جمعه ۲۰ام مرداد ۱۳۹۶ , ساعت: ۰۱:۰۵کد مطلب : 104609 نسخه قابل چاپ

برای رویین عطوفت و آستین‌های بالای او

خدا در قرآن از بندگان مدار تغییری یاد می‌کند که توامان صاحب بینش و بصیرت نظری و اهل عمل و کار دست هستند و از آن‌ها به صفت کمیاب اخلاص و برگزیدگان نیک (مصطفین الاخیار) تجلیل می‌کند .
زنده‌یاد هدی صابر به عنوان نمونه‌ای از این مردان از مرتضی صمدیه لباف یاد می‌کرد: «در خاطرات صمدیه‌لباف می‌بینیم، صمدیه اهل زندگی بوده است. آدم دووجهی مثل ابراهیم، اسحاق و یعقوب بوده که خدا به آنان قسم یاد می‌کند؛ «أُولِی الْأَیدی وَ الْأَبْصار»؛ هم اهل بصیرت‌اند و کار استراتژیک می‌کنند؛ هم دست‌وپا دارند و نمی‌خواهند روشنفکری [محض] کنند که دستشان چیزی را لمس نکند. ضمن این‌که فکر روشنی دارند، می‌خواهند این فکر روشن را در بوته‌ی آزمون هم بگذارند و مسئله‌ای از مسائل پیرامون و مردم را حل می‌کنند و در پیله‌ی خود درنتنند. صمدیه این‌گونه بوده است» (باب بگشا، نشست سی و ششم).
رویین عطوفت هم که اخیراً بار دیگر روانه‌ی زندان شد، برای ما نمونه‌ی حیّ و حاضر همین انسان‌های دووجهی است. انسان بااخلاص و بی‌روی و ریایی که «آستین‌بالا» و گیوه بر کشیده در میدان‌های فعالیت فکری و عملی حضور داشته و دارد و بی‌نام ونشان و فارغ از هیاهو، چراغ‌های را روشن نگه داشته است.
ایشان را فرد همیشه حاضر و عامل در بزرگداشت‌های شخصیت‌های ملی و مذهبی و کلاس‌های درس زنده‌یاد صابر در حسینیه ارشاد می‌دیدیم که صمیمانه در حال خدمت‌رسانی به مشارکت‌کنندگان بود. اما رویین ساکت و کم‌ادعا، صاحب دیدگاهی نظری هم هست. سال گذشته بود که کتاب «رنگین‌کمان» که محصول سال‌ها تامل نظری و کوشش‌های فکری رویین عطوفت و همراهانش بوده، در فضای مجازی منتشر شد و علاقمندان از آن بهره‌ها جستند. در این کتاب سخنانی ساده و در عین حال ژرف برای کسانی است که اهل تامل باشند:
«هستی پیامی دارد، هستی را پیام‌هایی است، هستی پیامی است … آن پیام، پیام‌ها، همان قانون، قانون‌مندی‌های درست راه درست یا همان آموزه، آموزه‌های درست راه درست می‌باشند که ما با آموزش آن آموزه‌ها از آموزگاران، توان و قابلیت درست زیست درست را در خود فعال و مهیا می‌نماییم … انسان‌هایی در هستی بعد از دریافت یا کشف پیام و پیام‌ها، آموزه و آموزه‌ها، قانون و قانون‌مندی‌ها، سعی در پیام‌رسانی و ابلاغ‌گری پیام در قالب‌های متفاوت از قبیل کلمه، کلمات، موسیقی، رقص، نقاشی، سنگ‌تراشی و سینما، عکس، تئاتر … فرهنگ و تمدن، خیزش، جنبش، نهضت و انقلاب نوین دائمی جان و جامعه و جهان دارند و پیام‌آوران مردم می‌شوند».
در پس این کلمات صمیمانه‌ی کتاب رنگین‌کمان، تامل و تجربه‌ی زیسته‌ی انسانی است که سال‌ها،خالصانه برای بهبود جامعه‌اش کوشیده است. اما اکنون به جرم برپاداشتن جمعی دوستانه برای بحث و فحص نظری و تامل در هستی و پیام‌های آن، روانه‌ی زندان شده است.
یقین داریم که زندان نیز برای امثال رویین عطوفت که جستجوگر مداوم حقیقت در هستی است، جایگاهی برای خودسازی و تعمیق آگاهی و عمل صالح است. برای او بر این بند و تحمیل ناخواسته، طلب صبر و استقامت می‌کنیم و دست دعا برمی‌داریم که دیرزمانی نباشد که در این ملک و مملکت، اندیشیدن و کوشش‌گری مایه‌ی به بند کشیدن انسان‌ها شود…

( «وَ اذْکُرْ عِبَادَنَا إِبْرَاهِیمَ وَ إِسْحَاقَ وَ یَعْقُوبَ أُوْلىِ الْأَیْدِى وَ الْأَبْصَارِ* إِنَّا أَخْلَصْنَاهُم بخِالِصَهٍ ذِکْرَى الدَّارِ * وَ إِنهَّمْ عِندَنَا لَمِنَ الْمُصْطَفَینْ‏ الْأَخْیَارِ»
«و بندگان ما ابراهیم و اسحاق و یعقوب را که نیرومند و دیده‏ور بودند به یادآور * ما آنان را با موهبت ویژه‏اى- که یادآورىِ آن سراى بود- خالص گردانیدیم * و آنان در پیشگاه ما جدّا از برگزیدگان نیکانند». (ص: ۴۵-۴۷) )


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.