سه‌شنبه 28th ژانویه 2020 , ساعت: 10:01کد مطلب : 115813 نسخه قابل چاپ
حسين عبده تبريزي

دولت مسکن ساز؟

•قیمت مسکن تا حد زیادی به نحوه توزیع جمعیت در جغرافیا نیز مربوط است. اینطور نیست که موضوع مسکن صرفاً با کنترل قیمت آن حل شود، باید عرضه معقول در سراسر کشور صورت گیرد. منظور از عرضه معقول مسکن شهرسازی مناسب است؛ یعنی هزینه ها و امکانات عمومی به‌طور گسترده‌ای در سراسر جغرافیای ایران به‌گونه‌ای توزیع شود که قیمت زمین نتواند به‌سادگی بالا رود.

 

  وقتی از تلاش دولت برای فراهم آوردن زمینه دسترسی شهروندان به مسکن حرف می‌زنیم، باید بررسی کنیم که دولت‌ها در حوزه امکانات خرید مسکن از جمله اعطای وام‌های بلندمدت چه سیاست‌هایی داشته‌اند. وام های بلندمدت مسکن وام­های رهنی نام دارند و بازار این وام‌ها بازار رهن نامیده می‌شود. مهم است که دولتها در کنار تلاشی که برای پایین ماندن قیمت مسکن می‌کنند، نگذارند بازار مسکن دچار سفته‌بازی شود. متأسفانه این اتفاق در پنج دهه گذشته رخ داده و بازار مسکن را متأثر کرده است.

 

 سال‌هاست که از مقولاتی چون بازار اولیه و ثانویه رهن و شیوه‌های مختلف خرید وام‌های مسکن سخن گفته‌ایم و از آن دفاع کرده‌ایم. بنابراین، شکی نیست که وظیفه دولت این است که برای خانه‌دار شدن شهروندان زمینه اعطای وام‌های ۲۵ یا ۳۰ ساله را فراهم کند. در واقع، توسعه بازار رهن یک وظیفه مهم دولت برای محقق ساختن امکان تهیه مسکن مناسب برای شهروندان است.

 

 با توجه به حجم بالای تخریب بودجه خانوار که از سال ۱۳۸۶ تا امروز رخ داده است، خانوارها به هیچ‌وجه قدرت پرداخت اقساط وام‌های رهنی را ندارند و امروز در بن‌بستی گرفتار آمده‌ایم که حتی اگر دولت بتواند وام مسکن مناسب در اختیار خانوارها قرار دهد، مردم به‌دشواری خواهند توانست صاحب‌خانه شوند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.