شنبه 2nd دسامبر 2017 , ساعت: 03:12کد مطلب : 106111 نسخه قابل چاپ

 شش دهه مبارزه مستمر بسته نگار برای آزادی

بزرگداشت محمد بسته نگار تجلیل از یک فرد نیست. تجلیل از یک مرام و منش است. زندگی  بسته نگار نمونه کاملی از زیست مسئولانه است.  منشی که نه در  تقلای کسب نام و نشان و زر و زور، بلکه در پی انجام مسئولیت ملی و مذهبی که برای خود قائل است. مرام و منشی  که مصدق، تختی، طالقانی، سحابی پدرو پسر  و هدی صابر نمونه‌های برجسته آن بودند. این مرام و منش یکی از وجوه شخصیتی عمده محمد بسته‌نگار است. بسته نگار که فعالیت خود را از  دوران جوانی آغاز کرده  تاکنون همیشه شانه های خود را زیر بار سنگین مبارزه گذاشته و صبورانه و بدون هیچگونه چشمداشتی به راه خود ادامه داده است.

برای بسیاری از جوانان فعال سیاسی و اجتماعی ممکن است نام محمد بسته‌نگار چندان آشنا نباشد؛ اما بدون تردید بسیاری از فعالیتهای اجتماعی و سیاسی بویژه فعالیتهای جریان ملی‌- مذهبی بدون پیگیری و حمایت محمد بسته‌نگار امکان شکل گیری نداشته‌است. بسته‌نگار با صبوری و از خودگذشتگی نه تنها  با وقف امکانات شخصی خود امکان بسیاری از این فعالیتها را فراهم آورده است؛ بلکه مهمتر از آن با پیگیری مستمر و بهره مندی از اعتبار بی‌نظیری که نتیجه سالها حسن شهرت سیاسی، مالی و اخلاقی است. حجتی آشکار برای بسیاری از افراد مردد بوده و آنها را در کنار هم گرد آورده است. منزل بسته نگار برای سالها قبله فعالیتهای دموکراسی خواهانه بوده است و فعالان مختلف این عرصه را گردهم آورده است. بدون مرام و منش پهلوانی و از خودگذشتگی مثال زدنی بسته‌نگار امکان چنین سطح گسترده ای از فعالیتهای مؤثر اجتماعی امکان پذیر نبوده است.

مبارزه پیگیر و مستمر در طول ۶ دهه نیاز به آتشی در درون دارد که انگیزه لازم برای چنین فداکاری در انسان ایجاد کند. اتش درون بسته نگار بهروزی ملت ایران است و این بهروزی را از گذرگاه دموکراسی و عدالت جستجو می‌کند؛ رشته‌ای که همه فعالیتهای او را به یکدیگر پیوند می دهد. اگر به سیر فعالیتهای سیاسی و اجتماعی بسته‌نگار نگاه کنیم طیف گسترده‌ای از فعالیت در مسجد هدایت، انجمن اسلامی دانشجویان ، نهضت آزادی، حسینیه ارشاد و شورای فعالان ملی – مذهبی را در برمی‌گیرد. ویژگی مشترک همه این تشکلات سیاسی و اجتماعی در قبل و بعد از انقلاب مخالفت با استبداد بوده است. بسته نگار بر سر این عهد خود و مبارزه با استبداد در تمام طول عمر با برکت خود باقی مانده است. هر چند که این وفای به عهد سبب شده که او بارها و بارها سر از زندان در اورد و رنج تبعید را به جان بخرد.

فعالیتهای آزادی خواهانه بسته نگار تنها به مبارزه سیاسی محدود نمی‌شود و عرصه اندیشه را نیز در بر می گیرد. ده ها مقاله و نه کتاب حاصل تلاشهای فکری بسته نگار است. تنها نگاهی به عناوین این کتب و مقالات نشان می دهد که سودای گذار ایران به کشوری دموکراتیک هدفی است که بسته نگار عمرش را در راه آن وقف کرده است. مبانی دموکراسی و جامعه مدنی در حکومت علی (ع)، حقوق بشر از منظر اندیشمندان، سیری در اندیشه حاکمیت در اسلام و ایران، برخورد سنت و تجدد در ایران، قیام امام حسین علیه اطاعت مطلقه بنی امیه، حاکمیت مردم از دیدگاه اسلامی و قرآنی، کودتای بنی امیه علیه حکومت مردمی امام حسن عنوان تعدای از این کتابها است. همانگونه که دیده می‌شود آنچه که بسته نگار را بیش از همه آزار داده است؛ استبداد است و بویژه استبداد دینی؛ اینجا است که بسته نگار تلاش می کند که به مسلمان ایرانی یادآوری کند که نه تنها ادعای حکومت علوی با استبداد سازگار نیست؛ بلکه می توان عناصر دموکراسی و جامعه مدنی را نیز در حکومت علوی مشاهده کرد. بسته نگار به ایرانی مسلمانی که حسین را الگوی خود می‌داند؛ یاداوری می‌کند که حسن وحسین قربانیان استبداد مذهبی بوده‌اند و حسین جان خود و خانواده اش را در راه مبارزه با اطاعت مطلقه از بنی امیه فدا کرده است.

بسته نگار اینک در میانه دهه هشتم عمر با برکت خود همچنان علیرغم بیماری چونان ستونی استوار تکیه گاه بسیاری از فعالیتهای اجتماعی و سیاسی است. جامعه ایرانی به افرادی مانند بسته نگار بسیار نیازمند است افرادی که با از خودگذشتگی پیگیر مستمر مطالبات آزادیخواهانه و عدالت طلبانه مردم باشند و با مدارا حاضر به فعالیت با گرایشهای سیاسی و اجتماعی مختلف باشند و در عمل روابط دموکراتیک را در جامعه و بین فعالان سیاسی بگسترند. چه خوب که اینک یاران و دوستداران بسته نگار فرصت یافته اند که در حضور خود او قدردان شش دهه فعالیتها و مبارزات خستگی ناپذیر او باشند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.