دوشنبه ۱۶ام مرداد ۱۳۹۶ , ساعت: ۱۲:۰۵کد مطلب : 104551 نسخه قابل چاپ

داستان تکراری و عشق اهل سنت به ایران

داستان تکراری دیگری باز اتفاق افتاد . داستانی که تکرار آن هر روز و هر روز بر ناامیدی مثبت اندیشان اهل سنت افزوده و بر هجمه ی حملات غوغا سالاران این گروه می افزاید . داستان اینبار از شروع زمزمه های انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ آغاز شد . دوباره گروههای مختلف به تکاپو افتادند تا صدق نیت و عمل خود را به افکار عمومی بنمایانند . گروهی سخنرانی کردند , گروهی در تلویزیون به تدوین برنامه های خود پرداختند, گروه دیگری بیانیه دادند و کسانی هم عملکرد گذشته خود را گواه بر نیات خیرشان گرفتند . الایا ایها الحال آنچه در تمام این تبلیغات و بیانات و متون موج میزد برادری بود و برابری . آنچه همه داد از آن میزدند نگرانی از تبعیض بود و نگاه تبعیض آمیز به شهروندان . یکی برای اثبات تبعیض جامعه را به ۴ % غنی و ۹۶% فقیر تقسیم کرد .

دیگری از تبعیض به زنان گفت . کسی دیگر از حاشیه نشینان صحبت کرد و کسی گفت کولبران نماد تبعیض در این کشورند . هر کسی از ظن خود شد یار مورد تبعیض قرار گرفتگان . همه شادمان بودند . گفتمانی رونق گرفته بود که بعد از سالها از انقلاب در ایران مشکلات را میدید , یا حداقل تظاهر به دیدن میکرد . خوش حال بودند چون کورسویی از اعتراض به بی عدالتی و نابرابری در سخنان کاندیداها به چشم میخورد . شاید قرار بود کاری شود, اتفاقی بیوفتد , قانون اساسی دیده شود , اصل ۱۹ این قانون که میگوید: “مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.” .مردم با همین شایدها و امید به یک اتفاق خوب به پای صندوق رای رفتند .

اهل سنت هم به تبع عشق به کشورشان و به امید تغییری مثبت با اراده خود و تشویق بزرگانی مانند مولانا عبدالحمید و مولانا گرگیج و دیگر دلسوزان اهل سنت به سوی مراکر رای گیری شتافتند . تا پاسی از شب با انتظار ایستادند برای انداختن رای خود در صندوق به امید یک تغییر نگاه و رویکرد . به امید احقاق یک حق . با اعلام نتایج به شادمانی پرداختند و هر لحظه در انتظار استشمام رایحه ی برابری و برادری در میان تمامی شهروندان بودند . صدایی که همه را یکسان خطاب کند و نگاهی که همه را برابر ببیند و دستی که به همه به یک اندازه ببخشد . اما دریغ و افسوس . هنوز چیزی نگذشته از آن همه نوای امید بخش , زمزمه هایی از نفاق دوباره نمایان شد . در مراسم تحلیف رئیس جمهوری که اهل سنت با دل و جان برایش تبلیغ کردند و رای دادند حتی یک نفر از بزرگان و مقامات اهل سنت فراخوانده نشد .در جایی که از هر گروه و اقلیت و طبقه ای بودند .

ورزشکار و روحانی و مسیحی و یهودی و روزنامه نگار و هنرمند و … . بعضی سهل نگاری ریاست مجلس را دلیل میدانند و گروهی دیگر مستدام ماندن سیاست کلان در حاکمیت که سنی ها باید در حاشیه بمانند . اما در این میان آنچه مهم است برخورد و موضع رئیس جمهور در این باره است . آیا ایشان حاظر به متهم نمودن این برخورد خواهد بود ؟ یا ایشان هم در این باره با ترتیب دهندگان این سناریو هم نوا هستند ؟ هر چه پیش آید یقینا چنین اتفاقاتی ذره ای از عشق به ایران را در دل اهل سنت ایران کمرنگ نخواهد کرد .


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.