دوشنبه 28th سپتامبر 2020 , ساعت: 09:09کد مطلب : 118476 نسخه قابل چاپ
دکتر مهدی نوربخش

اکتبر سوپرایز برای ترامپ

معمولا در ماه‌های آخر انتخابات، کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا به دنبال یک سند و یا خبری هستند تا رقیب انتخاباتی خود را شرمسار کنند.

ترامپ بسیار کوشش کرده بود تا بایدن و فرزند پسر او را به فساد در کشور اوکراین متهم کند. فرزند بایدن در یک کمپانی انرژی در اوکراین عضو هیات امنای آن بوده است.

اما تلاش‌های ترامپ نه‌تنها به‌جایی نرسید که دولت و قوه قضاییه اوکراین اعلام کرد که بایدن دستی در فساد مالی در این کشور نداشته است.

اصولا در آمریکا رسم است که کاندیداهای ریاست‌جمهوری در این کشور پیش از انتخابات و در زمان کمپین‌های انتخاباتی، اسناد مالیاتی خود را نشان دهند.

ترامپ در طول چهار سال گذشته، برخلاف رسم معمول در صحنه سیاست این کشور، از این کار طفره رفته بود. در طول چندماه گذشته دادگاه فدرال بخش جنوبی ایالت نیویورک به دنبال استرداد اسناد مالیاتی ترامپ به این دادگاه بوده؛ اما وکلای او تلاش می‌کرده‌اند تا از آن جلوگیری به عمل آورند.

روز یکشنبه بعد از ظهر، ۲۷سپتامبر، روزنامه “نیویورک تایمز  نتیجه تحقیقات و دسترسی این نشریه را به اسناد مالیاتی ترامپ در یک مقاله بسیار مفصل اعلام کرد.

به‌جای اینکه ترامپ قادر شود اکتبر سوپرایزی برای بایدن کشف کند، اکنون این اسناد در پایان ماه سپتامبر سورپرایز بسیار بزرگی برای شهروندان آمریکا در مورد زندگی فسادآلود ترامپ شده است.

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که در ۱۵سال گذشته، ترامپ برای ۱۰سال یک دلار به دولت آمریکا مالیات نداده است. در سال۲۰۱۶ یعنی سال انتخابات و ۲۰۱۷، اولین سالی که او در کاخ‌سفید بوده، ترامپ فقط ۷۵۰دلار هر سال به دولت آمریکا مالیات داده است.

اداره مالیات آمریکا در حال حاضر سخت در تلاش است تا پرونده‌های گذشته او را مورد تحقیق قرار دهد و بداند که چرا در سال‌های گذشته ترامپ توانسته بود ۷۲/۹میلیون دلار از اداره مالیات این کشور برای ضرر و زیان ادعایی خود در فرم‌های اداره مالیات این کشور مطالبه و دریافت کند.این اسناد همچنین نشان می‌دهد که برخلاف ادعای ترامپ، او یک تاجر خوب و زبردست نیست. بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های او با مشکلات عدیده‌ای در حاضر روبه‌روست و زیان می‌دهد.

این اکتبر سوپرایز برای ترامپ بسیار هزینه‌آور است. اگر اداره مالیات آمریکا او را مقصر تشخیص دهد، ۱۰۰میلیون دلار جریمه می‌شود. غیر از این، امکان اینکه ترامپ به زندان هم محکوم شود، بسیار بالاست. مشکلات ترامپ دامان داماد و پسران و دختر او را هم خواهد گرفت. همگی ممکن است برای فساد گسترده مالی در دادگاه متهم شوند.

در این شکی نیست که در هیچ شرایطی یک سرمایه‌دار نمی‌تواند برای ۱۵ سال مالیات ندهد و یا مبلغ بسیار کمی مالیات به دولت این کشور پرداخت کند و هنوز ادعا کند که بیش از سه میلیارد دلار دارایی دارد.

نهایتا جامعه مدنی آمریکا، رسانه‌های آزاد و همت فرهیختگان این کشور اجازه نداد تا ترامپ در پشت پرده فساد گسترده خود با تمسک به ابزار پوپولیسم سیاسی مخفی بماند.

نظام‌های دموکراتیک اصولا مکانیسم‌هایی در درون خود ایجاد می‌کنند که این مکانیزم‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا دائم ساختار سیاسی کشور را پالایش دهند. بدون شک این خبر، خبر بسیار بزرگی در صحنه سیاست آمریکا خواهد بود و باید منتظر تحولات بزرگی بعد از این خبر در روزهای آینده بود.

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.