جمعه 5th ژوئن 2020 , ساعت: 09:06کد مطلب : 117386 نسخه قابل چاپ
مجتبی نجفی

اینجا جرج فلوید عزیز است و آسیه خانم غریب

حالا که آقای خامنه ای به مقامات آمریکایی اعتراض کرده جرج فلوید را می کشند و زبانشان دراز است و عذرخواهی نمیکنند جا دارد دوباره به این تصویر بازگردم. به بزرگداشت وفات دکتر شریعتی در سال پنجاه و هشت. آقای خامنه ای کنار دکتر سامی وزیر بهداشت دولت بازرگان نشسته. او در دوم آذر شصت و هفت با ضربات وحشیانه به سر و جمجمه اش کاردآجین شد.

سامی در دولت موقت مهندس بازرگان میخواست پروژه طب ملی را بنیانگذاری کند. پروژه ای که با کارشکنی ها و مخالفتها روبرو شد به صورتی که او را وادار به استعفا کرد. سامی معتقد بود درمان رایگان از پایه های توسعه کشور است . او بعد از استعفا در انتخابات ریاست جمهوری دور نخست شرکت کرد که نتیجه درخوری کسب نکرد. در مجلس نخست نماینده مردم شد. بعد از این مانند بسیاری از ملیون ایرانی منزوی و در قامت اپوزیسیون نظام ظاهر شد. او با آیت الله منتظری رابطه نزدیک و حسنه ای داشت. قتل فجیع او در خاطرات هاشمی به عنوان شیطنت علیه نظام مورد اشاره قرار گرفته.

محمود جلیلیان قاتل دکتر سامی به سرنوشت سعید امامی دچار شد. گفتند خودکشی شما بخوانید محو از هستی. پزشکی قانونی خودکشی جلیلیان را تایید نکرد. مقامات وقت وزارت کشور نسبت به خودکشی قاتل شبهه وارد کردند. سامی هم در لیست همان قتلهای زنجیره ای بود ، مخالفانی که به انگیزه های مختلف باید حذف میشدند. آن موقع نه شبکه اجتماعی بوده نه رسانه مستقل درست حسابی. قتل مثل آب خوردن بوده. به این پرونده اسامی زیادی اضافه شد. مجید شریف که عشق وطن او را از فرانسه به ایران کشاند محو شد. اضافه کنید زنده یادان پوینده و مختاری را. داریوش و پروانه فروهر را. در دوران اصلاحات اعتراضها به قتلهای مشکوک و بی فرجام زیاد شد. دولت خاتمی باند سعید امامی را کشف اما این پرونده هم در مسیر انحراف قرار گرفت.

حالا که جرج فلوید روح مقامات ایرانی را آزرده خاطر کرده حافظه جمعی ما هم به تاریخ نه چندان دور سر میزند. از قتل فجیع سامی در مطبش تا کاردآجین کردن فروهرها در خانه. تا نیست کردن مجید شریف تا حذف پوینده ها و مختاری ها. از جان دادن ستار بهشتی تا محو هاله سحابی. از هدی صابر تا ندا آقا سلطان. از روح الامینی تا سهراب اعرابی. این لیست انتها ندارد‌.متنوع است.تاریخ پر ازدرد است‌ جایی که نه قانون باشد نه آزادی زبانها دراز میشود،میکشند و عذرخواهی نمیکنند.فرقی ندارد سامی وزیر باشد یا ستار بهشتی کارگر.مجید شریف پژوهشگر باشد یا آسیه خانم آلونک نشین. اینجا زبان بیعدالتی دراز است و زبان عدالت بریده.جرج فلوید عزیز است آسیه خانم غریب.

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.