چهارشنبه 11th نوامبر 2020 , ساعت: 11:11کد مطلب : 119000 نسخه قابل چاپ
سید عبدالمجید الهامی

صائب عریقات

 

صائب عریقات بر اثر بیماری کرونا ویروس ( کوید نوزده) فوت کرد وی مذاکره کننده ارشد فلسطین ها در امر حقوق فلسطین ها با اسراییل ها و امریکاها بود. در چند سال اخیر هم رئیس شورای اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) شده بود. وی از رهبران بسیار هوشمند و ملی فلسطین بشمار می آمد.

از مردان مبارزه ای بود که ظهور او از دل انتفاضه اول فلسطین رخ نمود. بعد از پیروزی انتفاضه در سالهای اواخر دهه هشتاد بعد از آنکه قرار شد مذاکرات صلح صورت بگیرد و اسرائیل و امریکا شرط گذشتند در هیئت مذاکره کننده فلسطین ها کسی از اعضا سازمان آزادیبخش نباشد. با تصمیم ساف و هنر یاسر عرفات از رهبران داخلی انتفاضه فلسطین هیئتی به ریاست فیصل حسینی انتخاب شد. صائب عریقات هم از جمله رهبران این هیآت بوده است.

هنر و ستاره این انقلابی بزرگ از این تاریخ درخشید که در مذاکره با اسرائیل ها به بهترین اسلوب ممکن مذاکره عمل نمود که توانست شرایط مردم فلسطین را بر اسرائیلیان جنگ طلب تحمیل نماید. این امر بدون آنکه اسرائیل از راه منطق و مدارا حرفی برای گفتن داشته باشد نشان های خود را پدیدار نمود. نشان های بی منطقی اسرائیلها در ترور اسحاق رابین نخست وزیری که پای توافق نامه صلح را امضا نمود یا اعمال وحشیانه و جنگ طلبانه شارون که باعث شروع انتفاضه دوم و یک سری ترورهای که در حق رهبران فلسطین ها اعمال شد رخ نمود.

از آن تاریخ تا نخست وزیری نتانیاهو که نشان داد اسرائیل ها اصلا و ابدا اهل صلح و متعهد به حقوق ملت فلسطین نیستند، صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطین ها بود و عمل او آنچنان بود که اسرائیل ها به کمک دولتهای آمریکا بوش، ترامپ با اهرم فشار نیوکانها جوابی برای آن نداشتند. همیشه در مذاکرات منطقی و بر مبنای روابط بین المللی و حقوقی این صائب عریقات و فلسطین ها پیروزمند بودند. این امر نشان از قدرت منطق این مذاکره کننده ارشد فلسطینی بود.

اما حقوق فلسطین و مردم آن بر اثر و در سایه تحولات پسا سپتامبر و با حمایت دولتهای نیوکانها و شرایط مسلط بر فضای روابط بین المللی و قدرت یافتن راست طلبی در آمریکا و اسرائیل و انگلستان شرایط بسود اسرائیل تغییر داد شد. از جمله انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و معامله قرن که همگی به نفع اسرائیل انجام شد.

صائب عریقات علیرغم تمامی این اتفاقات این اواخر که استراتژیست سازمان آزادیبخش شده بود همانند یاسر عرفات اعلام کرد که مردم فلسطین با استمرار مبارزه خود بطور منطقی به حقوق خویش خواهد رسید هر چند که امثال نتانیاهو یا ترامپ، لیبرمن اعلام کنند که فلسطین ها حقی ندارند و در جهت احماق حقوق حقه فلسطین عمل نمایند.

صائب عریقات از مردان بزرگ فلسطین و اعراب و مسلمان بود که فقدان وی ضربه سهمگینی برای مردم فلسطین خواهد بود. اما سیر جریان مبارزه در فلسطین نشان داده که ملت و مردان مبارز آن در فقدان این مردان بزرگ از جمله ابو جهاد، ابو ایاد، ابو عمار، ایستایی ندارد و راه به جلو را در پیش می گیرند. حال اگر اسرائیل به کمک آمریکا و انگلستان آنها را ترور و از بین ببرد. ثوره صورت حتی نصر مسلسل را بر زمین گذاشتیم و شاخه زیتون را بدست گرفتیم از طریق گفتگو و مذاکره به حقوق خود می رسیم. (یاسر عرفات) این سیاست و استراتژی نشان می دهد که مردم فلسطین از راه صلح و منطق به حقوق خود می رسد و مردم صلح طلب هستند.

@Mellimazzhabi


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.