یکشنبه ۲۱ام آبان ۱۳۹۶ , ساعت: ۰۳:۰۸کد مطلب : 105832 نسخه قابل چاپ

استانداری علی اوسط هاشمی تجربه‌ای نیکو و ارزشمند از حکمرانی خوب

چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶، آیین تکریم جناب آقای علی اوسط هاشمی در مقام استاندار پیشین، و معارفه جناب آقای دانیال محبی (ملایی) در مقام استاندار جدید، در تالار بزرگ دانشگاه سیستان و بلوچستان با حضور وزیر کشور و اقشار مختلف مردم استان برگزار شد.

▪️حضور پرشور و کم سابقه اقشار مختلف مردم استان از علما، نخبگان، معتمدین، جوانان، زنان و بسیار از شخصیتها و افراد، پیام روشنی داشت و بیش از آنکه در استقبال از معارفه استاندار جدید باشد، در تکریم و تقدیر از مردی بود که در دوره چهارساله استانداریش در سیستان و بلوچستان، تجربه ای نیکو و ارزشمند از حکمرانی خوب در این استان رقم خورد.

▪️چهار سال پیش وقتی جناب آقای علی اوسط هاشمی به این استان آمد و سکان استانداری سیستان و بلوچستان را به دست گرفت؛ در آن روزها مردم ما شناخت زیادی از ایشان نداشتند و گمان نمی کردند که این مرد تفاوت چندانی با استانداران پیشین داشته باشد؛ زیرا در هشت سال پیش از آن، افرادی بر این مسند نشسته بودند که به گمان خود و اطرافیانشان، از تبار از ما بهتران بودند و آمده بودند تا حق خود و حکومت را از مردم بستانند. بر این اساس، به نام ایجاد امنیت، فضای امنیتی را در استان حاکم و تشدید کردند. بر مرزها دیوار کشیدند و کانال حفر کردند. به جای تقویت حس ملی و ایرانیت در بین مردم استان، در پی سلب هویت ایرانی از شمار قابل توجهی از مردم وابسته به طوایف بومی این استان افتادند.
به جای ایجاد اعتماد در بین مردم و حکومت، بذر تردید، اضطراب و بی اعتمادی کاشتند. بزرگانشان را قدر نکردند و بر صدر ننشاندند و بر جوانان و نسل جدیدشان ترحم نکردند. خاصه اینکه تبعیض قومی و مذهبی که درد مزمنی در این استان بود، با تعیین استانداری از میان یک اقلیت و وابسته به جناح و افرادی تنگ نظر، فرصت طلب و تمامیت خواه، و ناآشنا با آداب حکمرانی و مردمداری، روز به روز اوضاع وخیم تری یافت و نزدیک بود صحنه استان به جنگ قومی و مذهبی در بین مردم استان تبدیل شود.
اکثریت مردم استان در فضایی سنگین و هوایی رقت بار تنفس می کردند، اما با بزرگواری و شرافت نفس، امیدشان را از دست ندادند و پس از هشت سال، با حضور پرشور و حماسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، در کنار دیگر مردم ایران، به دکتر حسن روحانی رأی دادند تا فضای تنفس تازه ای را در استان و کشور رقم بزنند.
در این فضای تازه و فصل جدید حکمرانی در کشور، استان سیستان و بلوچستان میزبان مردی در قامت والی و استاندار بود که قبل از هر چیز، مرد بود و مردمی. اخلاق، ادب، شرافت، مردمداری، سخن نیکو، حسن مدیریت، و باورش به کرامت انسانی، همراه با نگاه ملی و توسعه محور با محوریت توسعه انسانی و تکریم مردم، چهار سال پر امید و پر نشاط را در این استان رقم زد و الگویی نیکو و ارزشمند را از حکمرانی خوب به بار آورد.
ابرهای سنگین و پر هزینه امنیتی بودن استان را کنار زد و با اعتماد به مردم و باور به سرمایه تکریم و همراهی و همدلی با مردم، امنیت را در دسترس قرار داد و توسعه بخشید.
مرزهای خاکی و آبی استان را به جای تهدید، فرصت دید، و تلاش کرد از ظرفیت آنها برای توسعه استان و قرار گرفتن آن در مدار توسعه ملی و منطقه ای بهره ببرد.
به کشورهای همسایه سفر کرد و بنیاد اعتماد، همکاری و تعامل مثبت را استوار ساخت، و در استان پذیرای هیئت های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و… از کشورها و ایالت های همجوار بود.
هویت ملی و ایرانیت را در بین مردم استان تقویت کرد و جفایی را که بر عده ای از مردم استان رفته بود و هویتشان سلب و یا تعلیق شده بود و یا به دلیل کوتاهی خودشان هویت خود و فرزندانشان تاکنون ثبت نشده بود، در مدار تثبیت و تقویت هویت ملی قرار داد.
بزرگان، علما و معتمدین تکریم شدند، و جوانان و نسل جدید اعتبار و امید یافتند.
پایه های تبعیض قومی و مذهبی تضعیف شد و بر حقوق شهروندی و شایسته سالاری تأکید و گاه اصرار شد.

▪️در نتیجه این شیوه حکمرانی و مردمداری، امروز که جناب آقای علی اوسط هاشمی از این استان می رود، دل بسیاری از مردم استان را با خود می برد، و از سویی بخشی از وجود و مهرش را اینجا و به ویژه در دل مردم استان جا می گذارد.
برای ایشان آرزوی سلامتی و عزت و کامروایی داریم و باور داریم که ایشان در هر جای کشور عزیزمان باشند و در هر منصب و موقعیتی قرار گیرند، سرمایه ای برای مردم این استان و مردم شریف آن خواهند بود و خیرشان همواره جاری خواهد بود، ان شاءالله./ سنی انلاین


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.