پنج‌شنبه 26th آوریل 2018 , ساعت: 12:04کد مطلب : 107670 نسخه قابل چاپ

خاطراتی از مهندس والی

مهندس اکبر اسداله‌ خان‌ والی (۱۳۹۷- ۱۳۱۴)، اولین رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بعد از انقلاب که منصوب زنده‌یاد مهندس بازرگان در دولت موقت بود، روز گذشته بعد از طی دوران سخت بیماری دار فانی را وداع گفت و به ابدیت پیوست.

مرحوم مهندس اکبر والی که از سال ۱۳۳۶ توفیق همدوره‌ای بودن در دانشکده فنّی دانشگاه تهران با او را دارم، سال ۱۳۴۰ در رشته راه و ساختمان با اخذ مدرک فوق‌لیسانس فارغ‌التحصیل شد. سپس در سازمان هواپیمایی کشوری با سمت‌های معاون اداره طرح و برنامه و امور مهندسین مشاور، رئیس اداره ساختمان و مدیر کل طرح و توسعه تا بهمن ۵۷ به صنعت هواپیمایی کشور خدمات بسیاری ارائه نمود، به طوری که بسیاری از فرودگاه‌های کشور در این دوره طراحی و ساخته شد.

پس از انقلاب نیز در سمت رئیس آن سازمان خدمات ارشمندی داشت و تا سال ۱۳۶۰ به خدمات خود در جایگاه مشاور وزیر راه و ترابری به این خدمات ادامه داد. مرحوم مهندس والی در سال‌های بعد تا سال ۱۳۷۱ عهده‌دار سمت‌های متعدد در شرکت کشت و صنعت کارون، سازمان صنایع دفاع، بانک رفاه کارگران، صنایع هواپیمایی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران بودند. از سال ۱۳۷۱ همکاری خود را با بنده در مهندسین مشاور گذرراه آغاز کردند و در جایگاه عضویت و ریاست هیئت مدیره و مدیریت بخش فرودگاهی مشاور؛ در حوزه صنعت هواپیمایی و راه و ترابری کشور منشأ خدمات زیادی گردیدند که تفصیل این خدمات گسترده نیاز به شرح بیشتری است که در این مختصر نمیگنجد.

به لحاظ اجتماعی، مرحوم مهندس اکبر والی از اوان دوران دانشجویی در دهه ۳۰ عضو انجمن اسلامی دانشجویان بودند و در جلسات و برنامه‌های انجمن حضور فعالی داشتند. در بسیا‌ری از مراسم، جلسه با صدای گرم تلاوت قرآن ایشان آغاز می‌شد یا در مراسم نمازهای اعیاد قربان و فطر، طنین تکبیرهای ایشان فضای جمع را دلنشین مینمود که در عکس‌های تاریخی این دوره منعکس است. بعدها فرزند برومند ایشان مهندس علی والی، در همین نقش جای پدر را گرفتند.

بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشکده فنّی در سال چهل، با حفظ ارتباطات عاطفی و علقه‌های فرهنگی در محیط انجمن اسلامی دانشجویان و همراهی با مرحوم مهندس بازرگان، ایشان به عضویت انجمن اسلامی مهندسین (تأسیس ۱۳۳۶) درآمدند و در برنامه‌های انجمن به ویژه در هیئت مدیره شرکت کارآموز تا قبل از دوران نقاهت در ماه‌های اخیر، صمیمانه مشارکت و همکاری داشتند. شرکت کارآموز در بستر فرهنگی انجمن و توسط اعضای آن و برخی صنعتگران و علاقمندان نیکنام، برای تأسیس و اداره هنرستانهای فنی حرفه‌ای و تربیت کاردانهای فنی متعهد تشکیل شده و تا امروز فعالیت کرده است. در خدمات اجتماعی و امور خیریه نیز مرحوم مهندس اکبروالی حضور و مشارکت مفیدی در این عرصه داشتند. از جمله می توان به حضور ایشان در هیئت امنای مجتمع آموزشی و نیکوکاری رعد در سال های اخیر اشاره داشت.

از جمله فعالیت های علمی و تحقیقاتی ایشان می‌توان به ترجمـه کتاب انکس۱۴ فرودگـاهها از نشریات ایکائو (سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری) در سال ۱۳۶۵، تهیه و تدوین قسمتهایی از مشخصات فنّی و عمومی کارهای ساختمانی نشریه شماره ۵۵ – دفتر تحقیقات و معیارهای فنّی سازمان برنامه و بودجه، تألیف نشریه تاریخچه ۷۸ سال حمل و نقل هوایی در ایران – مردادماه ۱۳۷۳ ، سرپرستی کارگروه تدوین آیین‌نامه‌های طراحی محوطه زمینی فرودگاه‌ها نشریه ۱۹۷ و همچنین آیین‌نامه کاربری اراضی اطراف فرودگاه‌ها نشریه ۲۳۳ سازمان برنامه و بودجه همچنین تدوین نقدی بر فرودگـاه امام خمینی، تدوین وضعیت فرودگـاههای ایران و سیستم حمل و نقل هوایی در پروازهای داخلی کشور و تألیف نشریه ایجاد پایگـاههای هلیکوپتری در شهر تهران اشاره نمود.

عضویت در شورای عالی مرکز تحقیقات و مطالعات وزارت راه و ترابری، هیئت مدیره جامعه مهندسین حمل و نقل ایران، نظام مهندسی کشور، عضویت در کمیته معادل‌یابی واژه‌های حمل و نقل هوایی فرهنگـستان زبان و ادب فارسی و فعالیت مستمر به عنوان کارشناس رسمی دادگـستری از سال ۱۳۴۷، از دیگر فعالیت‌های حرفه‌ای ایشان می‌باشد.

درست‌کاری، امانت‌داری و خلق و خوی گرم ایشان در محیط کار به نحوی بود که همکاران جوان از همکاری با او کسب تجربه و دانش نموده و احساس تعلق و و رضایت داشتند و یاد خیرش در جمع ما باقی است.

از خداوند منّان میطلبیم که او را قرین رحمت و آمرزش خود قرار دهد و به برکت خیرات و خدمات ماندگار وی در این آب و خاک، خانواده محترم ایشان از سلامتی و آرامش برخوردار گردند.

منبع: روزنامه های اطلاعات و سازندگی و شرق


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.