از آن رو که زنان ایرانی با بیش از یک قرن مقاومت در برابر بی عدالتی و تبعیض همچنان پوست‌نوشته‌های درهم و برهم و بارها خراشیده بدن را از ناامیدی و یاس پاک کرده و هر بار از نو درباره رهایی و برابری بر آن می‌نویسند و پای سندشان ایستاده‌اند.

ایران فردا


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.