دوشنبه ۱۸ام دی ۱۳۹۶ , ساعت: ۱۲:۱۰کد مطلب : 106510 نسخه قابل چاپ

تفکر میرحسین؛ تنها راه ممکن برای اصلاح طلبان

خشونت های چند روز گذشته در پی ناآرامی های اخیر به واقعا فعالین مدنی را مغموم کرده و پر از غمن، چراکه پس از دهه ها تلاش نیرو های تحول خواه و اصلاح طلب در راه الگو سازی مبارزات مدنی مسالمت آمیز برای مردم و همچنین اصلاح لایه های حاکمیت در راستای پاسخگویی به مطالبات مردمی و اجزای بی تنازل قانون اساسی برای رسیدن به آزادی و امنیت باز هم تمام راه ها به خشونت و مرگ ختم میشود! چه در شعار و چه در عمل. راهی که نه به دموکراسی بلکه به امنیتی شدن فضا و هرج و مرج ختم خواهد شد چنان که عاقبت کشورهای منطقه چون آینه پیش رویمان است.

انفعال، سردرگمی و سخنان ضد و نقیض اصلاح طلبان و تحول خواهان به معنای عام کلمه در قبال اعتراضات سراسری و شعارهای ساختارشکنانه اخیر بی شباهت نیست به واکنش حامیان سکولار دکتر مصدق در جبهه ملی ایران نسبت به وقایع انقلاب اسلامی ایران با رهبری روحانیون!

در پی این کنش سیاسی حامیان دکتر مصدق در بحبحه انقلاب جبهه ملی عملا به دو گروه مستقل تقسیم شد گروهی به امید رسیدن به دموکراسی به انقلابیون حامی آیت الله خمینی پیوستند به رهبری مرحوم سنجابی و گروهی دیگر از قانون اساسی مشروطه شاهنشاهی حمایت کردند به امید اصلاحات کلی و محدود کردن نقش شاه با محوریت شاپور بختیار؛ اما هر دو گروه ناکام ماندند! دولت سوسیال دموکرات شاپور بختیار آخرین نخست وزیر شاه از سوی مردم به پا خواسته پذیرفته نشد و سقوط کرد و پس از پیروزی انقلاب هم جبهه ملی و اطرافیان کریم سنجابی به دلیل سیاست های سکولارشان به کلی سرکوب و حذف شدند!

قطعا تجمعات اخیر بسان تظاهرات های سال ۵۷ منجر به انقلاب دیگری نخواهد شد چرا نه عمقی دارد، نه رهبری و نه استراتژی و هدفی! و همچنین طبقه متوسط و روشنفکران هم سهمی در اعتراضات اخیر ندارند، حتی در نوع شعارها! حکومت هم بسان سابق با زدن برچسب فتنه و منافق و همینطور ارائه تحلیل های غیر واقعی نظیر ارتباط بیگانگان و دشمن با معترضان رویه سرکوب را پیش گرفته و امنیتی کردن فضا؛ منتها دستاورد بس خطرناک ماحصل این اعتراضات است که تنها به نفع تندروهای درون حاکمیت تمام خواهد شد چراکه به دلیل کنش منفعلانه اصلاح طلب ها درباب حوادث اخیر بی شک در انتخابات آینده که تنها ابزار سیاست ورزی آنهاست با قهر سیاسی مردم مواجه خواهند شد درست مانند آخرین سالهای ریاست جمهوری محمد خاتمی که خروجی آن دوران شوم و سیاه ریاست جمهوری محمور احمدی نژاد بود!

نیروهای اصلاح طلب که بسان اعضای جبهه ملی پس از سالها مبارزه مدنی و دادن هزینه های بسیار در راه رسیدن به دموکراسی اکنون که دچار سردرگمی سیاسی شده اند در برابر اعتراضات ساختارشکنانه گروهی از مردم چه باید بکنند که در آینده ایران نه از سوی مردم طرد شوند و نه توسط حاکمیت حذف! که در هر دو حالت نتیجه ای جز روی کار آمدن تندروها و جنگ طلبان در پی نخواهد داشت!

کنترل و مدیریت اعتراضات اخیر در چارچوپ مبارزات مسالمت آمیز جهت گرفتن امتیاز از حاکمیت در راستای تحقق مطلبات به حق مردم تنها راه ممکن برای عبور اصلاح طلبان از این بحران است، یعنی گرفتن ابتکار عمل در اعتراضات سراسری به وسیله نیروهای اصلاح طلب! با رهبری صحیح اصلاح طلبان پتانسیل ایجاد شده توسط مردم بجای آشوب و سرکوب قطعا دستاوردهای مهمی برای ایرانی بهتر خواهد داشت خاصه آنکه امروز اصلاح طلبان در مجلس و دولت و شهرداری ها نیز دارای پایگاه و قدرتی هرچند محدود هستند؛ اما آیا اصلاح طلبان و پایگاه اجتماعی شان در طبقه متوسط جامعه در چنین بزنگاه حساسی به میدان خواهند آمد؟ شاید برای پاسخ به این سوال باید منتظر پیام مهندس موسوی از حصر ماند! بی گمان تفکر میرحسین حلقه مفقوده حوادث اخیر است و راه حل بیرون آمدن از این انسداد


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.