چهارشنبه 24th ژوئن 2020 , ساعت: 09:06کد مطلب : 117608 نسخه قابل چاپ
تقی رحمانی

اقای خامنه ای اقا محمد خان یا محمد شاه

قاجاریزه شدن ایران محتمل است
قاجاریزه شدن یعنی وضعیت ایران در زمان قاجاریه از اقا محمد خان مقتدر(اما بی رحم )به محمد شاه رسید که نفوذ و منطقهای وسیعی را از دست داد و بعد از وی کشور از درون اسقاط شد. تا کنون بارها در بار انچه که دستاورد منطقه ای حکومت ایران خوانده می شود مقاله نوشته ام.در این باره فایل صوتی هم داشته ام.

امریکا با حمله به عراق در سال ۲۰۰۳م زمینه حضور نظامی وسیاسی را برای حکومت ایران در منطقه ای به وسعت لبنان و عراق و سوریه امکانپذیر کرد.
لازم است بگویم که نفوذ ایرانی نفوذی نرم است نسبت به نفوذ استعماری غربیان. چرا که این ویژگی ریشه تاریخی دارد که ایران سلطه اش بر دیگری براساس سرزمینی است نه به سبک امپراطوری یا دولت شهری که دیگری را کهتر می داند.
اما از این نکته که بگذریم حکومت ایران نفوذ منطقه ای ،اما لرزانی دارد.

امریکا در فاز اخیر خود به کمک اسرائیل و عربستان برنامه ای پیچیده که دموکرات ها ادامه خواهند داد شروع کرده است اما این برنامه چیست؟ از انجایی که فشار نظامی بر ایران هزینه زا است به سوی فشار اقتصادی بر ایران و لبنان و عراق و سوریه سمت گرفته است. در این فشار هدف ان است که مردم این سرزمین ها را از حکومت ایران و متحدان حکومت ایران در این کشور ها خسته کند تا زمینه سازش تا بیرون روی یا بی اثر کردن این نیرو ها را به انجام برساند .به عبارتی نفوذ ایران و متحدانش را در کشورش پرهزینه ببینند.
این سیاست با محاصره اقتصادی ایران و فشار بر دولت لبنان و هم سوریه بعد با عراق هم شروع و تشدید خواهد شد.
این روش مزیت نظامی فعلی ایران را دور می زند زمین بازی را به جای می کشد که حکومت ایران مزیت ندارد بلکه ضعف دارد.در این حالت اگر حکومت ایران به بازی نظامی باز گردد وضع منطقه بدتر می شود در بازی جدید فشار اقتصادی اریکا چون جکومت ایران ضعیف است امتیاز دادن یا پی روی شروع می شود.

غربیان سرنگونی تند حکومت را برای منافع خود و جهان خطرناک می داند پس روش فشار اقتصادی را با بازی های نظامی کوچک در برنامه خود دارند.
اقای خامنه ای بعد از دستاورد نظامی – سیاسی توان سیاسی- اقتصادی کردن دستاورد خود را در منطقه نداشته است چرا که اقتصاد ایران بیمار و نفت زده است. از طرفی حکومت ایران توان اجرای گفتگویی که افکار عمومی حهان را همراه خود کند، ندارد. مثلا اعلام کند برق هسته ای را نمی خواهد. چرا که ایران نه بمب ساخت نه حاضر است بهانه هسته ای شدن را از غرب بهانه جو بگیرد.

در چنین شرایطی می توان گفت که به دلایل و امکانات گوناگون خامنه ای در نقش اقا محمد خان قاجار حاضر شد بعد از مدتی به سمت محمد شاه قاجاری می رود که ناچار باید نفوذ منطقه ای خود را از دست بدهد و حتی به سوی قرار دادهای تسلیم شونده تن دهد.
سناریو فشار اقتصادی امریکا بر ایران و کشور هایی که در ان نفوذ دارد در حال وقوع است اگر چه هنوز موفق نشده است و البته می تواند به علل گوناگون برهم بخورد اما قاجاریزه شدن ایران محتمل است .می توان جلویش را گرفت باید اراده و توان ان باشد ولی مردم چه می توانند بکنند؟


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.