دوشنبه 25th سپتامبر 2017 , ساعت: 03:09کد مطلب : 105211 نسخه قابل چاپ

رفراندوم در کردستان عراق

اول-در جنگ چالدران پادشاه صفوی از سلطان عثمانی شکست خورد.مناطق کرد نشین به دوقسمت شد: ایران وعثمانی.
دوم- در۱۹۱۶ قرارداد سایکس- پیکو کرد های عثمانی را در سه کشور؛ ترکیه،سوریه وعراق تقسیم کرد.این یک اقدام استعماری بودکه ریشه اختلاف را کاشتند تا در اینده از ان بهره برداری کنند.
سوم- تا انقلاب۱۳۵۷،حاکمان استبدادی در چهار کشور کرد نشین تبعیض شدیدی اعمال میکردند.بعد از انقلاب ایران هم متاسفانه راهکار دموکراتیکی برای جبران این تبعیض فراهم نشد.لذا همچنان تبعیض در هر چهار کشور در مورد کردها وجود دارد.
سوم- در دوران بوش پسر طرح خاورمیانه ی بزرگ توسط جنگ طلبان امریکا اعلام شد که ازپنج کشور باید چهارده کشور ایجاد شود.تقسیم این پنج کشور بر پایه ی مذهب وقومیت خواهد بود.
چهارم- در۱۹۹۱وپس از شکست صدام امریکا عملا استقلال کردستان عراق را عملیاتی کرد.این” استقلال” دستاوردی هم برای کردستان عراق داشت که کرد های سایر کشور ها را تشویق به تکرار وضع کردهای عراق میکرد.
پنجم- در۲۰۰۳وپس از اشغال عراق در تدوین قانون اساسی عراق سیستم حکومتی فدرالیسم را امریکایی ها وارد این قانون کردند.در یک کشور دموکراتیک سیستم فدرالیسم نه تنها مشکل ساز نیست بلکه اداره ی کشور راراحت تر وبهتر میکند ولی در عراق خود میتوانست زمینه ای برای جدایی کرد ها از حکومت مرکزی باشد
پنجم- دولتهای عراق پس از اشغال وقانون اساسی جدید نتوانستند ویا نخواستند تبعیض ریشه دار در منطقه ی کردنشین را کاهش دهند.
ششم- در چنین شرایطی کرد های عراق متحدان خود را دراسراییل،جنگ طلبان امریکا ،عربستان و…میبینند و نه در بغداد! ترکیه و سوریه هم قادر نیستند از این روند جلوگیری کنند.دولت مرکزی عراق اگر دمو کراسی ورفع تبعیض را بپذیرد وفدرالیسم قانون اساسی را پیاده کند کردستان عراق را در وحدت با دولت مرکزی حفظ خواهد کرد والا کردستان عراق با کمک امریکا،اسراییل،عربستان،امارات و…استقلال خودرا اعلام وادامه خواهد داد.
هفتم- ایران که در۳۹سال گذشته با حمایت از کرد های عراق بهترین روابط را با انها داشته میتواند با فشار بر دولت مرکزی عراق ‌انرا وادار به تغییر رفتار کند.فشار بر اقلیم کردستان عراق به تنهایی نتیجه ی معکوس خواهد داشت.
هشتم- جدایی کردستان عراق،جدایی کردستان سوریه را به دنبال خواهد داشت،چیزی که تقریبا در حال انجام است.ترکیه را وارد چالش جدیدی خواهد کرد وبرای ایران هم مشکل ایجاد خواهد کرد.
نهم- ایران باید تا دیر نشده جدی وارد عمل شود:
– دولت مرکزی عراق را وادار به اجرای قانون اساسی این کشور کند تا حقوق کرد ها تامین شود.
– پیوستگی اجتماعی ایران را باکردستان عراق مستحکم تر کند.مثلا گاز مصرفی اقلیم را تامین کند و…
– درکردستان ایران اقدامات جدی برای رفع تبعیض وهمبستگی ملی ودینی تقویت شود.ازادی های مصرح در قانون اساسی عملیاتی شود تا این قوم اریایی بیش از پیش احساس تعلق به ایران کند.

منبع: تلگرام نویسنده


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.