سه‌شنبه 11th دسامبر 2012 , ساعت: 12:12کد مطلب : 31782 نسخه قابل چاپ
نتانياهو و حمله به ايران؟!

تهدید نظامی؛ تعمیق جنگ اقتصادی

این نوعی از جنگ ستارگان علیه شوروی است که می‌خواهند دائماً ایران را در حال آماده‌باش جنگی قرار دهند و فضای ایران را امنیتی‌تر و نظامی‌تر کنند تا ما نتوانیم به تولید کشاورزی و صنعتی بپردازیم.

.

مدتی است که نخست‌وزیر افراطی اسراییل، بنیامین نتانیاهو درباره خطر انرژی هسته‌ای ایران سخنرانی  و مصاحبه‌های زیادی می‌کند و دائم هشدار می‌دهد. این درحالی است که هم اسراییل و هم امریکا می‌دانند ایران سلاح اتمی ندارد و ظرفیت و قابلیت هسته‌ای‌اش هم به حدی نرسیده که در آینده‌ای نزدیک بتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد و‌ نیت ساختن سلاح اتمی توسط مقام رهبری منع شده است. پرسش اینجاست که چرا نتانیاهو تا این حد روی انرژی هسته‌ای ایران مانور می‌دهد. این در حالی است که ژنرال شائول موفاز و رهبران حزب کادیما مانند اولمرت و زیپی لیونی و رؤسای کنونی و پیشین امنیت اسراییل و موساد، همگی مخالف حمله به ایران هستند و به‌‌تازگی شهروندان اسراییل که با این موضوع مخالف هستند در رسانه‌های انگلیس و امریکا نظر خود را ابراز کرده‌‌اند. یک پاسخ ساده این است که اسراییل سعی دارد تمام چالش‌هایی را که با آن روبه‌روست با این مانور کمرنگ و بیرنگ کند. حال باید دید این چالش‌ها کدامند:

—مهمترین چالش اسراییل در درون این کشور است و آن این‌که ۵/۱ میلیون نفر از شهروندان اسراییلی خط انتفاضه را قبول دارند. به قول متفکران آنجا، اینها از خود انتفاضه خطرناک‌‌تر هستند.

—قطعنامه‌های تصویب شده در شورای امنیت (قطعنامه‌هایی چون ۲۴۲، ۲۳۸، ۱۹۴ و…) علیه اسراییل روی دوش دولتمردان اسراییلی بسیار سنگینی می‌کند.‌

در قطعنامه‌ ۲۴۲ به اراضی اشغال‌شده (Occpied Territories) استناد شده است. یعنی با قرائت سازمان ملل و شورای امنیت، اسراییل سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کرده‌ است. نتانیاهو معتقد است هریک از مصوبات شورای امنیت که علیه اسراییل به اجرا گذاشته ‌شود موجب می‌شود اسراییل با فروپاشی روبه‌رو شود. با توجه به این دیدگاه است که اسراییل با قلدری زیر بار اجرای این قطعنامه‌ها نمی‌رود.

قطعنامه ۱۹۴ می‌گوید تمام آوارگان فلسطینی باید به سرزمین خود بازگردند. اگر چنین شود ترکیب جمعیتی به نفع فلسطینی‌ها به هم زده می‌شود و هویت یهودی اسراییل دچار فروپاشی می‌شود. به همین دلیل نتانیاهو در آخرین بیانیه مهم خود گفت هر نقشه راهی که هویت یهودی اسراییل را کمرنگ کند از پیش با مخالفت ما روبه‌رو خواهد شد.

بنابراین چالش بزرگ این است که اسراییل اصلاً خود را عضو سازمان ملل نمی‌داند و به‌هیچ‌وجه مصوبات شورای امنیت علیه خود را قبول ندارد، از این‌رو طبیعی است که نتانیاهو مسئله انرژی هسته‌ای ایران را آن‌قدر بزرگنمایی کند که دیگر چالش‌های ضداسراییلی اهمیت خود را از دست بدهند. اگر تمام کشورهای دنیا که عضو سازمان ملل هستند روی اجرای این قطعنامه‌ها پافشاری کنند اسراییل در افکارعمومی بسیار منزوی‌تر خواهد شد و حتی اگر مقاومت آن در برابر اجرای این قطعنامه‌ها ادامه یابد شورای امنیت می‌تواند در این مورد دخالت بکند.

چالش دیگر اسراییل این است که در سال‌های اخیر چند قطعنامه شورای امنیت درباره انرژی هسته‌‌‌ای ایران تصویب شده و تمام رسانه‌های غربی برای اجرای این قطعنامه‌ها روی ایران فشار زیادی می‌آورند، ولی متأسفانه همزمان روی اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت درباره رژیم اشغالگر اسراییل هیچ نیرویی نمی‌گذارند و در کل از آن نامی هم برده نمی‌شود. از این‌رو اسراییل قصد دارد با بزرگنمایی مسئله ایران و قطعنامه‌ها علیه ایران، قطعنامه‌های علیه اسراییل را بی‌اثر کند.

—یکی دیگر از چالش‌هایی که اسراییل با آن روبه‌روست جریان‌های درون امریکاست. جیمی کارتر رئیس‌جمهور اسبق امریکا که ابتکار صلح اعراب و اسراییل را در کارنامه خود دارد و قرارداد کمپ‌دیوید را یکی از افتخارات خود می‌داند از کسانی‌ است که روی قطعنامه‌ ۲۴۲ پافشاری می‌کند و معتقد است که اسراییل باید از اراضی اشغال‌شده فلسطینی خارج شود و عدم خروج اسراییل را معادل آپارتاید و تبعیض نژادی می‌داند. کتابی که او باعنوان «فلسطین، صلح، نه تبعیض نژادی» نوشت حتی اجازه نیافت در روزنامه‌های مترقی امریکا هم تبلیغ و معرفی شود. با این‌که جیمی کارتر موجودیت اسراییل را می‌پذیرد، اما معتقد است که اسراییل باید به مرزهای ۱۹۶۷ بازگردد. اما دولتمردان اسراییلی معتقدند این امر به فروپاشی اسراییل می‌انجامد. طرفداران جیمی‌کارتر در حزب دموکرات زیاد هستند و تا حدی در حزب جمهوریخواه هم وجود دارند.

نکته دیگر این‌که همه می‌دانند حمله امریکا و اسراییل به عراق از ابتکارات حزب جنگ (War Party) و لابی اسراییل در امریکا (AIPAC) بوده که بیش از ۵/۱ میلیون نفر تلفات داشت و کشته‌شدن امریکایی‌ها و خودکشی سربازان امریکایی در عراق این اشغال را به بن‌بست کشاند تا جایی‌که اوباما در ایپک گفت جنگ عراق فاجعه‌ای بیش نبود. یکی از عوارض مهم این جنگ این بود که اختلاف طبیعی شیعه و سنی را به یک فرقه‌بندی راهبردی تبدیل کرد و امریکا، اسراییل و عربستان‌سعودی این فرقه‌بندی راهبردی را به اصلی‌ترین تضاد خاورمیانه تبدیل کردند، که بحث مستقلی می‌طلبد. باوجود مخالفت اوباما و دموکرات‌ها با جنگ عراق، کابینه میت رامنی مملو از محافظه‌کاران جدیدی است که هنوز جنگ عراق را تأیید نمی‌کنند. اوباما در رأس حزب دموکرات خط قرمز خود را درباره ایران، ساختن بمب اتم تعریف کرده، درحالی‌که اسراییل و جمهوریخواهان نئوکان خط قرمز خود را قابلیت اتمی تعریف کرده‌اند، بنابراین دولتمردان اسراییلی احساس می‌کنند اگر کاری نکنند و دموکرات‌های امریکا این راه را ادامه دهند، بویژه این‌که پایتختی اورشلیم را در کنوانسیون دموکرات‌ها از پلتفرم خود حذف کردند، روند قضایا و امور به ضرر اسراییل تمام می‌شود.

—منشه امیر دیپلمات و گوینده رادیو اسراییل بارها گفته‌ که حمایت کارتر از سقوط شاه ایران اشتباه بود و همچنین تقویت حزب عدالت و توسعه ترکیه توسط کلینتون و حمایت اوباما از انقلاب مصر و تونس هم اشتباه و قطعاً به ضرر اسراییل بوده است. اسراییل متوجه شده امریکا به طبقاتی از مردم خاورمیانه و اسلام معتدل مانند اخوان‌‌المسلمین ترکیه، مصر، تونس و… پیوند خورده است. از این‌رو نیاز امریکا به اسراییل در این منطقه رو به کاهش است، بویژه این‌که در گذشته اسراییل چند برگ برنده داشت؛ نخست این‌که موجب می‌شود در کشورهای خاورمیانه، کشورهای نفت‌خیز نفت خود بفروشند و اسلحه برای رویارویی با اسراییل تهیه کنند. هم فروش نفت به نفع غرب است و هم خرید اسلحه از غرب به نفع کشورهای غربی است و این درحالی است که اکنون نفت عراق، لیبی، عربستان و امارات در اختیار امریکا و انگلیس است و دیگر کشورهای نفت‌خیز هم نمی‌توانند نفت خود را نفروشند. حضور نظامی امریکا در منطقه خاورمیانه به قدری زیاد است که نیازی به ژاندارمی اسراییل نیست. برگ برنده دوم این است که می‌گوید میان صد میلیون عرب، کشوری دموکراتیک ایجاد کرده است ـ هرچند که یک دموکراسی پادگانی بیش نیست ـ و با این ادعا سعی دارد امریکا را به‌سوی خود بکشاند. حال که کشور مصر،‌ تونس و… به ‌سوی یک دموکراسی نسبی رفته‌اند، دیگر اسراییل حرفی برای گفتن ندارد.

در رابطه با تبلیغ دموکراسی توسط اسراییل باید گفت در دوران ریاست‌جمهوری بوش که شعار خاورمیانه دموکراتیک و بزرگ آن گوش همه را کر کرد، انتخاباتی در مناطق فلسطینی اجرا شد که حماس در آن ۷۰درصد آرا را از آن خود کرد، ولی نه اسراییل و نه بوش، این دموکراسی که با نظارت کارتر انجام شده بود را قبول نکردند و حتی اسراییل با دخالت نظامی، اعضای کابینه حماس را ربود و در اسراییل زندانی کرد. این نشان می‌دهد که اسراییل دیگر نمی‌‌تواند از واژه دموکراسی سوءاستفاده کند.

—چالش دیگری که اسراییل با آن درگیر است و موجب شده قادر نباشد به ایران حمله کند در روزنامه کثیرالانتشار یدیعوت آحارانوت در روز ۳۱ شهریور ۱۳۹۱ در نوشته‌ای آمده که وقتی یک فیلم می‌تواند توده‌های مسلمان و عرب را به خیابان بکشد و رهبران منطقه را کنترل کند، بنابراین اسراییل چگونه می‌تواند به ایران حمله کند و شاهد به خیابان آمدن توده‌های عرب و مسلمان نباشد.

—چالش دیگر اسراییل، مقاومت و دفاع جمهوری اسلامی ایران است که نمونه‌ای از آن را در جنگ‌های ۳۳ روزه و ۲۲ روزه مشاهده کردیم. اگر ایران در دفاع هشت‌‌ساله در برابر تهاجم عراق از استراتژی موج انسانی استفاده کرد، در چنین جنگی از استراتژی فوج موشکی استفاده خواهد کرد، که سیستم‌های دفاع ضدموشکی هم قادر نیستند در برابر آن مقاومت کنند. ژنرال‌های اسراییلی هم تأیید کردند که به غیر از موشک‌های دوربرد ایران، حزب‌الله جنوب لبنان ۶۰هزار موشک و سوریه هم ۳۰ هزار موشک دوربرد دارد که می‌‌تواند تمامی خاک اسراییل را هدف بگیرد.

—چالش دیگر اسراییل این است که بخشی از ارتش خود را باید در صحرای سینا نگه‌دارد. پس از سقوط مبارک و شبکه امنیتی ـ نظامی او که در راستای اسراییل بود، صحرای سینا برای اسراییل ناامن شده است.

—چالش دیگری که اسراییل با آن روبه‌رو است این‌که اگر ایران به سلاح اتمی مسلح شود، برگ برنده اسراییل در به‌کاربردن سلاح اتمی از بین خواهد رفت و شعار خلع‌سلاح اتمی خاورمیانه زمینه تضمینی بهتری پیدا می‌کند و دیگر این‌که مهاجرت معکوس در اسراییل اتفاق می‌افتد، ولی همه متفکران سیاسی ـ نظامی معتقدند ایران دلیلی ندارد بمبی در منطقه‌ای منفجر کند که ۵/۱ میلیون نفر آن فلسطینی‌هایی هستند که خط انتفاضه را قبول دارند؛ منطقه‌ای که عرض آن ۲۰۰ کیلومتر و طول آن ۷۰۰ـ۶۰۰  کیلومتر است. این مسئله به تمام همسایه‌های عرب و مسلمان هم سرایت خواهد کرد. ازسوی دیگر استراتژیست‌های غربی ازجمله برژینسکی اعتراف می‌کنند که رهبران ایران از عقلانیت کافی برخوردارند و می‌دانند اگر بمبی علیه اسراییل به کار گرفته شود، ایران را نابود خواهند کرد.

—اسراییل با عمده‌کردن ایران می‌خواهد تضاد اسراییل ـ فلسطین، تضاد اسراییل ـ عرب، تضاد اسراییل ـ دنیای اسلام، تضاد اسراییل ـ امریکا و تضادی که اسراییل با مصوبات شورای امنیت دارد را کمرنگ کند، درحالی‌که خودش می‌داند قادر نیست به ایران حمله کند و حمله موشکی هم اثرگذار نخواهد بود.

از یک‌سو اسراییل با جابه‌جایی اضداد، ایران را عمده کرده و موضوع حمله نظامی قرار می‌دهد و ازسوی دیگر اوباما ضمن مخالفت با حمله، برای عقب‌نماندن از قافله و دستیابی به آرای یهودیان و لابی اسراییل در امریکا، تحریم‌ها را هر روز سنگین‌تر می‌کند. به نظر می‌رسد این نوعی از جنگ ستارگان علیه شوروی است که می‌خواهند دائماً ایران را در حال آماده‌باش جنگی قرار دهند و فضای ایران را امنیتی‌تر و نظامی‌تر کنند تا ما نتوانیم به تولید کشاورزی و صنعت بپردازیم و هر روز که می‌گذرد جمهوری اسلامی ایران از لجستیک کارشناسان محروم شود. طبیعی است که طراحان راهبردی ما باید هوشیاری خود را حفظ کرده و تا آنجا که ممکن است در راه وفاق ملی، تقویت تولید و اشتغال کامل بدون از دست‌دادن زمان بکوشند.

به نقل از چشم‌انداز ایران شماره ۷۵

سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه‌های گوناگون است.


  1. باسلام..حدود۳۵.سال.پیش.اولین.کسیکه.فریادزد.اسراییل.باید.از.صفحه.روزگار.محو.شود..چه.کسی.بود؟؟؟.و.چرا.چنین.شعاری.را.داد؟.تا.دو.سه.ماه.پیش.که.احمدی.نجات.سرکار.بود.مگر.بارها.او.وبقیه.نگفتند.اسراییل.این.غده.سرطانی.باید.نابودشود؟؟.چرا.اسراییل.زمانیکه…انها؟.شاه.رابردند.و.نفر.بعدی.رااوردند؟؟؟.حتی.یکدفعه.شعار.نابودی.جمهوراسلام.ناب.را.نداد..خوب.وقتی..شما.میخواهید.اسراییل.رانابود.واز.صفحه.روزگار.محو.کنید..اسراییل.هم.بیکار.نمینشیند.و.برای.حفظ.موجودیت.خودش…جواب.میدهد.وخودش.رااماده.میکند.که.شما.ناگهان.نابودش.نکنید.پس.اسراییل.ازترس.نابودی.بدست.شما.ازخودش.با.جوابدادن.به.تهدیدات.شما.اماده.دفاع.ازمردمش.میکند.اسراییل.وفلسطینیها.حدود.چهارهزارسال.است.طبق.کتاب.عهد.عتیق.باهم.جنگ.دارند..به.ماایرانیها.چه.ارتباطی.دارد؟.انقدربه.سر.وکله.هم.بزنند.تاجانشان.دراید.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.