دوشنبه 9th جولای 2012 , ساعت: 12:07کد مطلب : 15430 نسخه قابل چاپ

بستن تنگه هرمز؟

امید است که نسبت به این مسئله مطالعه دقیق‌تری انجام شود تا با داده‌های اطلاعاتی ـ امنیتی غیرراهبردی و یا نادرست، جریان باخت ـ باخت حمله به سفارت انگلیس تکرار نشود و انگلیسِ به‌واقع منفور، انگلیسِ به‌ظاهر مظلوم تلقی نشود. به نظر می‌رسد راه برون‌رفت از این گزاره‌های دردناک به‌گونه دیگری است

از آنجا که نشریه در مورد مسائل راهبردی ایران قلم می‌زند بر آنیم تا مسئله مهم بستن تنگه‌ هرمز را در این شرایط حساس بررسی کنیم. همان‌طور که می‌دانید مقام رهبری آیت‌الله خامنه‌ای و فرماندهان نظامی چند بار بدین مضمون گفته‌اند که اگر نگذارند ما نفتمان را صادر کنیم ما هم اجازه نمی‌‌دهیم که نفت دیگران صادر شود. می‌دانیم که ابرقدرت‌ امریکا و اسراییل و قدرت‌های تابعه ترفندی به کار برده‌اند که شرکت‌ها و کشورها از ما نفت نخرند و یا بانک مرکزی را تحریم کنند. گرچه جناب بهمنی رئیس بانک مرکزی گفتند تحریم‌های اقتصادی از جنگ فیزیکی خطرناک‌تر است (که البته شاید همین‌طور باشد)، اما ملاحظه می‌شود که این کشورهای نامبرده با ترفندهای خاصی توطئه‌ای را طراحی کردند که مشمول گفته مقام رهبری نمی‌شود؛ بدین معنا که جلوی صادرات نفت ما را نمی‌گیرند، بلکه یا نفت را نمی‌خرند و یا بانک مرکزی را تحریم می‌کنند.

مبادا مسئولین، فرماندهان نظامی و سرمقاله‌نویسان بین «جلوگیری از صادرات» و «نخریدن نفت» و «تحریم بانک مرکزی» فرق نگذارند و درنتیجه ما را در دامی بیندازند که شروع‌کننده جنگ معرفی شویم و مظلومیت ما را ملکوک و مخدوش کنند، چرا که تاکنون براساس گزارش‌های آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی و سازمان‌های اطلاعاتی امریکا هیچ‌گونه شواهدی که ایران دست‌اندرکار تهیه بمب اتمی باشد ندارند، آنچه داریم دستیابی به تکنولوژی اتمی است که کاملاً قانونی است و از حقوق مسلم ما به‌شمار می‌رود. بنابراین مظلومیت ما مشخص بوده و نباید در بستر بستن تنگه هرمز قرار گیریم که ۳۵ درصد تجارت جهانی از آن می‌گذرد تا بدین‌سان دنیا را علیه ما بسیج کنند.

مرحوم تیمسار ظهیرنژاد در روزهای اول مهر ۱۳۵۹ در پی اشغال ایران توسط عراق گفت ما تنگه هرمز را می‌بندیم. نقل قولی از مهندس میثمی در شماره ۶۹ نشریه چشم‌انداز ایران، باعنوان «ارزیابی تجربه دفاع مقدس» منتشر شده که در زیر می‌آید:

«من در اینجا مثالی از دوران شهید رجایی می‌آورم؛ کسی شک نداشت که او فردی مؤمن، انقلابی و اصیل بود، و هم در نهضت‌آزادی بود و هم مجاهدین، و زیر شکنجه‌های ساواک مقاومت جانانه‌ای کرده بود و حتی اسم من را که با او کار می‌کردم نگفته بود. او می‌توانست همه سازمان را لو بدهد، ولی خیلی مقاومت کرد. جنگ در دوران نخست‌وزیری ایشان شروع شد که ناگهان متوجه شدیم یکی از ژنرال‌های ارتش در روزنامه اعلام کرده که «ما تنگه هرمز را به روی کشتی‌ها و نفتکش‌ها می‌بندیم» و… اتفاقاً این ژنرال مرد خوبی هم بود. در آن زمان دفتر آقای رجایی در خیابان اکباتان، آموزش و پرورش سابق بود. من و یکی از دوستانم شبانه از ایشان وقت گرفتیم و به دفتر ایشان رفتیم و گفتیم: «این چه صحبتی است که یک مقام ارشد نظامی کرده است. ما با جناح جنگ‌طلب امریکایی و صهیونیسم طرف هستیم و آنها به ما حمله می‌کنند و اگر با نفتی‌ها هم درگیر شویم با جناح تجاری اروپا درگیر شده‌ایم. بستن تنگه هرمز که شوخی نیست». آقای رجایی گفتند: «مثلاً چه می‌شود؟» گفتم: «در بندرعباس نیروی نظامی پیاده می‌کنند و با چهار استان اشغالی که داریم، وارد خلیج‌فارس و بندرعباس هم می‌شوند و آنجا را میلیتاریزه می‌کنند. آنجا هم که کم‌جمعیت است.» گفتند: «مردم با چنگ و دندان مقابله می‌کنند.» گفتم: «آخر ما در چند جبهه می‌توانیم بجنگیم؟» گفتند: «اگر اینها به بندرعباس حمله کنند، تازه معلوم می‌شود که انقلاب اصیل است.» گفتم: «مگر شما در اصالت انقلاب شکی داشته‌اید، آخر این چه کاری است؟»

فردای آن روز اولین بیانیه دولت رجایی صادر شد که در آن گفته شده بود ما امنیت تنگه هرمز را حفظ می‌کنیم. این، اصلاح صحبت آن امیر نظامی بود، به عبارت دیگر بینشی که دشمنان را از هم جدا و محدود و سپس حذف کند و یکی یکی با آنها برخورد کند، وجود نداشت. فکر می‌کردند اگر دشمن بیشتری به ما حمله کند، انقلاب ما اصیل‌تر است و خلاصه آن انقلاب‌باوری که معتقد بود ما انقلاب اصیلی داشته‌ایم وجود نداشت.»

امید است که نسبت به این مسئله مطالعه دقیق‌تری انجام شود تا با داده‌های اطلاعاتی ـ امنیتی غیرراهبردی و یا نادرست، جریان باخت ـ باخت حمله به سفارت انگلیس تکرار نشود و انگلیسِ به‌واقع منفور، انگلیسِ به‌ظاهر مظلوم تلقی نشود. به نظر می‌رسد راه برون‌رفت از این گزاره‌های دردناک به‌گونه دیگری است، که مطلب مستقلی را می‌طلبد.

منبع: چشم‌انداز ایران

سایت ملی – مذهبی محلی برای بیان دیدگاه‌های گوناگون است.


  1. دادار

    خیلی خوش باورانه است که ماباورکنیم جمهوری اسلامی دست باین عمل جاهلانه بزندچون میداند که خودکشی است.عملا هم دیدیم که اقای فیروزابادی بربازنگهداشتن تنگه هرمز تاکید داشتند.بنابراین اعلام تهیه طرح بسته شدن تنگه هرمزبه اختلافات درونی نظام مربوط است وبس

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.